Jak se realizoval projekt IKEA výzvy Sněhurka a 7 kontejnerů?

Podívejte se na projekt ze ZŠ a MŠ Bohosudov.

Jak se realizoval projekt IKEA výzvy Sněhurka a 7 kontejnerů?

„Sněhurka a 7 kontejnerů“

     Žáci Ekotýmu Biskupského gymnázia Bohosudov vymysleli a právě realizují pro své mladší spolužáky, děti z MŠ ÚK aktivity, které by pomohly problematice udržitelného rozvoje v našem kraji. Aktivity zpracovali do pohádkového pásma přiměřeného věku posluchačů.

     Pohádkové pásmo se jmenuje „Sněhurka a 7 kontejnerů“ a pojednává zábavnou a interaktivní formou o třídění, ale i o předcházení vzniku odpadu. A proč právě tento název? Protože existuje sedm barev kontejnerů (žlutá, modrá, zelená, oranžová, červená, hnědá, černá), do které se hází odpad, a trpaslíků od Sněhurky bylo také sedm, tak proč by si každý z trpaslíků nemohl vzít na starost jeden typ odpadu? Ano, znalý ekolog namítne, že ještě existují bílé kontejnery na čiré sklo, ale jelikož je program hlavně pro předškoláky, ponechali jsme jen zeleného trpaslíka „Sklíčka“.

     A jak pásmo probíhá? Po úvodní pohádce si trpaslíci „rozeberou“ předškoláky a děti pak plní na stanovištích u každého trpaslíka, jehož čepička znamená určitou barvu kontejneru, zadané úkoly. Akci nám sponzorovala IKEA projektem „Velké změny začínají od nejmenších“, díky kterému jsme mohli připravit kostýmy a zázemí pásma, díky finanční podpoře Ústeckého kraje (Rozvoj ekologické výchovy, vzdělávání a osvěty v ÚK 2017) můžeme zaplatit dopravu k nám vzdálenějším školkám i v září. Všechny děti, které se účastní projektu, od nás také kromě zdravého mlsání dostanou žluté a modré nádoby, aby s tříděním mohly pokračovat i ve své školce.

     Ukázku z programu najdete zde: https://youtu.be/fLLjc-BCWmA Pokusíme se s pásmem do konce září 2017 navštívit co nejvíce školek v Ústeckém kraji, v případě zájmu zahrajeme pásmo i pro rodiče, neboť je důležitější postoj celé rodiny, než jednotlivce.

Měli jsme původně v plánu jezdit my do školek, ale jelikož jsme si vytvořili opravdu velké kulisy (chaloupku, stromy…) a rekvizit na stanoviště bylo hodně, rozhodli jsme se, že školky přivezeme k nám do školy. Dětem z MŠ se u nás moc líbilo, kromě programu se jim moc líbily i chodby gymnázia, které máme vyzdobené díky dřívějšímu projektu IKEA „Planeta ve škole“.

 

video : https://youtu.be/fLLjc-BCWmA

mediální sdělení:

http://iteplice.cz/zpravy_snehurka_a_7_kontejneru.html

http://www.bgbzs.cz/?q=content/snehurka-7-kontejneru 

Autor: Mgr. Věra Pavlátová, koordinátorka Ekoškoly

Výzva s IKEA
Škola: Biskupské gymnázium, ZŠ a MŠ Bohosudov
Téma: Odpady

Přidejte se do Ekoškoly

Zapojte sebe nebo svou školu do celosvětové sítě změn!

Chci se zapojit!

Odebírejte náš newsletter!


Vy ještě neodebíráte náš newsletter? To hlavní vám přijde každá měsíc přímo do vašich emailových schránek! Učitelé, rodiče, zapojené školy, nezapojené školy přihlaste se a dostávejte svoji pravidelnou dávku inspirace!

Přihlásit se