Kohoutková nebo balená?

Na Základní škole Tisá jsme chtěli lidem ukázat, že voda z kohoutku je levnější a lepší, a že není nutné vodu kupovat v plastových lahvích.

Kohoutková nebo balená?

V posledních dvou letech se u nás na škole začalo systematicky třídit (papír, plasty). O třídění odpadu na naší škole a jeho finální rozdělení do kontejnerů se starají žáci. Počet lahví se v loňském roce pohyboval okolo 14 ks/týden. Na začátku kampaně v letošním roce to bylo 9ks/týden.

Naším cílem bylo zjistit, zda žáci a lidé v obci dávají přednost pitné vodě z plastových lahví nebo z "kohoutku". Chtěli jsme jim ukázat, že z kohoutku je levnější (a čerstvá) a že není nutné ji kupovat v plastových lahvích. Vzdělávacím cílem bylo seznámit se s cestou vody od pramene do vodovodního kohoutku a také s cestou vody z domácnosti do čističky odpadních vod a zpátky do přírody.

Ve škole jsme počítali počet lahví každý týden. Anketou jsme oslovili žáky a občany v obci, vyhodnotili anketu. Vyšlo nám, že lidé dávají přednost pitné vodě z kohoutku a pokud kupují nápoje v plastových lahvích, tak např. Coca - Colu, pivo, ochucené minerálky.

O naší kampani jsme informovali žáky naší školy, když jsme je žádali o spolupráci při anketě a občany v místních novinách - Zpravodaji. Dále jsme si vyměnili zkušenosti s Ekotýmem ze školy ZŠ Generála Janouška z Prahy, zatím písemně, ještě nás čeká osobní setkání.

Počet plastových lahví ve škole se nám bohužel snížit během roku nepodařilo, stále je to v průměru 8-9ks lahví/ týden.

Jitka Krbcová

Litter less
Škola: ZŠ Tisá
Téma: Odpady

Přidejte se do Ekoškoly

Zapojte sebe nebo svou školu do celosvětové sítě změn!

Chci se zapojit!

Odebírejte náš newsletter!


Vy ještě neodebíráte náš newsletter? To hlavní vám přijde každá měsíc přímo do vašich emailových schránek! Učitelé, rodiče, zapojené školy, nezapojené školy přihlaste se a dostávejte svoji pravidelnou dávku inspirace!

Přihlásit se