Raškovičtí žížaláci

V Raškovicích začínáme s chovem žížaláků, protože potřebujeme žížalí čaj k zalévání kytiček ve školním skleníku. Žížalí kompost budeme přidávat do nových dřevěných záhonků s bylinkami pro školní kuchyň.

Raškovičtí žížaláci

Náš žížalí příběh začal hned experimentem. Paní učitelka sehnala kaliformské žížaly u své kamarádky, která je chová pro získání kompostu z koňského hnoje. Proto bylo zajímavé pozorovat žížaly, jak si zvykají v našem vermikompostéru, v jejich novém prostředí. Na změnu bydliště si ihned zvykly.
Zvolili jsme z našeho ekotýmu žížalí hlídku, která pravidelně žížaláky kontroluje a podle potřeby je krmí zbytky ( převážně zeleninou) ze školní jídelny. Při našem pozorování jsme postupně zjišťovali,co žížalákům chutná - nejvíce slupky mrkve a co naopak nejí ( tvrdé zelné listy). Ze začátku jsme jejich prostředí vice kropili rozprašovačem. Nyní už ho skoro nepoužíváme. Žížaláci mají dost vody ze zbytků zeleniny a ovoce. Občas se v našem vermikompostéru objevila plíseň a mušky. Zjistili jsme, že je uvnitř velká vlhkost, proto jsme přidávali kávovou sedlinu z presovače. To nám většinou vždy zabralo a pomohlo.
Žížaly se nám nyní přestěhovaly do spodního patra, kde si hoví na bíle textílii a prolézají se najíst do vyššího patra.
Myslíme si, že se jim u nás líbí, už se zabydlely, začínají se více rozmnožovat a za odměnu nám poskytly svůj první žížalí čaj.

Autor: M.Muroňová, N. Koperová

Žížaláci