Proč jíst lokálně?

Všechno, co vypátrali pak sdíleli se svými spolužáky a informovali i své spoluobčany.

Proč jíst lokálně?

Na to by vám dnes určitě dokázali odpovědět žáci ze Základní školy Dr. Edvarda Beneše na Praze 9 v Čakovicích. Celý školní rok se Ekotým školy věnoval právě tomu, aby zjišťoval informace právě o výhodách lokálních potravin. Všechno, co vypátrali pak sdíleli se svými spolužáky a informovali i své spoluobčany.

Na začátku roku se Ekotým vrhl na nové téma Zodpovědné spotřeby potravin. Hned na první schůzce se seznámili s farmářem z metodiky 7 kroků k zodpovědné spotřebě potravin, který je měl provázet při jejich pátrání ve škole. Využili i aktivitu na rozdělení rolí v Ekotýmu.

Pak se pustili do zjišťování toho, jak na tom jsou se zodpovědnou spotřebou potravin ve škole a v domácnostech. Na základě toho, co zjistili se rozhodli snížit množství vyhazovaného jídla ze školní jídelny a zvýšit povědomí o lokálních a sezónních potravinách.

Nejprve se několik tříd zúčastnilo různých exkurzí spojených právě s pěstováním ovoce a zeleniny a s lokálními potravinami. Navštívili komunitní zahradu. Zjistili, jak probíhá kompostování. Zkusili si vyrobit vlastní mošt při návštěvě Klíčovských sadů.

Ekotýmu se podařilo navázat spolupráci s místním farmářským obchodem. První společnou akcí byl workshop pro učitelky, které měly zájem spolupracovat na tématu zodpovědné spotřeby potravin. Vedoucí farmářského obchodu, paní Kristýna Petrboková, si pro ně připravila informace o prospěšnosti lokálních potravin a společně si z nich i něco uvařily. Workshop byl úspěšný, a tak spolupráce pokračovala uskutečněním podobného workshopu se žáky.

Téma lokálních potravin se objevilo i v projektu Liga CO2, do kterého se škola zapojila. Hned druhým tématem bylo téma Jak doprava a výroba jídla ovlivňuje produkci CO2 a přispívá ke globálnímu oteplování. Žáci tak využili výstupy i pro tento projekt. Uspořádali akci, kde zjišťovali kolik spolužáků si nosí svačiny připravené z českých surovin. Během svačinového dne jim dotazník vyplnilo 72 dětí a 2 paní učitelky, které měli „české“ svačiny.

V rámci tématu žáci ještě zkoušeli počítat, kolik km ujedou suroviny na některé obědy ve školní jídelně a zjišťovali, kde by se tyto suroviny daly sehnat v blízkosti školy. Vypočítali, že kdyby v jídelně vařili z lokálních surovin, ušetřili by 150 – 630 km v závislosti na druhu jídla a možnosti najít zdroj surovin v blízkém okolí.

1. a 2. června se ve škole uskutečnily projektové dny pro všechny třídy, jejichž tématem byla zodpovědná spotřeba potravin. Vyvrcholením dní byla prezentace jídel, které ze sezónních a lokálních potravin připravili sami žáci. I při této akci spolupracovali žáci s farmářským obchůdkem. Před školou si postavili stánky, kde prezentovali jednotlivá jídla a informovali návštěvníky, z čeho jsou uvařená a proč volili lokální potraviny. Na akci se přišla podívat i reportérka ČT, která natočila krátkou reportáž. Na reportáž se můžete podívat zde.

video česká televize

Od 33:10 min

Všechny popsané aktivity se týkaly tématu lokálních a místních potravin, ale Ekotým měl v plánu pracovat i na snížení plýtvání potravinami ve školní jídelně. Bohužel už neměli tolik času, aby se mohli tématu věnovat podrobněji, ale budou v tom pokračovat i v dalším roce. Zatím zjistili, kolik jídla se za týden v jídelně vyhodí, ale nedaří se jim najít způsob, jak toto množství snížit. Zkoušeli zavést, aby si každý řekl, kolik chce, ale bohužel museli čelit stížnostem ze strany rodičů, a tak opatření zrušili. Teď přemýšlejí dál. Snad by mohla být jednou z cest malá změna jídelníčku. Plánují si o tom promluvit s paní hospodářkou a předložit jí nějaké nápady. Možná by původnímu nápadu pomohla i větší informovanost rodičů. To vše ještě promyslí a pustí se do toho v dalším školním roce.

JÍDLO A SVĚT
Škola: Základní škola Dr. Edvarda Beneše na Praze 9 v Čakovicích
Téma: Jídlo

Přidejte se do Ekoškoly

Zapojte sebe nebo svou školu do celosvětové sítě změn!

Chci se zapojit!

Odebírejte náš newsletter!


Vy ještě neodebíráte náš newsletter? To hlavní vám přijde každá měsíc přímo do vašich emailových schránek! Učitelé, rodiče, zapojené školy, nezapojené školy přihlaste se a dostávejte svoji pravidelnou dávku inspirace!

Přihlásit se