Jak se realizoval projekt IKEA výzvy Staráme se o keře?

Podívejte se na projekt ze ZŠ a MŠ Mendíků.

Jak se realizoval projekt IKEA výzvy Staráme se o keře?

Obsahem projektu je poznávání a péče o keře na pozemku školy. Projekt navázal na téma Prostředí školy a podpořil Environmentální výchovu ve výuce. Žáci se učili poznávat rostliny a vytvořit jim vhodné podmínky k jejich růstu. Projekt byl zaměřen na péči o zeleň – výsadba rostlin, zalévání, okopávání, hrabání listí, úprava vzhledu. Žáci se učili zařadit rostlinu do botanického systému a vytvořit podmínky k pozitivnímu růstu rostlin.

V únoru proběhlo teoretické seznámení s prací na pozemku, předběžný výběr rostlin a nářadí, návrhy na umístění rostlin. V březnu jsme v průběhu výuky probrali zasazování rostlin s kořenovým balem, techniku zalévání, důležitost opory keřů proti větru, náchylnosti ke chladu, k napadení škůdci a chorobám. Z důvodu chladného počasí v březnu jsme zasazení keřů stanovili na duben a vysvětlili si komplikace, které by mohly nastat při vysazení keřů v nepříznivých podmínkách. Po zasazení jsme začali sestavovat tabulky a grafy morfologických změn na keřích.

Projekt realizoval koordinátor ekologické výchovy a učitelky, které učí prvouku, přírodovědu a přírodopis. Spektrum žáků bylo vybráno na základě různého věku, aby byly výstupy z projektu relevantní. Žáci si vzájemně připravovali pracovní listy a předávali zkušenosti. Přínos výběru spočíval v propojení věkových kategorií. Projektového dne se zúčastnili též rodiče zapojených žáků.

Jak samostatná realizace probíhala od A do Z

1. nákup rostlin a nářadí – seznámení žáků s jedovatostí rostlin a podmínkami pěstování (typ půdy, světlo, teplo, náchylnost k chladu a proudění větru)
  2. seznámení s technikou sázení (velikost výkopu na kořenový bal, upevnění rostliny v půdě)
  3. zalévání – žáci budou zalévat samostatně
  4. úprava a údržba rostlin a pozemku

Úskalím projektu byla závislost na počasí v době výsadby keřů.

Nejlehčí bylo žáky pro projekt nadchnout. Nejtěžší bylo stanovit datum projektového dne z důvodu proměnlivosti počasí. Projektový den jsme naplánovali na 21. 4. Nejhezčí bylo vidět, že se žákům projekt líbí. Příjemné byly ohlasy rodičů na projekt a uznání, že zahrada je hezká a bude sloužit k výuce. Nepříjemný byl omezený výběr druhů keřů, které zvládnou městskou výsadbu.

Akční den probíhal v dopoledním vyučování od 9 hodin. Zájemců bylo dost – žáci, učitelé a rodiče se postupně přišli podívat na vysazování keřů, protože projektový den jsme spojili s oslavou Dne Země a všechny třídy se věnovaly ekologickým aktivitám. Atmosféra celého dopoledního vyučování byla příjemná a podařilo se nám splnit náš cíl – zapojit žáky školy do zkulturnění zahrady a vytvořit do budoucna stálou pomůcku, kterou budou využívat žáci v přírodovědných předmětech a pracovních činnostech.

Co o projektu říkaly děti?

„ Líbilo se mi hrabání v hlíně.“

„Nemohl jsem vyndat kořenový bal z květináče, ale nakonec se mi to povedlo.“

„Velmi mě bavilo sázet keře – nemáme totiž zahrádku.“

„ Jsem hrozně ráda venku  - nejlépe i během vyučování.“

„Těším se, jak budu pozorovat změny na keřích po celý rok.“

„Jsem ráda, že umím sázet rostliny, využiji to u dědy na chatě!“

„Konečně umím použít rýč a hrábě.“

Výzva s IKEA
Škola: ZŠ a MŠ Mendíků, Praha 4