Slavnost světla aneb Země kontrastů plná

Den Ekoškol 2017 na ZŠ a MŠ Opava Vávrovice

Slavnost světla aneb Země kontrastů plná

U příležitosti letošního Světového dne Ekošlol jsme zorganizovali pro širokou veřejnost happening Slavnost světla s podtitulem Země kontrastů plná.

Akce se konala 7. listopadu 2017 od 18 do 20 hodin na školní zahradě. Vstupným byl svítící lampion nebo lucerna.

Symbolickým zažehnutím malých světýlek jsme se snažili na příchozí působit obrazně v duchu „osvícení“. V osvětlené zahradě si návštěvníci mohli prohlédnout objekty žáků školy zpracované na palčivá ekologická témata naší planety, malí si pak užili světýlek, vykrojených dýní nebo pohádkových patronů vody – našich vodníků. Trojrozměrné modely zeměkoulí zpracovaly děti v rámci školní výuky na témata chudoby, hospodaření s potravinami, změny klimatu, třídění odpadů, ochrany zemědělské půdy, ochrany lesů, stromů, vody a krajiny. Další objekty vytvořené v samotný akční den, upozorňovaly na nebezpečí nadměrného používání PET lahví a hliníkových obalů. Dva názorné modely pak ukazovaly, jaký je rozdíl v naplnění kontejneru sešlápnutými a nesešlápnutými plastovými lahvemi. Svými plakáty pak starší děti prezentovaly své aktivity nebo postoje k ochraně životního prostředí a nápady pro zdravou budoucnost. V rámci slavnosti  jsme poprvé představili příchozím čerstvě vysázenou „habrovou alej“ ve sportovní aréně, kterou jsme zasadili u příležitosti letošního Dne stromů.  Každý "dospělák" obdržel za svou návštěvu akce "síťovku" na své nákupy.
Večerní slavnosti však předcházela dlouhá příprava od začátku školního roku. Odměnou dětem za jejich nasazení bylo dopolední promítání v mobilním planetáriu, které k nám zavítalo s programy Život stromů, Astronomie pro děti a Zrození života.
Každý, kdo tento den s námi prožil, si určitě odnesl nevšední zážitky a snad i trochu té inspirace a osvěty. „Nemusí pršet, stačí, když kape.“ A svou potřebnou kapkou do moře poznání jsme přispěli i my.
Nahlédněte do naší fotogalerie na webu zsvavrovice.cz. K akci se váží alba – Světový den Ekoškol, Mobilní planetárium a Patroni vody.

Za školní Ekotým

Pavel Gregor