Nevyhazujeme

Žákům ze Základní školy J. V. Sládka Zbiroh se v rámci kampaně Litter Less podařilo zachránit věci, které by skončili na skládce.

Nevyhazujeme

Do kampaně byl zapojen celý Ekotým. Motivačním se stal už první projektový Den a vymýšlení soutěže „Pevnost Ekoyard“. Ekotým byl organizátorem a průvodcem celé kampaně.

Pro plánování jsme využili stávající Analýzu, ze které vyplynula, potřeba udělat kampaň na předcházení odpadu.

Jaké jsme si dali cíle? A co jsme si naplánovali a splnili, abychom cílů dosáhli?

Cíl 1: Informovat spoluobčany o důležitosti předcházení vzniku odpadu a jeho minimalizaci.

1. 7. 11. 2014 Motivační den – Pevnost Ekoyard – hra, kterou pro žáky naší školy a žáky ZŠ Dobřív připravili starší spolužáci
  2. 6. 5. 2015 Ekoshow – akce pro rodiče a spoluobčany, kde žáci rozdávali informační letáky o nutnosti předcházení odpadu
  3. 5. 6. 2015 Žáci 4. ročníku připravili pro žáky mateřské školy zábavné dopoledne, kde jim vysvětlili nutnost předcházet vzniku odpadu a zbytečně věci nevyhazovat.

Cíl 2: Zachránit a využít věci, které někdo již nepotřebuje.

1. Vánoční bazárek – žáci přinesli věci, které už nepotřebují, darují je k prodeji za symbolickou cenu a výtěžek použili na charitativní účely.
  2. Žáci vybudovali ve škole čítárnu především z již (pro někoho) nepotřebných věcí – knihy a časopisy jsou volně k dispozici, žáci zachránili i knihovnu, koberec, sedačku, křesla, polštáře.

3) Den činu – tvořivé dílny pro žáky i spoluobčany – „Nevyhazujeme“ – akce začala dopoledne, kdy čtvrťáci připravili zábavné aktivity pro děti z MŠ, kde jim vysvětlili, proč nemají zbytečně vyhazovat věci. Pak následovalytvořivé dílny pro žáky i spoluobčany – žáci připravili stanoviště ”Ze starého nové”, kde ukázali, jak se dají využít starší věci k výrobě nových. Některé, jako např. z triček tašky a nová trička, ze šátků batůžky, z ponožek hračky, z brček píšťalky, staré hrnečky, staré sklenice i květníky ozdobené zbytky laků na nehty, si budou moct rovnou vyrobit. Na závěr akce jsme předali místním spolupracujícím obchodníkům letáky vyzývající k předcházení odpadu a tašky s nápisem ”Kup, co sníš – sněz, co koupíš”, aby je dávali spoluobčanům.

Úkoly jsme monitorovali průběžně. Na všechny úkoly jsme se těšili a zvládali jsme je plnit dokonce v předstihu, problém s ničím nenastal. Velice se povedla akce na Den činu. Velké ocenění jsme dostali od učitelek mateřské školy a rovnou jsme se dohodli na spolupráci i v příštích letech. Tvořivé dílny ocenili žáci i ostatní návštěvníci.

Spolužáky, rodiče, veřejnost jsme o kampani informovali na třídních schůzkách rozdáváním letáků a plakátů, články v místním tisku, na nástěnkách a osobně při schůzce ekosněmu a rodiče jsme informovali při Ekoshow v místním kině.

V průběhu kampaně se nám podařilo snížit množství vyprodukovaného odpadu ve škole. Původních 150 pytlů tříděného odpadu v loňském roce jsme letos snížili na 120 pytlů.

Litter less
Škola: Základní škola J. V. Sládka Zbiroh