Oživení Ekotýmu

Na Základní škole Liberecká v Jablonci nad Nisou se rozhodli snížit množství směsného odpadu.

Oživení Ekotýmu

Ekotým to nemá ve škole jednoduché, protože se škola skládá z různých budov a „typů“ škol (ZŠ Praktická, ZŠ Speciální, Speciální pedagogické centrum).

Na škole s novým školním rokem 2016/17 oprašovali Ekoškolu a vytvářeli nový Ekotým. S chutí se vrhli do kampaně na předcházení vzniku odpadu, na které si nový Ekotým vyzkoušel metodiku 7 kroků. Když z Analýzy zjistili, že mají ve směsném odpadu dost odpadu, který by se dal vytřídit, rozhodli se, že s to zlepší.

Cílem kampaně bylo každodenní snížení množství směsného odpadu ve třídách, na chodbách a ostatních prostorách školy. Zároveň chtěl Ekotým přesvědčit spolužáky, aby se snažili i předcházet vzniku odpadu. Zaměřili se na papír, kterého bylo ve směsném odpadu nejvíce. Propagovali jeho sběr, znovuvyužití, šetření apod. K předcházení vzniku odpadu zvolili svačiny, tedy spíš to, v čem si děti nosí svačiny a pití do školy. Prováděli průběžně osvětu, kontrolu, soutěže, kde mohli žáci získat láhve na více použití i svačinové krabičky. Nikoli si nosit každý den novou lahev s pitím, svačinu v igelitovém sáčku či dokonce ve více sáčcích. Snažili se i prostřednictvím žáků dostat tuto osvětu mezi rodiče.

Průběžnou osvětou byl pověřen právě Ekotým. Z každé schůzky Ekotýmu se přenášely informace do jednotlivých tříd, i díky spolupracujícím třídním učitelům a asistentům, vychovatelům. Nástěnka Ekoškoly v 1. patře hlavní budovy vždy informovala o pokračování kampaně, průběžných výsledcích, nebo o tom, kde je potřeba „přidat“.

Aktivity vyvrcholily Dnem činu ve sportovním areálu Břízky, kde je bezbariérový přístup a akce tak byla vhodná pro všechny žáky. Děti z Ekotýmu připravily 16 zastavení pro své spolužáky, pedagogy, asistenty i rodiče. Většina stanovišť upozorňovala na množství odpadu, jeho snižování a znovu využití, jako například stanoviště, kde měly děti vybírat z nabídky tašek určených k nákupu. Jedna z členek Ekotýmu Pavlína, která toto stanoviště obsluhovala prohlásila: „Když si děti neví rady, já jim poradím, ať si vyberou tašku látkovou. Ta toho unese nejvíc a ještě vydrží.“ Jinde se zase vybíralo z možností do čeho si dát svačin (sáček, krabička, papírový pytlík) a nebo pití (láhev plastová od nápoje, lahvička omyvatelná určená k opakovanému využití, hliníková láhev, tetrapaková krabička). Průvodci na stanovišti informovali návštěvníky, jaká by měla být správná volba a proč je tato možnost lepší. Několik stanovišť bylo zaměřeno na třídění odpadu s doprovodnými otázkami či nápady na jeho další využití. Nápadité a trochu sportovně laděné byly stanoviště s ručně vyrobenými pomůckami z odpadů (hadrové míče na kopání, menší látkové míčky na házení, plechovky jako závaží). Sešlo se kolem 150 účastníků. Školáci, pedagogové i rodiče nadšeně obcházeli jednotlivé stanoviště, plnili úkoly a dozvídali se nové věci. Odměnou jim byla sladká kobliha od sponzora.

„Podařilo se nám jistě udělat obrovský krok ke změně v oblasti svačin – svačinové krabičky, láhve na pití na opakované použití. Obrovský skok ve fungování jednotlivých tříd ohledně šetření různých materiálů a jejich dalšího využití, promýšlení v předcházení vzniku odpadu, třídění odpadu. Od počátku kampaně jsme vytřídili 256 kg papíru.“, říká koordinátorka programu Ekoškola ve škole Michaela Cillerová

Litter less
Škola: ZŠ Jablonec nad Nisou