Kohoutková nebo balená?

Na Základní škole Tisá jsme chtěli lidem ukázat, že voda z kohoutku je levnější a lepší, a že není nutné vodu kupovat v plastových lahvích.

Kohoutková nebo balená?

V posledních dvou letech se u nás na škole začalo systematicky třídit (papír, plasty). O třídění odpadu na naší škole a jeho finální rozdělení do kontejnerů se starají žáci. Počet lahví se v loňském roce pohyboval okolo 14 ks/týden. Na začátku kampaně v letošním roce to bylo 9ks/týden.

Naším cílem bylo zjistit, zda žáci a lidé v obci dávají přednost pitné vodě z plastových lahví nebo z "kohoutku". Chtěli jsme jim ukázat, že z kohoutku je levnější (a čerstvá) a že není nutné ji kupovat v plastových lahvích. Vzdělávacím cílem bylo seznámit se s cestou vody od pramene do vodovodního kohoutku a také s cestou vody z domácnosti do čističky odpadních vod a zpátky do přírody.

Ve škole jsme počítali počet lahví každý týden. Anketou jsme oslovili žáky a občany v obci, vyhodnotili anketu. Vyšlo nám, že lidé dávají přednost pitné vodě z kohoutku a pokud kupují nápoje v plastových lahvích, tak např. Coca - Colu, pivo, ochucené minerálky.

O naší kampani jsme informovali žáky naší školy, když jsme je žádali o spolupráci při anketě a občany v místních novinách - Zpravodaji. Dále jsme si vyměnili zkušenosti s Ekotýmem ze školy ZŠ Generála Janouška z Prahy, zatím písemně, ještě nás čeká osobní setkání.

Počet plastových lahví ve škole se nám bohužel snížit během roku nepodařilo, stále je to v průměru 8-9ks lahví/ týden.

Jitka Krbcová

Litter less