Ochutnávka zodpovědných potravin

Ochutnávka zodpovědných potravin

Studenti z Gymnázia Strážnice se ve školním roce 2016/2017 zapojili do projektu Menu pro změnu. Tématu Zodpovědná spotřeba potravin, který projekt řeší, se v průběhu celého školního roku věnovala skupinka sedmi žáků napříč ročníky (sekunda, tercie, druhý ročník vyššího gymnázia) z nichž většina je aktivními členy Ekotýmu.

Akční skupina udělala průzkum mezi žáky a studenty zaměřený na školní jídelnu. Vytvořili anketu na to, co lidem v jídelně chutná, příp. nechutná; co se dělá se zbytky jídel apod. Dále se také věnovali průzkumu v nákupu potravin, stravování a jídelníčku. Den před jarními prázdninami udělali ochutnávku tradičních domácích a lokálních produktů (např. buchet) a protože se setkali s velkým úspěchem, rozhodli se, že na Akční den připraví ochutnávku ve školní jídelně, doplněnou o přednášku zajímavého hosta. Své spolužáky zvali na tuto akci prostřednictvím rozhlasu, Facebooku, webu a také skrze třídní emaily.

Samotný akční den byl organizován pro celkem šest tříd, tedy pro kvintu, sextu, septimu a 1., 2. a 3. ročník vyššího gymnázia. Byl koncipován tak, že polovina z těchto tříd vždy absolvovala přednášku a druhá ochutnávku. Po přednášce se vystřídali.

Ochutnávku ve školní jídelně si pro žáky připravil obchod Óm Vital s biopotravinami z Veselí nad Moravou, který nabízel (i k prodeji) celou řadu bioproduktů, např. energetické tyčinky, sladké bezlepkové tyčinky, zdravé slané mlsání a k ochutnávce celozrnný chléb s různými druhy pomazánek. Zajímavým zpestřením byla ekofarma Javorník s ochutnávkou pasterizovaných i nepasterizovaných mléčných produktů (sýrů, mléka a jogurtových mléčných nápojů). Ze žáků se pak prezentovali Martin Brabec s vlastnoručně vypěstovanou zeleninou ze zahrádky (ředkvičky, fazolové lusky, salát), Václav Ochotný s nepečeným jahodovým dortem a také skupinka, která Akční den vymyslela, s ovesnou kaší ozdobenou čerstvým ovocem, hummusem s čerstvou pažitkou ze zahrádky a krekry z tofu a vloček.

Přednášejícím hostem na gymnáziu byl ekologický zemědělec Zbyněk Piro z Lopeníku, který s dětmi debatoval na téma lokálních produktů a zodpovědné spotřeby.

Mimo jiné žáky nabádal k tomu, aby se „neřídili (bio)módou, ale zdravým selským rozumem“ a také k tomu, aby „přemýšleli o tom, jestli v rámci tématu zodpovědné spotřeby vůbec něco dělat chtějí“. Na otázku jednoho studenta: „Co když chci pít kafe, které se tu pěstovat nedá?“, odpověděl: „To vidím jako otázku volby.

Menu pro změnu
Škola: Gymnázium Strážnice