Netradiční suroviny na 15. základní škole v Plzni

Netradiční suroviny na 15. základní škole v Plzni

Když žáci ve škole zjišťovali, co kdo ví a neví o potravinách, a jak se kdo stravuje, narazili mezi spolužáky na neznalost netradičních surovin, jako jsou například jáhly, pohanka nebo červená čočka. Protože to jsou suroviny, které mohou být alternativou k běžně pěstovaným obilninám nebo případně i masu, mají kladný vliv na životní prostředí a jsou pro nás dobrým zpestřením jídelníčku, rozhodli se žáci v Ekotýmu, že se o nich něco dozvědí a budou je ve škole propagovat.

V září, na první schůzku Ekotýmu, dorazili i noví členové. Bylo potřeba se trochu poznat a stmelit kolektiv. Zahráli si proto během schůzky pár her. Kromě toho se ale stihli seznámit s novým tématem, zjistit, jak vypadá Analýza v tématu Zodpovědné spotřeby potravin a rozdělili si i některé role.

Analýza a Plán

V listopadu a prosinci Ekotým pracoval na Analýze školní jídelny a bufetu. Další otázky se týkaly domácností žáků školy. Žáci zjistili, že mají mezery ve znalostech netradičních surovin. Ve školní jídelně se s nimi sice potkávají, ale většina strávníků je vůbec nezná a raději si je k obědu nevybere. Rozhodli se na tom zapracovat a jako téma si zvolili "agrobiodiverzitu" neboli druhovou rozmanitost zemědělských plodin. Do Plánu činností si rozpracovali úkoly ke dvěma cílům. Jedním z nich bylo Seznámit žáky s netradičními surovinami, možnosti jejich využití, zařazení do jídelníčku. Druhým cílem byla tvorba kuchařky s recept z netradičních surovin pro učitele, rodiče a školní jídelnu.

Plnění Plánu činností

Na schůzkách Ekotýmu se pak žáci nejprve sami seznamovali s těmito surovinami, aby pak mohli informace využít při školní kampani. Členové Ekotýmu vyhledávali informace o netradičních surovinách přímo na schůzkách, ochutnávali pokrmy jako pohankového kubu s houbami nebo jáhlové kuličky, které pro ně připravily paní učitelky. Po ochutnávce hádali, z čeho jsou uvařené. Zkoušeli sami připravit jídla podle receptů a na ochutnávku pozvali i paní ředitelku. Mimo schůzky pátrali po receptech z netradičních surovin (pohanka, jáhly, bulgur, mungo...).

Jáhlové kuličky měly úspěch, a proto se v Ekotýmu rozhodli, že je budou nabízet i na vánočním jarmarku. Žáci devátého ročníku kuličky připravili a druhý den je Ekotým nabízel návštěvníkům vánočního jarmarku spolu s informacemi o projektu Menu pro změnu. Kuličky měli úspěch, většina se prodala na jarmarku.  Zbylé kuličky se nevyhodily, ale snědly je děti z páté třídy, protože se začaly ve vlastivědě učit o životě na vesnici v 18. století, v kterém měly jáhly své místo.

Tvorba interaktivní tabule

Součástí plánu byla ještě tvorba interaktivní tabule. Ta měla sloužit pro poznávání méně známých surovin a přiblížit ostatním, jaké pokrmy si mohou uvařit, nebo odkud pocházejí jednotlivé suroviny. Pro interaktivní tabuli vybrali žáci osm surovin: bulgur, pohanku, ovesné vločky, kuskus, chia semínka, červenou čočku, cizrnu a jáhly.

A jak ji tvořili? Část členů Ekotýmu nejdříve vybrala paletu, kterou museli upravit. Na vršek palety umístili prkno a navrtali na něj víčka od lahví, v kterých budou umístěné jednotlivé suroviny. Poté pokračovali s výrobou kostek na „pexeso“. To zabralo více času než samotná paleta, jelikož bylo nutné je nařezat, obrousit a následně natřít průhledným lakem. Do kostek vyvrtali díry, aby bylo možné je otáčet na kovové tyči. Pak nabarvili paletu hnědou barvou.

Zbytek ekotýmu se zaměřoval na hledání informací a receptů z méně známých surovin. Nakonec umístili informace a recepty doprostřed tabule. Interaktivní tabule je přenosná, aby se mohla přemisťovat po škole a mohli ji využívat nejen žáci, ale i učitele. Využili ji i při zakončení projektu Menu pro změnu při zahradní slavnosti.

Kuchařka

Dalším z cílů byla tvorba dětské kuchařky, která obsahuje Ekotýmem vybrané recepty z méně známých surovin. Po celý školní rok v rámci různých předmětů a schůzek Ekotýmu testovali žáci recepty do kuchařky, která je doplněna krásnými obrázky. Na zahradní slavnost podle kuchařky upekli sušenky z ovesných vloček, připravovali pomazánku z červené čočky, letní bulgurový salát a pudink z chia semínek. Kromě toho si na slavnosti vyzkoušeli tvorbu moštu či bylinkových šťáv a porovnávali s nápoji kupovanými.

Nejen netradiční suroviny

Přestože se Ekotým věnoval hlavně Agrobiodiverzitě, využili i možnosti působit osvětově v jiném tématu, kterým byl Palmový olej. Na podzim uspořádali přednášku o palmovém oleji, kterou vedly studentky z Gymnázia Františka Křižíka v Plzni. Studenti tohoto gymnázia jim na měsíc zapůjčilii výstavu o palmovém oleji. Díky přednášce i výstavě se dozvěděli se, že palmový olej je rostlinný olej, který se získává z palmy olejné pocházející ze západní Afriky. Kvůli plantážím se kácí a vypalují deštné pralesy, což má neblahý vliv na životy tamních lidí i přírody a zhoršuje životní prostředí nejen tam. A v jakých výrobkách se palmový olej vyskytuje? Můžeme ho najít v potravinách jako jsou např. sušenky, chipsy, máslo, sladkosti. Objevuje se i v kosmetice (mýdlo, šampon), v krmivu a také se využívá jako palivo.

Menu pro změnu
Škola: 15. základní škola v Plzni