Naši noví kamarádi

Žáci sedmé třídy při hodinách pracovní výchovy pečují o žížaly, které ve vermikompostéru přeměňují bioodpad na kompost. Péče o žížaly není úplně jednoduchá. Ještě jsme se úplně neskamarádili.

Naši noví kamarádi

V září se objevil v naší škole krásný zelený vermikompostér, který jsme obdrželi od společnosti Plastia. Ihned jsme začali pátrat po žížalkách kalifornských. Zjistili jsme, že žížalky jsou nedostatkovým zbožím a nebo je jejich páníčkové nechtějí posílat poštou. Nakonec k nám noví kamarádi doputovali z Moravy. Vytvořili jsme jim útulný byteček ve vermikompostéru a nakrmili jsme je slupkami z ovoce. V následujícím týdnu nám obsah vermikompostéru dost plesnivěl. Napadené části jsme odstranili a přidali jen trochu listí a trávy. Postupně se vedle žížal začali objevovat chvostoskoci. Bohužel postupně nám žížaly ubývají, nějak se jim u nás nelíbí. Zjistili jsme, že potravy je potřeba přidávat velmi málo. Vhodnější jsou listy a tráva, ze zeleniny nejlepší listy salátu. Slupky od ovoce (pomeranč, banán) a okusky od jablek jsou příliš velkým soustem. Zpočátku byla hmota ve vermikompostéru spíše vlhká a v současné době je více suchá, musíme často rosit. Mušky se žádné neobjevily. Zvažujeme nákup nových žížal. 
O vermikompostér se stará 7.třída v rámci pracovní výchovy.

Autor: Karolina Tvrdíková

Žížaláci
Škola: ZŠ Chyšky,
Téma: Prostředí školy
Krok: Žížaláci

Přidejte se do Ekoškoly

Zapojte sebe nebo svou školu do celosvětové sítě změn!

Chci se zapojit!

Odebírejte náš newsletter!


Vy ještě neodebíráte náš newsletter? To hlavní vám přijde každá měsíc přímo do vašich emailových schránek! Učitelé, rodiče, zapojené školy, nezapojené školy přihlaste se a dostávejte svoji pravidelnou dávku inspirace!

Přihlásit se