Jak začít na škole s vermikompostováním

Díky žížalkám může každá třída přeměnit rostlinné zbytky ze svých svačin či oběda na vermikompost a žížalí čaj, dobrý pro hnojení rostlin ve třídě i ve školní zahradě.

Jak začít na škole s vermikompostováním

Téma vermikompostování skvěle zapadá do plánu těm Ekotýmům, které řeší téma odpady, nebo prostředí školy a v analýze jim vyšlo například, že by chtěli předcházet vzniku směsného odpadu, třídit bio materiál, nebo zajistit květinám pravidelnou dodávku hnojiv a humusu z vlastních zdrojů školy.

Žížalky mají nastarosti většinou Ekoškolí týmy, ale nemusí to být pravidlem. Starost o žížaláky ve vermikompostéru, hledat, zjišťovat co se v jakém množství kompostuje, bádat a zapisovat si informace do Žížalího deníku, může kterákoliv třída i v rámci EVVO ve výuce.

Pro začátek, například informační plakát o vermikompostování a žížalkách, aby vše nezůstalo utajeno pouze v jedné třídě, nebo dokonce v rámci Ekotýmu, můžete vytvořit o výtvarné výchově. No a badatelské aktivity spojené s vermikompostováním mohou dělat všechny třídy!

Jak na to:)

1. Pořidte si vermikompostér!

Vermikompostér se dá samozřejmě koupit. Na vermikompostér urbalive, máte momentálně od firmy plastia 25% slevu. Nebo existují nejrůznější návody jak vermikompostér podomácku vyrobit. Návody a workshopy naleznete na https://www.kokoza.cz/

2. Pořiďte si Žížaláky

pro obydlení vermikompostéru je nutné pořídit si kalifornské žížaly (vyšlechtěné žížaly hnojní). Od našich klasických žížal se liší hlavně v tom, že nežijí vůbec v půdě, ale v samotném biomateriálu. Žížalky snadno a většinou zadarmo pořídíte na https://www.mapko.cz/ , kde lidé sdílejí své žížalky a kompostéry (mimochodem my v Tereze jsem tam už také). Dále lze žížalky pořídit například na shopech kokoza a Ekodomov. Nezapomeňte, že pro dobrý start, je potřeba 500 žížaláků (kalifornských žížal).

3. Zaveďte si Žížalí deník

k žížalímu dobrodružství patří i celoroční pozorování vermikompostéru. Každý správný pozorovatel má deník, do kterého pravidelně zapisuje nejen svá pozorování, ale i své hypotézy, metody pozorování, a další související skutečnosti. My jsme pro vás k tomuto účelu připravili elektronický Žížalí deník. Je to vpisovatelné PDF, do kterého můžete zapisovat svá zjištění. Zapisujte, foťte či natáčejte, jak se žížaláci zabydlují, co jim chutná, jak často a čím je potřeba je krmit, co jim naopak neprospívá, co vše jste pozorovali. Jistě se Vám podaří krásná žížalí kronika.

4. Bádejte

Spolu s kolegy z programu GLOBE, jsem pro vás připravili několik badatelských tipů a metod, které, jak doufáme, zatraktivní výuku nejen pro žáky, ale i pro učitele. Níže v textu posíláme podrobný popis těchto tipů a metod vycházejících z badatelsky orientovaného vyučování (BOV). V BOV se děti učí klást správné otázky, formulovat hypotézy, hledat postupy a metody jak hypotézy potvrdit či vyvrátit, provádět vlastní zjišťování a formulovat závěry, což Vám jistě v Ekoškole pomůže u analýzy, nebo informování a spolupráci. Aktivity jsou směřovány k tématu půda a vermikompostér. Doporučené materiály lze využít či přizpůsobit i dalším vyučovacím předmětům.

5. Sdílejte své zážitky

Všechny příběhy a zážitky můžete sdílet s ostatními Ekoškolami v sekci INSPIRACE, kde již najdete příběhy ostatních. Můžete ale také sami Inspirovat ty co se o vermikompostování zajímají prostřednictvím vašich vlastních Příkladů dobré praxe, stačí použít tento jednoduchý formulář. V rámci četiny by jistě leckdo mohl využít. Nebo sdílejte své zážitky, ale i problémy a  otazy na Facebookové skupině.

Zapojte se do naší otevřené skupiny na FB a umožněte dětem pravidelný přístup na FB. Ideálně zvolte (v rámci rolí v Ekotýmu) konkrétní osobu, která se o vaše příspěvky bude starat a která bude na FB aktivní. Jedno z řešení je založit si FB profil Ekotýmu resp. školy, nebo je možné využít již založené FB profily dětí i učitelů. Rozhodnutí je na Ekotýmu, jakou cestou se vydáte. V každém případě nám pošlete prolink, který nasdílíme do naší FB skupiny.

Materiály k vermikompostování ke stažení:

Plakát o vermikompostování

Žížalí deník

Odkaz na mapu, kde sehnat kalifornské žížaly: https://www.mapko.cz/

Jak na BOV v Ekoškole

Badatelské tipy na aktivity k vermikompstování:

Badatelství není jen o pokusech. Není badatelství bez otázek, hypotézy a závěrečného hodnocení. Zde najdete jak správně na BOV, nejen v Ekoškole

Pracovní listy k pokosům

pracovní listy Půdní vlhkost

pracovni listy Půdní znaky

pracovní listy Měříme PH

Pracovní listy Tipujeme PH

Další inspiraci můžete najít i v lekcích pro 1. stupeň i 2. stupeň.

A další inspirace můžete hledat na webu mezinárodního programu GLOBE nebo Badatelsky orientovaného vyučování.

ODPADY
Téma: Odpady