Jak se realizoval projekt IKEA výzvy Recyklace bioodpadu?

Podívejte se na projekt ze ZŠ a MŠ Maleč.

Jak se realizoval projekt IKEA výzvy Recyklace bioodpadu?

V Základní škole a Mateřské škole Maleč probíhal v době od února do konce dubna 2017 projekt „Recyklace bioodpadu", který byl podpořen v rámci výzvy IKEA „Velké změny probíhají od nejmenších".

Na projektu se podíleli žáci a zaměstnanci naší školy, koordinátorem byla Ing. Lenka Sabolová.

Na podzim roku 2016 byl vyhlášen již čtvrtý ročník výzvy pro školy zapojené v mezinárodním programu Ekoškola. Cílem výzvy bylo podpořit žáky, aby sami vymysleli, co by chtěli v okolí své školy zlepšit,  připravili projekt a dovedli celou realizaci až do vysněné podoby. Porota složená ze zaměstnanců IKEA a členů vzdělávacího centra TEREZA vybrala deset nejlepších nápadů a každého z nich ocenila částkou 10 000 Kč. Mezi oceněnými školami byla i ta naše!

V rámci tohoto projektu jsme zakoupili 2 vermikompostéry s násadami žížal, do kterých se ukládá bioodpad ze tříd. Vermikompostéry slouží i jako názorná ukázka, jak žížaly zpracovávají bioodpad. Děti totiž před začátkem projektu  nevěřily, že bioodpad, který smrdí, se stane pomocí žížal výživnou nezapáchající a kvalitní zeminou a hnojivem. Vzniklý kompost a tekutina (které se říká žížalí čaj) jsou využívány jako přírodní hnojivo a na zálivku rostlin ve škole. Tyto nádoby s žížalami jsou umístěny na chodbě školy a starají se o ně žáci prvního stupně.

Dále jsme nahradili nevyhovující a nedostačující kompostéry na školní zahradě novým kompostem s několika poli, sestaveným
vyřazených palet. Žáci budou v rámci předmětu Pracovní činnosti tento kompost využívat a pracovat s ním.

Nové kompostiště je lépe přístupné, je umístěné blíže záhonům a je možné ho přehazovat. Jeho přínos je zejména při údržbě školní zahrady.

Na závěr projektu proběhl akční den, na který si žáci připravili názorné plakáty a letáky. Rodiče a veřejnost seznámili
s vermikompostováním. Všem zvídavým názorně předvedli naše fungující vermikompostéry plné žížal, bioodpadu, humusu a žížalího čaje.

Akční den proběhl 20. dubna 2017 a zúčastnili se ho děti, rodiče, zaměstnanci a veřejnost. Tento den byl původně plánovaný na školní zahradě, ale z důvodu špatného počasí proběhl pouze v budově školy společně s akcí týmu Světové školy propagujícího myšlenku fair trade. Odpoledne probíhalo v přátelské atmosféře, děti měly radost, že můžou "dospěláky" seznámit s něčím úplně novým a můžou je poučit, jak něco, co neznají, funguje a jak se to nechá využít. Někteří rodiče při zhlédnutí našich vermikompostérů prohlásili, že uvažují o jejich zakoupení a využívání při likvidaci domácího bioodpadu, což je super a je to dalším potvrzením o smyslu této naší školní akce.

Výzva s IKEA
Škola: ZŠ a MŠ Maleč
Téma: Odpady

Přidejte se do Ekoškoly

Zapojte sebe nebo svou školu do celosvětové sítě změn!

Chci se zapojit!

Odebírejte náš newsletter!


Vy ještě neodebíráte náš newsletter? To hlavní vám přijde každá měsíc přímo do vašich emailových schránek! Učitelé, rodiče, zapojené školy, nezapojené školy přihlaste se a dostávejte svoji pravidelnou dávku inspirace!

Přihlásit se