Recyklace bioodpadu

ZŠ a MŠ Maleč výherce výzvy s IKEA

Recyklace bioodpadu

Vstup do Ekoškoly navázal na naší škole na dlouhodobé aktivity v oblasti EVVO.

Poloha školy – podhůří Železných hor – nabízí blízkost přírody a podporu dobrého vztahu k ní a výchovu dětí k její ochraně a celkově ke kladnému vztahu k životnímu prostředí.

Za školní budovou máme rozlehlý pozemek, ze kterého jsme v minulých letech vybudovali certifikovanou přírodní zahradu a arboretum.

V Ekoškole jsme se ve školním roce 2015/2016 zaměřili především na téma Voda. Samozřejmě nezůstávají stranou ani další témata. Třídění odpadu (papír, plast, bioodpad, sklo, hliník, kovy, baterie) je u nás ve škole samozřejmostí, snažíme se i stále vylepšovat prostředí školy v budově školy i na školní zahradě.  Z toho vyplývá i tento projekt „Recyklace“ bioodpadu.

Třídění bioodpadu jako další tříděné složky začalo na naší škole v roce 2004 projektem „Odpad z nebe nespad“ ve spolupráci s Ekodomovem Kutná Hora. Sběrné nádoby jsou umístěny ve všech třídách, školní družině a školní jídelně a ve sborovně. Pravidelně je vynáší služby do kompostérů.

Na školním pozemku máme vybudované dva zeleninové vysoké záhony a máme v plánu jejich počet navýšit, proto bude nutné vybudovat i nový zahradní kompost s několika poli na jeho přehazování.

V rámci tohoto projektu bychom zakoupili 3 vermikompostéry (a násady žížal), do kterých se bude ukládat bioodpad z uvedených místností. Zároveň by sloužily i jako názorná ukázka, jak žížaly zpracovávají bioodpad.

Dále bychom nahradili nevyhovující a nedostačující kompostéry novým kompostem na školní zahradě.

V rámci Dne Země plánujeme Den otevřené zahrady pro rodiče a veřejnost. Zde žáci školy budou provádět po jednotlivých stanovištích naší přírodní zahrady a předvedou i nově vybudovaný kompost. Dále proběhne i osvěta o vermikompostování a využití vermikompostu jako přírodního hnojiva a  „žížalího čaje“ na zálivku rostlin a to vše bez provozních nákladů.

ODPADY
Škola: Základní škola a Mateřská škola Maleč