Sázej, sklízej, sdílej…nyní i v Plesné!

Tímto heslem se od dubna začínají řídit také žáci, učitelé a zaměstnanci ZŠ a MŠ v Plesné a zahrádkáři z okolí. Ekotým zdejší školy se totiž rozhodl otevřít v budově školy semínkovnu. O co se jedná a v čem spočívá její kouzlo?

Sázej, sklízej, sdílej…nyní i v Plesné!

Semínkovna je krabička, box umístěný na vhodném místě, které navštěvuje hodně lidí zajímajících se o téma zahrada a semenaření. V krabici jsou umístěná semínka rostlin, sesbíraná na zahradách v Plesné a okolí. Postupně budou přibývat, ale doufáme, že i ubývat, jak si je lidé budou odnášet a sít do svých záhonů. Na podzim nám z úrody zase něco vrátí. Hlavní heslo celé akce je SÁZEJ, SKLÍZEJ, SDÍLEJ! Naše semínkovna je umístěna v knihovně Městského kulturního střediska (MKS), vysvětluje Alena Jelínková, učitelka a koordinátorka Ekoškoly na ZŠ a MŠ Plesná.

Inspiraci a návod pro zřízení semínkovny našel Ekotým u iniciativy Semínkovna, která se zabývá tématem semenaření a zachování druhové rozmanitosti místních plodin v ČR od roku 2015 a pomohla ke vzniku již několika desítek semínkoven po celé ČR. Mapu s jejich umístěním, návod na zřízení a spoustu dalších informací naleznete na webu iniciativy.

K příležitosti slavnostního otevření semínkovny v Plesné, dne 7. 3. 2017, uspořádal Ekotým v malém sále MKS přednášku pro zahrádkáře právě o iniciativě Semínkovna, o semenaření a důležitosti agrobiodiverzity. Nechybělo ani chutné občerstvení připravené dle zásad Zodpovědné spotřeby potravin. Na přednášku dorazili i lidé z okolí. Daniel Krištof z 9. A přítomné provedl připravenou prezentací a společně s Eliškou Kmeťovou, která je správkyní nové místní semínkovny, zodpověděli přítomným dotazy.

„Náš Ekotým se s touto oblastí seznámil v rámci našeho zapojení do projektu Menu pro změnu. V letošním roce jsme si vybrali téma Agrobiodiverzita, což znamená rozmanitost, různorodost. Tu bychom chtěli v naší obci v příštích letech semínkovnou zlepšit,“ říkají organizátoři akce.

JÍDLO A SVĚT Zobrazit web
Škola: ZŠ Plesná
Téma: Jídlo

Přidejte se do Ekoškoly

Zapojte sebe nebo svou školu do celosvětové sítě změn!

Chci se zapojit!

Odebírejte náš newsletter!


Vy ještě neodebíráte náš newsletter? To hlavní vám přijde každá měsíc přímo do vašich emailových schránek! Učitelé, rodiče, zapojené školy, nezapojené školy přihlaste se a dostávejte svoji pravidelnou dávku inspirace!

Přihlásit se