Sněhurka a sedm kontejnerů

ZŠ a MŠ Bohosudov výherce výzvy s IKEA

Sněhurka a sedm kontejnerů

Ekotým naší školy velmi rád pořádá pro své mladší spolužáky projektové dny, kdy je zábavnou formou učí být šetrným spotřebitelem.

Naše projektové dny jsou velmi oblíbené, a tak je pořádáme i pro jiné školy a školky. Například projektový den Žížalení aneb co je vermikompostér, Ekouš, Vodouch, Energouš, Enviropohádky. Tento školní rok jsme pořádali PD o méně známých plodinách a obilninách i s ochutnávkou, a také jsme vytvořili stolní hru o našem městě Krupka, se kterou jsme vyhráli 1. místo v krajské soutěži a líbila se i našemu starostovi.

Projekt Sněhurka a 7 kontejnerů navazuje na naši tradici pořádání PD i osvětovou činnost. V červnu 2016 jsme pořádali pro ZŠ PD Enviropohádky, které se setkali s obrovským pozitivním ohlasem a MŠ bylo líto, že jsme je nepořádali i pro ně. Jelikož ale témata Enviropohádek byla pro MŠ složitější, rozhodli se žáci Ekotýmu rozpracovat do pásma jen jednu oblast, a to třídění odpadu. Na Enviropohádkách se Ekotýmáci opravdu vyřádili, byly zde pohádky jako: Jak Krtek k recyklokalhotkám přišel, Tarzan proti palmě olejné, O Popelce ze sběrny, Maková panenka a drogoví dealeři, Dlouhý, obézní a krátkozraký, Kam zmizel SpongeBob?, O Slunečníkovi, Vodníkovi a Větrníkovi.

Akčním dnem vlastně bude každé pásmo, chceme pořádat pro více školek a případně i pro rodiče dětí. Školky pozveme i na prohlídku naší školy, uvažujeme i o zfilmování pásma jako PDP.

V červnu 2016 jsme pořádali pro ZŠ PD Enviropohádky, které se setkaly s obrovským pozitivním ohlasem a MŠ bylo líto, že jsme je nepořádali i pro ně. Jelikož ale témata Enviropohádek byla pro MŠ složitější, rozhodli se žáci Ekotýmu rozpracovat do pásma jen jednu oblast, a to třídění odpadu. Pohádkové pásmo se bude jmenovat Sněhurka a 7 kontejnerů a bude zábavnou a interaktivní formou pojednávat o třídění, ale i o předcházení vzniku odpadu. Děti budou na stanovištích u každého trpaslíka, jehož čepička znamená určitou barvu kontejneru plnit zadané úkoly.

Pokusíme se s pásmem navštívit více školek, v případě zájmu zahrajeme i pro rodiče, neboť je důležitější postoj celé rodiny, než jednotlivce. Školky pozveme i k nám do školy na návštěvu a na prohlídku, nebráníme se i dlouhodobé spolupráci.

Žáci i vedení školky si o takovýto projekt sami řekli, neboť je nadchly naše minulé činnosti. Ekotým každý pátek sbírá po celé škole PET lahve (i v MŠ) a i když se situace zlepšila, stále vidí jisté rezervy. Na chodbách 1. stupně ZŠ máme umístěné vermikompostéry – myslíme si, že po našem PD by je mohla začít využívat i MŠ.

Pohádkové pásmo se bude jmenovat Sněhurka a 7 kontejnerů a bude zábavnou a interaktivní formou pojednávat o třídění, ale i o předcházení vzniku odpadu. Děti budou na stanovištích u každého trpaslíka, jehož čepička znamená určitou barvu kontejneru plnit zadané úkoly.

Děti zasvětíme i do tajů vermikompostování a výroby předmětů z odpadu. Tento týden jsme například vyrobili vánoční stromeček z PET lahví, jehož foto přikládáme k projektu.

ODPADY
Škola: Biskupské gymnázium, ZŠ a MŠ Bohosudov
Téma: Odpady

Přidejte se do Ekoškoly

Zapojte sebe nebo svou školu do celosvětové sítě změn!

Chci se zapojit!

Odebírejte náš newsletter!


Vy ještě neodebíráte náš newsletter? To hlavní vám přijde každá měsíc přímo do vašich emailových schránek! Učitelé, rodiče, zapojené školy, nezapojené školy přihlaste se a dostávejte svoji pravidelnou dávku inspirace!

Přihlásit se