Raškovičtí žížaláci

V Raškovicích začínáme s chovem žížaláků, protože potřebujeme žížalí čaj k zalévání kytiček ve školním skleníku. Žížalí kompost budeme přidávat do nových dřevěných záhonků s bylinkami pro školní kuchyň.

Raškovičtí žížaláci

Náš žížalí příběh začal hned experimentem. Paní učitelka sehnala kaliformské žížaly u své kamarádky, která je chová pro získání kompostu z koňského hnoje. Proto bylo zajímavé pozorovat žížaly, jak si zvykají v našem vermikompostéru, v jejich novém prostředí. Na změnu bydliště si ihned zvykly.
Zvolili jsme z našeho ekotýmu žížalí hlídku, která pravidelně žížaláky kontroluje a podle potřeby je krmí zbytky ( převážně zeleninou) ze školní jídelny. Při našem pozorování jsme postupně zjišťovali,co žížalákům chutná - nejvíce slupky mrkve a co naopak nejí ( tvrdé zelné listy). Ze začátku jsme jejich prostředí vice kropili rozprašovačem. Nyní už ho skoro nepoužíváme. Žížaláci mají dost vody ze zbytků zeleniny a ovoce. Občas se v našem vermikompostéru objevila plíseň a mušky. Zjistili jsme, že je uvnitř velká vlhkost, proto jsme přidávali kávovou sedlinu z presovače. To nám většinou vždy zabralo a pomohlo.
Žížaly se nám nyní přestěhovaly do spodního patra, kde si hoví na bíle textílii a prolézají se najíst do vyššího patra.
Myslíme si, že se jim u nás líbí, už se zabydlely, začínají se více rozmnožovat a za odměnu nám poskytly svůj první žížalí čaj.

Autor: M.Muroňová, N. Koperová

Žížaláci
Škola: ZŠ a MŠ Raškovice
Téma: Odpady
Krok: Žížaláci

Přidejte se do Ekoškoly

Zapojte sebe nebo svou školu do celosvětové sítě změn!

Chci se zapojit!

Odebírejte náš newsletter!


Vy ještě neodebíráte náš newsletter? To hlavní vám přijde každá měsíc přímo do vašich emailových schránek! Učitelé, rodiče, zapojené školy, nezapojené školy přihlaste se a dostávejte svoji pravidelnou dávku inspirace!

Přihlásit se