Sešlapujte PET lahve!

Naším cílem na Biskupském gymnáziu, ZŠ a MŠ Bohosudov bylo snížit objem plastového odpadu ve škole.

Sešlapujte PET lahve!

Do kampaně Litter Less se zapojil celý Ekotým – žáci, učitelé i školník. Ekotým měl v kampani hlavní roli – vymýšlel projekty, koordinoval své spolužáky.

Na začátku kampaně jsme udělali novou Analýzu a srovnávali ji s Analýzou z roku 2013. Zjistili jsme, že díky využívání geotermální energie a solárních panelů se snížila spotřeba energie školy a díky využívání vody ze studny ke splachování záchodů zase spotřeba vody.

Naším cílem bylo snížit objem plastového odpadu ve škole. Zaměřili jsme se na propagaci používání obalů na pití a na svačinu vícekrát a na zmenšení objemu plastových lahví. Kromě plastového odpadu jsme se dále rozhodli osvětově působit na učitele a sekretářky školy a na rodiče žáků ohledně oboustranného kopírování a znovupoužívání „šmíráků“. V rámci kampaně jsme si naplánovali pořádání Sběrných dnů papíru a plastových víček.

Zakoupili jsme lis na PET lahve do každé třídy – Ekotým do každé třídy lis přinesl a provedl „školení“, proč lis používat a jak s lisem zacházet a kam házet slisky. Jako názorná ukázka se osvědčilo ukázat, jaký objem zaberou sešlápnuté a nesešlápnuté PET lahve.

V průběhu kampaně jsme zapisovali množství vybraného papíru a víček. Také jsme zapisovali počet pytlů s použitými PETlahvemi, které jsme vybírali v celé škole každý pátek. Průběžně jsme dohlíželi, aby spolužáci PET lahve lisovali.

Téma kampaně jsme zařadili do předmětu environmentální výchova a do chemie – učí se zde o odpadu a jeho předcházení

Spolužáky, rodiče nebo veřejnost jsme informovali na žákovském parlamentu, ve třídách a díky článkům na webu školy.

Doplnili jsme starý Ekokodex, vytvořili ho v 3D formě.

Cíle jsme dosáhli, v každé třídě se používá lis na lahve, třídí se odpad. Nejprve jsme každý týden vynášeli ze školy 4 velké pytle PETlahví, nyní vynášíme 1,5 pytle.

Za tento školní rok celá škola vybrala 32 277 kg papíru.

Litter less
Škola: Biskupské gymnázium, ZŠ a MŠ Bohosudov