Raškovické žížalení

Již 5. rokem se v Raškovicích ekotým zabývá vermikompostováním.

Raškovické žížalení

Raškovické žížalení

V roce 2017 nás sdružení Tereza oslovilo, zda bychom měli zájem zapojit se do soutěže o vermikompostér, kterou vyhlásila firma Plastia, která je vyrábí. 
Byli jsme úspěšní a jeden vermikompostér jsme od této firmy získali k používání. Pořídili jsme si tedy kalifornské žížaly a začali vermikompostér používat. Naše seznámení s žížalami bylo složité, ale časem jsme si na ně zvykli. Zjistili jsme, co jim vyhovuje a co jim naopak dávat nemůžeme. Díky žížalám se nám daří zpracovávat přebytečný bioodpad, který nám poskytuje naše školní kuchyň. Součástí tohoto projektu bylo sledování žížalího života a zápis poznámek do tzv. žížalího deníku. Při našem chovu získáváme od žížal tzv. žížalí čaj, biohnojivo, které používáme k přihnojování pokojových květin a sazenic rostlin v našem skleníku, v budově školy i na venkovním pozemku. 
Žížaláci se stali součástí naší školy, měli jsme s nimi úspěch při prezentování vermikompostování návštěvám nebo např. při výstavě zahrádkářů. Děti z družiny si dokonce vermikompostér zkoušely vyrobit z použitých kyblíků. A pak v roce 2021 nám paní ředitelka pořídila další čtyři vermikompostéry. Žížaly se tedy ve škole opět rozmnožily a  daří se jim. V březnu jsme dali k opatrování jeden vermikompostér do naší mateřské školky do oddělení předškoláků. Žížalí život tak pozorují i naši malí kamarádi.
V naší škole máme tedy 5 vermikompostérů, jeden ve školce, jeden ve školní družině a o tři pečuje ekotým ve škole.

Pokračujeme ve spoluprací se školní kuchyní. Zjišťovali jsme množství biodpadu. Ten využíváme ke krmení žížal.

Mgr. Markéta Muroňová


Škola: ZŠ a MŠ Raškovice
Téma: Odpady
Krok: Ekotým

Přidejte se do Ekoškoly

Zapojte sebe nebo svou školu do celosvětové sítě změn!

Chci se zapojit!