Recyklace bioodpadu

ZŠ a MŠ Maleč výherce výzvy s IKEA

Recyklace bioodpadu

Třídění odpadu (papír, plast, bioodpad, sklo, hliník, kovy, baterie) je u nás ve škole samozřejmostí, snažíme se i stále vylepšovat prostředí školy v budově školy i na školní zahradě.

Vstup do Ekoškoly navázal na naší škole na dlouhodobé aktivity v oblasti EVVO.

Poloha školy – podhůří Železných hor – nabízí blízkost přírody a podporu dobrého vztahu k ní a výchovu dětí k její ochraně a celkově ke kladnému vztahu k životnímu prostředí.

Za školní budovou máme rozlehlý pozemek, ze kterého jsme v minulých letech vybudovali certifikovanou přírodní zahradu a arboretum.

V Ekoškole jsme se ve školním roce 2015/2016 zaměřili především na téma Voda. Samozřejmě nezůstávají stranou ani další témata. Třídění odpadu (papír, plast, bioodpad, sklo, hliník, kovy, baterie) je u nás ve škole samozřejmostí, snažíme se i stále vylepšovat prostředí školy v budově školy i na školní zahradě.  Z toho vyplývá i tento projekt „Recyklace“ bioodpadu.

Třídění bioodpadu jako další tříděné složky začalo na naší škole v roce 2004 projektem „Odpad z nebe nespad“ ve spolupráci s Ekodomovem Kutná Hora. Sběrné nádoby jsou umístěny ve všech třídách, školní družině a školní jídelně a ve sborovně. Pravidelně je vynáší služby do kompostérů.

Na školním pozemku máme vybudované dva zeleninové vysoké záhony a máme v plánu jejich počet navýšit, proto bude nutné vybudovat i nový zahradní kompost s několika poli na jeho přehazování.

V rámci tohoto projektu bychom zakoupili 3 vermikompostéry (a násady žížal), do kterých se bude ukládat bioodpad z uvedených místností. Zároveň by sloužily i jako názorná ukázka, jak žížaly zpracovávají bioodpad.

Dále bychom nahradili nevyhovující a nedostačující kompostéry novým kompostem na školní zahradě.

V rámci Dne Země plánujeme Den otevřené zahrady pro rodiče a veřejnost. Zde žáci školy budou provádět po jednotlivých stanovištích naší přírodní zahrady a předvedou i nově vybudovaný kompost. Dále proběhne i osvěta o vermikompostování a využití vermikompostu jako přírodního hnojiva a  „žížalího čaje“ na zálivku rostlin a to vše bez provozních nákladů.

ODPADY
Škola: Základní škola a Mateřská škola Maleč
Téma: Odpady

Přidejte se do Ekoškoly

Zapojte sebe nebo svou školu do celosvětové sítě změn!

Chci se zapojit!

Odebírejte náš newsletter!


Vy ještě neodebíráte náš newsletter? To hlavní vám přijde každá měsíc přímo do vašich emailových schránek! Učitelé, rodiče, zapojené školy, nezapojené školy přihlaste se a dostávejte svoji pravidelnou dávku inspirace!

Přihlásit se