Jak začít s vermikompostováním ve čtyřech krocích

Jaké byly naše začátky s vermikompostováním ve Vraném nad Vltavou? Především veselé. Pokusili jsme se je shrnout do čtyř kroků.

Jak začít s vermikompostováním ve čtyřech krocích

Krok č.1: získat vermikompostér. Můžete ho koupit, vyrobit nebo vyhrát, jako se to povedlo nám. Jupí!
Krok č.2: vermikompostér sestavit. Přizvěte pomocníky ze čtenářského klubu, kteří vám pomůžou přečíst návod na sestavení. Kutilové z modelářského kroužku zaručeně obstarají potřebné náčiní a vermikompostér pomůžou smontovat. A pozor, prázdné krabice, v nichž k vám váš vermikompostér doputoval, určitě nevyhazujte! Využijte je kreativně v hodině výtvarné výchovy. Originálně vyzdobit můžete také váš vermikompostér.
Krok č. 3 (zásadní!): osídlit vermikompostér kalifornskými žížalami. Nenechte se mýlit, kalifornské jsou jen podle jména, ty naše jsou z Vršovic :-). A pokud je, stejně jako my, nechcete trápit dlouhou cestou v nejistých podmínkách poštovního vozu, najděte zaprvé na komunitní mapě KOKOZA.CZ osobu, která je ochotná se o své žížaly podělit a bydlí v přijatelné vzdálenosti. Zadruhé najděte ve škole tělesně zdatného učitele, který se neprohne pod kbelíkem s žížalí násadou a bude s ním hrdě cestovat veřejnou dopravou. Zorganizujte akci Kulový blesk. Zajistěte, aby váš dodavatel žížal byl připraven na nástupišti nádraží přesně v čase, kdy zde zastavuje vlak, kterým vybraný tělesně zdatný učitel pravidelně dojíždí do školy. Dle tarifního řádu Českých drah je žížaly možno (na rozdíl od psa) přepravovat bezplatně, jsou-li zabezpečeny proti samovolnému úniku. Uhlíková stopa vynaložená na dopravu žížal do školy 0! Skvělé!
Krok č. 4: zajistit žížalám dostatek krmení a pozornosti. Aby se o přítomnosti vermikompostéru dozvědělo co nejvíce žáků, rozdělte služby mezi jednotlivé třídy školy. Vytvořte informační nástěnku. Umístěte koš na bioodpad do blízkosti kompostéru. A pak už jen pozorujte, krmte, sledujte, zkoumejte, zapisujte, ptejte se a radujte. 

 

Autor: Markéta Pézlová za ekotým 1. stupně

ODPADY
Škola: ZŠ Vrané nad Vltavou
Téma: Prostředí školy
Krok: Žížaláci

Přidejte se do Ekoškoly

Zapojte sebe nebo svou školu do celosvětové sítě změn!

Chci se zapojit!

Odebírejte náš newsletter!


Vy ještě neodebíráte náš newsletter? To hlavní vám přijde každá měsíc přímo do vašich emailových schránek! Učitelé, rodiče, zapojené školy, nezapojené školy přihlaste se a dostávejte svoji pravidelnou dávku inspirace!

Přihlásit se