Jak se realizoval projekt IKEA výzvy Recyklace bioodpadu?

Podívejte se na projekt ze ZŠ a MŠ Maleč.

Jak se realizoval projekt IKEA výzvy Recyklace bioodpadu?

V Základní škole a Mateřské škole Maleč probíhal v době od února do konce dubna 2017 projekt „Recyklace bioodpadu", který byl podpořen v rámci výzvy IKEA „Velké změny probíhají od nejmenších".

Na projektu se podíleli žáci a zaměstnanci naší školy, koordinátorem byla Ing. Lenka Sabolová.

Na podzim roku 2016 byl vyhlášen již čtvrtý ročník výzvy pro školy zapojené v mezinárodním programu Ekoškola. Cílem výzvy bylo podpořit žáky, aby sami vymysleli, co by chtěli v okolí své školy zlepšit,  připravili projekt a dovedli celou realizaci až do vysněné podoby. Porota složená ze zaměstnanců IKEA a členů vzdělávacího centra TEREZA vybrala deset nejlepších nápadů a každého z nich ocenila částkou 10 000 Kč. Mezi oceněnými školami byla i ta naše!

V rámci tohoto projektu jsme zakoupili 2 vermikompostéry s násadami žížal, do kterých se ukládá bioodpad ze tříd. Vermikompostéry slouží i jako názorná ukázka, jak žížaly zpracovávají bioodpad. Děti totiž před začátkem projektu  nevěřily, že bioodpad, který smrdí, se stane pomocí žížal výživnou nezapáchající a kvalitní zeminou a hnojivem. Vzniklý kompost a tekutina (které se říká žížalí čaj) jsou využívány jako přírodní hnojivo a na zálivku rostlin ve škole. Tyto nádoby s žížalami jsou umístěny na chodbě školy a starají se o ně žáci prvního stupně.

Dále jsme nahradili nevyhovující a nedostačující kompostéry na školní zahradě novým kompostem s několika poli, sestaveným
vyřazených palet. Žáci budou v rámci předmětu Pracovní činnosti tento kompost využívat a pracovat s ním.

Nové kompostiště je lépe přístupné, je umístěné blíže záhonům a je možné ho přehazovat. Jeho přínos je zejména při údržbě školní zahrady.

Na závěr projektu proběhl akční den, na který si žáci připravili názorné plakáty a letáky. Rodiče a veřejnost seznámili
s vermikompostováním. Všem zvídavým názorně předvedli naše fungující vermikompostéry plné žížal, bioodpadu, humusu a žížalího čaje.

Akční den proběhl 20. dubna 2017 a zúčastnili se ho děti, rodiče, zaměstnanci a veřejnost. Tento den byl původně plánovaný na školní zahradě, ale z důvodu špatného počasí proběhl pouze v budově školy společně s akcí týmu Světové školy propagujícího myšlenku fair trade. Odpoledne probíhalo v přátelské atmosféře, děti měly radost, že můžou "dospěláky" seznámit s něčím úplně novým a můžou je poučit, jak něco, co neznají, funguje a jak se to nechá využít. Někteří rodiče při zhlédnutí našich vermikompostérů prohlásili, že uvažují o jejich zakoupení a využívání při likvidaci domácího bioodpadu, což je super a je to dalším potvrzením o smyslu této naší školní akce.

Výzva s IKEA
Škola: ZŠ a MŠ Maleč