Když Ekotým učí biodiverzitu

Během tří dnů si Ekotým zahrál na učitele, aby žáky naší školy obohatil o zajímavosti ze světa biodiverzity.

Když Ekotým učí biodiverzitu

Jak těžká je profese učitele, si vyzkoušel i samotný Ekotým. Minulé jaro se Ekotým převtělil do role kantora, během tří dnů se o biodiverzitě dozvěděla celá škola. Ekotým se nejprve rozdělil do skupinek po třech členech. Každá skupinka dostala na starost tři třídy. Na každou třídu měl ale pouze jednu vyučovací hodinu. První vyučovací den proběhl v 9., 8., a 7. třídě. Další den čekali na Ekotým naši nejmenší žáci, tudíž 1., 2. a 3. třída. Poslední den Ekotým navštívil 4., 5., a 6. třídu.

Výuku jsme museli přizpůsobit věku žáků. Do sedmé až deváté třídy se podívala skupina ve složení Matěj, Vašek a Jirka. Čtvrtá až šestá třída patřila Romče, Alex, a Klárce. No a do první až třetí třídy se podívaly Stela, Ála a Bára.

Hodina začínala krátkým videem o zvířatech a krajině jak z Čech, tak i ze zahraničí. Dále byla zaměřena na porovnávání biodiverzity v krajinách například město vs. vesnice, pole soukromníků vs. pole obce atd. Dále se žáci dozvěděli o tom, jak to vypadá v lesích současnosti, ale aby to neměli tak lehké, museli poznat, v jakém lese je víc života, tedy i víc biodiverzity. Nezapomněli jsme je obohatit i o dramatickou část v podobě krátké scénky z koloběhu života. Jenže kdybychom to hráli my sami, nebylo by to tak účinné, jak bylo potřeba. Herce jsme vybírali z řad žáků. Rozhodování nebylo vůbec jednoduché, jelikož zahrát si orla, kosa nebo takovou žížalu toužilo z celého srdce hrát víc lidí. Skoro na konci hodiny jsme si vyzkoušeli naše žáky ze zeměpisu. No dobře, úplně zeměpis
to nebyl, týkalo se to spíš národních parků a chráněných krajinných oblastí.

A teď jsme vás v pár větách seznámili s našimi vrozenými „superschopnostmi“ vyučovat a obohacovat lidi ve svém okolí o znalosti z biodiverzity :-)

autor: Alena Hrabáková, Barbora Rajmanová

5. krok: ENVIRONMENTÁLNÍ VÝCHOVA VE VÝUCE