Nejen nový kompost na zahradě

Ekotým školy se rozhodl investovat finance získané v kampani Litter Less na rekonstrukci kompostu. Nezůstalo ale jen u toho. V rámci kampaně uskutečnili i další akce, které měly hlavně vzdělávací dopad.

Nejen nový kompost na zahradě

Do kampaně jsme zapojili celý Ekotým, převážně však žáci z druhého stupně. Protože Analýzu tématu Odpady měli ještě „čerstvou“, ihned věděli, kam se budou ubírat.

Nový kompost

Chtěli ve škole změnit něco viditelného a tak se rozhodli pro rekonstrukci kompostu. Rozebrali starý již nevyhovujícího kompost. Humusovou hlíny z něho využili na školních okrasných a užitkových záhonech. Pak se pustili do stavby nového.

72 hodin

Do projektu 72 hodin https://www.72hodin.cz/2016/ se Ekotým zapojuje pravidelně a proto se rozhodli zapojit i v rámci kampaně Litter Less. V rámci této akce uklidili žáci obec a její okolí. Protože úklid byl úspěšný, rozhodli se podobnou akci ještě v průběhu roku zopakovat. Na  „Světový den životního prostředí“  žáci sedmého ročníku zrealizovali úklid „Melčské přehrady“-  rybníka. Uklidili břeh a úzký pás lesa podél břehu od větví, klacků, odpadků a pomohli vše přenést na místní louku, kde se dále větve štěpkovaly a dále navrátily v podobě štěpky do lesa. Dále děti vynesly nařezané soušky na další zpracování.

Po práci legraci

Nebo spíš trochu vzdělávání. K tomu využil Ekotým Akční den s odpady. Někteří žáci tento den vyrazili do Muzea břidlice v Budišově nad Budišovkou, aby zjistili něco o břidlicových haldách, které vznikly jako odpad při těžbě místní suroviny břidlice. Žácy 8. a 9. ročníku a celý Ekotým měl navíc exkurzi do Sběrného dvora Technických služeb města Vítkova.

Všichni věděli, co se ve škole děje

Ekotým žáky školy informoval o plánovaných i probíhajících akcích pomocí pravidelných hlášení školního rozhlasu. Žáci také zajišťovali články na webové stránky školy. K informování rodičů o akcích a kampani Litter Less využili kromě webu i školní časopis „Zvídálek“. Zajímavý nápad je i připojení informace o kampani na lístečky o potvrzení účasti dítěte na školní akci, kde si toho určitě všimne téměř každý rodič.

Mgr. Lumír Novák

Litter less