Mrkvový den na ZŠ Třebotov

Ekotým zorganizoval v rámci ozdravení svačin svých spolužáků Mrkvový den. Mrkev ovládla celý pátek a někde vstoupila i do výuky. Děti a učitelé chodili do školy v oranžovém oblečení a ke svačince si nosili mrkve.

Mrkvový den na ZŠ Třebotov

Na podzim se nám podařilo prostřednictvím jedné povedené akce hezky spojit celou školu a na den prozářit pochmurné dny.

Členové Ekotýmu si všímají svačin svých spolužáků, které jsou často tvořeny sušenkami, chipsy a sladkými limonádami. Chtěli jsme to alespoň na jeden den změnit. Uspořádali jsme výzvu o nejmrkvovatější třídu, vítězná třída (i když nečekaně byly 3!) získala mrkvové překvapení.

Po škole, na vstupních dveřích školy a na webu byly rozmístěny plakátky s výzvou.
Co bude tématem výzvy vymýšleli téměř všichni členové Ekotýmu, dohromady jsme dali text a 1 žák vyrobil plakáty.
O mrkvi a důležitosti zeleniny a vitamínů ve stravě jsme se učili v 8.třídě a v některých třídách na 1.stupni. Ve třídách na druhém stupni byly rozmístěny otázky a odpovědi s tématem mrkev (ze všech možných hledisek - zdravé stravování, zeměpis, přírodopis, dějiny mrkve). Do akce se tedy zapojila celá škola.

Téměř všichni na 1.stupni si přinesli mrkvové svačiny, na druhém stupni velká část. Děti i učitelé přišli do školy v oranžovém oblečení.
 Jak mrkvová soutěž probíhala a dopadla informoval Třebotovský zpravodaj a článek o Mrkvovém dni máme také na webu školy.
Zjistili jsme, že jsou děti (hlavně ty z prvního stupně) velmi soutěživé a velmi dobře reagují na výzvy (samozřejmě za přispění rodičů a učitelů, kteří je v tom podporují). Toho využíváme i nadále, např. v dobrovolné akci Úklid školní zahrady a máme do budoucna v plánu takto zapojit i rodiče (např. zmapování černých skládek k akci Ukliďme Česko).

autor: Mgr. Lenka Lipanská

JÍDLO A SVĚT