Kalifornkám se u nás líbí

Ekopřípravka připravila žížalkám druhé patro vevermikompotéru

Kalifornkám se u nás líbí

S předstihem připravili žáci 2. až 4. tříd žížalkám další poschodí vermikompostéru. Nejprve ho vystlali natrhaným kartonem, který pořádně pokropili vodou, na něj potom nastlali listí, nasypali zeminu, přidali nastřihané slupky od banánů a odumřelé listy pokojových rostlin ze tříd a školních chodeb. Než sem žížalky přelezou, ohnijí kraje rostlin a žížalky budou moci hned začít mlsat. Moc jim chutnají zbytky rajčat, okurek, mrkve, červené řepy, ohryzky z jablek a hrušek, mizí také slupky vařených brambor, banánové slupky, rozdrcené vaječné skořápky. Milují protržené čajové sáčky a kávový lógr, kterými je hojně zásobují naši pedagogové. V prosinci jsme jim zkusili dát také jehličí ze smrkových větviček a rozlámané skořápky vlašských i lískových ořechů. Jen co trochu povolí mrazy, přestěhuje se část žížalek v rámci spolupráce ekoškol do Drmoulu, kde žáčci zapomněli přidat k rostlinným zbytkům zeminu a žížalky se jim rozutekly. Hned po Vánocích chceme stáčet první žížalí čajíček a přihnojit s ním pokojové rostliny v nově vybudované ekoklubovně.

Autor: Jana Kofránková

Žížaláci