Menu pro nové spolužáky

Akční den se vydařil, studenti i návštěvníci byli spokojeni a spokojenost vyjadřovali i učitelé, kteří se na prezentace studentů přišli podívat.

Menu pro nové spolužáky

6. června se konal na Masarykově střední škole chemické v Praze akční den v rámci projektu Menu pro změnu. Ekotým zdejší školy využil příležitosti, že se v tento den konají rozřazovací jazykové zkoušky nově přijatých studentů do prvního ročníku, a rozhodl se své budoucí spolužáky seznámit také s programem Ekoškola a projektem Menu pro změnu. Slovy jednoho člena Ekotýmu

rádi bychom, aby naši nový spolužáci věděli, že se tu staráme i o takové věci, jako je ochrana životního prostředí a zajímáme se o dění kolem nás. Třeba se k nám budou chtít přidat.

Pro své budoucí spolužáky připravili v prostorách chemické laboratoře hned několik stanovišť. Návštěvníci se na nich mohli dozvědět o problematice nadměrné spotřeby masa, dopadech produkce palmového oleje a průmyslově zpracovaných potravin, o tom, co je agrobiodiverzita a proč je dobré ji udržovat. Dále si také mohli změřit pH jednotlivých energetických drinků a porovnat jejich složení či zjistit, že nakupovat se dá i bezobalově a jak předcházet vzniku odpadů při nakupování potravin.

Ekotým se na tento den připravoval poctivě. Žáci se rozdělili na několik skupin, každá skupinka si vybrala téma, které ji nejvíce zajímá, a k němu si zjistila potřebné informace, navrhla postery, připravila prezentaci a případně i pokus či drobné občerstvení. A že se studenti do témat opravdu ponořili, dokazuje například přehled významných historických i současných osobností světa, které se hlásí k veganství, nebo přehled, kolik kg jakého druhu masa za den se spotřebuje při krmení zvěře v jednotlivých zoo v ČR. K ochutnání byla fair tradová káva a jednohubky, k jejichž přípravě byly použity bylinky vypěstované samotnými studenty.

Součástí akce byla také výstava plakátů spolupracujících základních škol z Prahy, které na střední školu pravidelně dochází na ukázkové hodiny. Ekotým se s nimi domluvil a vyhlásil soutěž o nejlepší plakát na téma lokálních a sezonních potravin. Na samotné akci pak měli návštěvníci možnost nejenom shlédnout vytvořená díla, ale také hlasovat pro ta nejpovedenější.

Plakát s názvem moje oblíbené jídlo vytvořili pro akci také studenti spřátelené turecké školy, kteří přijeli na začátku druhého pololetí na návštěvu školy. Ekotým se s nimi bavil o tématu lokálních a sezonních potravin a zodpovědné spotřeby potravin a představil jim také projekt Menu pro změnu.

Přínosné bylo i to, že Ekotým s přítomnou paní učitelkou v pauzách mezi postupně přicházejícími skupinkami návštěvníků rozebral, jak jim prezentování šlo, co by bylo potřeba vylepšit či změnit pro další skupinku (hlasitost projevu, rovnoměrné rozprostření návštěvníků k jednotlivým prezentacím, aktivnější vybízení k pokusům, ochutnávkám, hlasování, odkazování na další informace v případě zájmu návštěvníků…). Získali tak bezprostřední zpětnou vazbu a mohli si navržené postupy hned odzkoušet a ověřit jejich funkčnost na následující skupince a následně opět zhodnotit.

Fotky k článku: Foto prezentace_laboratoř, Fota: Prezentace_vegan, Prezentace_po a foto Maso_zoo, Fota: Soutez_kreseb, Soutezni_kresba a foto Hlasování, Foto Prezentace_lokalni

,

Menu pro změnu