Odpad třídíme. Proč ne i ty?

V rámci kroku Monitorování a vyhodnocování jsme zjišťovali úroveň informovanosti žáků a zaměstnanců školy o separaci odpadů, tzn. také dopad naší osvětové kampaně.

Odpad třídíme. Proč ne i ty?

V rámci školního projektového dne "Den přírodních věd" jsme za školní ekotým připravili 2 workshopy zaměřené na téma odpady a energii.

V případě odpadů jsme se zaměřili na osvětu, praktické třídění odpadů a dotazníkové šetření, které žáci zpracovávali online. Dotazník obsahoval jak otázky uzavřené, tak otevřené. Skladba otázek byla výsledkem diskuse mezi členy Ekotýmu. Konečnou podobu dotazníku zpracoval D. Brindžák. S výsledky dotazníku byli žáci i zaměstnanci školy seznámeni prostřednictvím nástěnky věnované projektu Ekoškola.

Výrazná většina dotazovaných v dotazníku uvedla, že třídí odpad, přesto obsah nádob pro separovaný odpad  s tímto výsledkem ne vždy korespondoval. Členové Ekotýmu  si položili otázku, jaká je tedy realita třídění ve škole, kde (jak vyplynulo z ankety) je vyhovující počet kontejnerů stejně jako jejich označení. Po dohodě se správními zaměstnanci vytvořili strategii pro zjištění tvrdých dat. Vždy první týden v měsíci budou měřit podíl plastů ve směsném odpadu. Výsledky měření uveřejní na nástěnce, ve školním časopisu a následně stanoví opatření, které povedou ke zlepšení situace. Po uplynutí 3 měsíců od posledního měření jej opět provedou.

Členové Ekotýmu se seznámili s tvorbou dotazníku, jeho vyhodnocováním, získali nové poznatky z oblasti odpadů a energie, které pak prezentovali v rámci workshopu. Prokázali schopnost pracovat v týmu, rozdělit si úkoly, kontaktovat správní zaměstnance, vytvořit časový harmonogram. Zjistili, že i přes osvětu, kterou provádějí, nejsou s výsledky v oblasti třídění spokojeni. Získávání dat z prováděného měření je základním předpokladem pro objektivní vyhodnocení a stanovení dalších kroků, tedy jakýmsi základem badatelské činnosti. Cenná zkušenost pro některé: Něco jiného je vědět a něco jiného pouze si myslet

autor: Jana Dumlerová

ODPADY