Posezení s motýly

Ekotým na Základní škole 5. května v Rožnově pod Radhoštěm proměnil díky financím od IKEA svůj sen o lavičce ve skutečnost.

Posezení s motýly

Ekotým na Základní škole 5. května v Rožnově pod Radhoštěm pracuje na zlepšování prostředí školy. Uvnitř školy byli žáci celkem úspěšní, ale prosadit si lavičku před školou se jim z různých důvodů stále nedařilo. Přitom nápady na to, jak by to mohlo vypadat už měli.

Příležitost jim dala výzva „Měníme školu s IKEA“. Rozhodli se, že svůj plán změní ve skutečnost a přihlásili svůj projekt na lavičku obklopenou květinami lákajícími motýli. Nápad porotu zaujal natolik, že byl podpořen a získal tolik bodů, že se dokonce umístil mezi prvními třemi projekty letošní výzvy.

Jak projekt ve škole probíhal?

Ze začátku to bylo trochu napínavé, protože dlouho čekali na schválení přijetí financí městským úřadem a nemohli nic nakupovat, a tak vše jen promýšleli a trochu se báli, že to nestihnou. V dubnu se jim podařilo peníze konečně získat na účet a akce se rozjela a začal úprk a honička. Paní učitelka objednala lavičku. Žáci se sešli v dílnách školy a vyrobili 2 hmyzí domečky.

Na finálním plánu se domlouvali se zahradní architektkou Gabrielou Peškovou, která jim nabídla, že dodá i vybrané rostliny a mulčovací kůru. Kamarád paní učitelky začal tvořit informační ceduli o motýlech. A žáci začali kopat záhon, což byla pořádná fuška. Výkopové práce trvaly 2 odpoledne.

Pak ještě vysadit rostliny a nasypat mulčovací kůru. Ke konci května přišla nová krásná lavička a byla hotová poslední část motýlí zahrady, informační cedule.

Co dál s vytvořeným posezením?

Žáci věděli, že lavičku určitě využijí rodiče a prarodiče dětí z 1. stupně při čekání na ně. Ti si pravděpodobně pročtou i informace na tabuli a poznají, že nejde o jen tak nějaké posezení, ale že je to místo, které bude lákat motýly a další hmyz a poskytne jim potravu i úkryty.

Ale co děti? Všimnou si toho? Pochopí, že Ekotýmu nešlo jen o tu lavičku? Nebudou lavičku ničit, jak se obává pan školník? Takové otázky běžely členům Ekotýmu hlavou, a proto se rozhodli říct o významu motýlího posezení ostatním spolužákům.

Naplánovali zábavný program, který zatím uskutečnili s druháky. Snažili se, aby se děti dozvěděly co nejvíce o motýlech a o práci Ekotýmu na posezení s motýly. Připravili různá stanoviště jako například čichová a chuťová zkouška, slackline, puzzle, překážková dráha, mikroskopování, poznávání rostlin, hmyzí brýle. Na stanovištích získávali žáci dílky do svých lapbooků. Druháčků přišlo padesát. Akce byla úspěšná, všem se líbila a bude se opakovat i pro další třídy, protože o to požádali sami i další učitelé. Na druhém stupni pomáhá informace šířit paní učitelka přírodopisu, která díky pracovním listům zatím využila posezení s motýly k výuce v šestých a sedmých třídách.

Jak hodnotí výsledek sami členové Ekotýmu?

Celý projekt se vydařil. S pomocí jiných a s finanční podporou máme pěknější přístup ke škole. Lavička je stále obsazená rodiči, staršími lidmi, kteří si chodí pro obědy do jídelny a také žáky naší školy. I hmyzí domečky jsou zčásti obsazeny asi včelami samotářkami (jsou zalepené některé chodbičky). Vysazené rostliny už začínají kvést a my teprve uvidíme, jestli se nám podařilo přilákat do naší školy motýly.

Nejvíce nás bavila výroba hmyzích domečků. Někteří z nás ještě nikdy nedrželi v ruce vrtačku, a tak byl velký zážitek vrtat díry pro včely. A další zábava, i když těžká, bylo kopání záhonu. Mnozí z nás měli na rukách puchýře, druhý den nás dokonce bolely svaly. A na akčním dnu nás nejvíce bavila lajna natažená mezi stromy.

Sepsáno na základě závěrečné zprávy od Ekotýmu

PROSTŘEDÍ ŠKOLY