Sázej, sklízej, sdílej…nyní i v Plesné!

Tímto heslem se od dubna začínají řídit také žáci, učitelé a zaměstnanci ZŠ a MŠ v Plesné a zahrádkáři z okolí. Ekotým zdejší školy se totiž rozhodl otevřít v budově školy semínkovnu. O co se jedná a v čem spočívá její kouzlo?

Sázej, sklízej, sdílej…nyní i v Plesné!

Semínkovna je krabička, box umístěný na vhodném místě, které navštěvuje hodně lidí zajímajících se o téma zahrada a semenaření. V krabici jsou umístěná semínka rostlin, sesbíraná na zahradách v Plesné a okolí. Postupně budou přibývat, ale doufáme, že i ubývat, jak si je lidé budou odnášet a sít do svých záhonů. Na podzim nám z úrody zase něco vrátí. Hlavní heslo celé akce je SÁZEJ, SKLÍZEJ, SDÍLEJ! Naše semínkovna je umístěna v knihovně Městského kulturního střediska (MKS), vysvětluje Alena Jelínková, učitelka a koordinátorka Ekoškoly na ZŠ a MŠ Plesná.

Inspiraci a návod pro zřízení semínkovny našel Ekotým u iniciativy Semínkovna, která se zabývá tématem semenaření a zachování druhové rozmanitosti místních plodin v ČR od roku 2015 a pomohla ke vzniku již několika desítek semínkoven po celé ČR. Mapu s jejich umístěním, návod na zřízení a spoustu dalších informací naleznete na webu iniciativy.

K příležitosti slavnostního otevření semínkovny v Plesné, dne 7. 3. 2017, uspořádal Ekotým v malém sále MKS přednášku pro zahrádkáře právě o iniciativě Semínkovna, o semenaření a důležitosti agrobiodiverzity. Nechybělo ani chutné občerstvení připravené dle zásad Zodpovědné spotřeby potravin. Na přednášku dorazili i lidé z okolí. Daniel Krištof z 9. A přítomné provedl připravenou prezentací a společně s Eliškou Kmeťovou, která je správkyní nové místní semínkovny, zodpověděli přítomným dotazy.

„Náš Ekotým se s touto oblastí seznámil v rámci našeho zapojení do projektu Menu pro změnu. V letošním roce jsme si vybrali téma Agrobiodiverzita, což znamená rozmanitost, různorodost. Tu bychom chtěli v naší obci v příštích letech semínkovnou zlepšit,“ říkají organizátoři akce.

Menu pro změnu Zobrazit web
Škola: ZŠ Plesná