Jak se realizoval projekt IKEA výzvy Kolovna?

Podívejte se na projekt ze ZŠ Lískovec.

Jak se realizoval projekt IKEA výzvy Kolovna?

O čem projekt byl

Cílem našeho projektu byla změna špatného stavu naší kolovny. Jako Ekoškola máme velkou a nádhernou zahradu, kde jsme získali finanční prostředky na vybudování venkovního altánu, miniarboreta, skalku aj. A právě naše kolovna nám kazila ten celkový estetický vzhled. 

Jak probíhaly přípravy

Nejdříve jsme si vytvořili plán, co vše se musí udělat, čeho všeho chceme dosáhnout. Některé práce jsme museli z bezpečnostních důvodů přenechat odborníkům. Podle toho jsme si pak naplánovali nákup materiálu. Časově jsme si rozvrhli práci (trošku nám náš časový harmonogram „rozbouralo“ dubnové počasí – sněžilo, mrzlo, pršelo)  

Kdo projekt realizoval

O změnu naší kolovny se postarali členové ekotýmu. Každý přidal ruku k dílu, dle svých možností a zkušeností. Nesmím zapomenout na odborné rady z řad učitelského sboru i vedení školy. Kus práce vykonal i náš pán školník, který je členem ekotýmu stejně jak náš pán ředitel. 

Jak samostatná realizace probíhala od A do Z

Po přípravách jsem (koordinátor environmentální výchovy na škole) zajel nakoupit potřebný materiál. A pak začala samotná realizace projektu:

 1. Vyklidili jsme z kolovny vše, co tam nepatří (části dlažby, kameny, hlínu, trávu, odložený zničený nábytek aj.).  Udělali jsme si tedy prostor pro svojí práci.
 2. Dalším krokem byla demontáž části rezavého pletiva.
 3. Následovalo broušení stojanů na kola.
 4. Pak jsme umyli stojany mýdlovou vodou, abychom se zbavili nečistot a mastnoty.
 5. Nejnáročnější část byla nabarvení stojanů – vysvětlení, jak správně natírat, upozornění na špatné odstraňování barvy z kůže a oblečení, úklid.
 6. Stojany jsme nabarvili ve třech etapách (nejdříve jeden stojan, pak druhý a nakonec druhá vrstva)
 7. Souběžně s natíráním stojanů probíhaly další práce v režií odborníků: instalace pletiva, natření konstrukce a staršího pletiva barvou, natření střechy barvou.
 8. Před slavnostním otevřením jsme umístili stojany na svá místa, znovu provedli pořádek v kolovně i kolem kolovny. (trhali plevel, zametali, odváželi…)

 Více fotografií z projektu si můžete prohlédnout zde:https://sites.google.com/a/liskovec.cz/ekoskola-zs-liskovec/home/ikea---kolovna

Jaká byla úskalí projektu

Úskalí bylo hned několik:

 1. náš časový harmonogram „rozbouralo“ dubnové počasí – sněžilo, mrzlo, pršelo
 2. práci jsme chtěli vykonávat hlavně v době ekologického kroužku a ten máme každé pondělí – a letos byly dva státní svátky v pondělí.
 3. Chtěli jsme jako ekotým více přispět ke změně kolovny, ale z bezpečnostních důvodů to opravdu nešlo.
 4. Syntetická barva nám dala zabrat – čištění oděvů L

Co bylo nejlehčí, nejtěžší, nejhezčí, příjemné, nepříjemné atd.

Nejlehčí byl druhý nátěr stojanů – už jsme věděli, jak na to.

Nejtěžší bylo první natírání stojanů, než jsme přišli na to správné tempo a styl.

Nejhezčí – byly jsme venku, povídali jsme si při práci, byla legrace.

 

Jak probíhal akční den – kolik bylo lidí, co se dělo, jaká byla atmosféra, co bylo cílem

Na akční den jsme členové Ekotýmu přijeli na kolech do školy. Kola jsme si schovali do naší nové kolovny, kterou jsme si ještě vyzdobili a těšili se na velkou přestávku, kdy jsme před všemi žáky školy symbolicky odemkli kolovnu, poděkovali jsme všem pomocníkům a ukázali především mladším žákům, co je nutné a bezpečné při jízdě na kole. Počasí nám na tento den vyšlo, svítilo sluníčko, nebylo vedro. Cílem bylo nalákat další žáky k využití kola k cestě do školy jako ekologického dopravního prostředku. Z pozvaných hostů dorazila zástupkyně rodičů Šárka Kozlová.    

 

Překvapení:

Reakce některých rodičů, že své dítě nikdy neviděli doma pracovat tak, jak je vidí na fotografiích (zametání, malování, škrabání apod.) umístěných na webu nebo na facebooku.

Výzva s IKEA
Škola: ZŠ a MŠ Frýdek-Místek, Lískovec
Téma: Prostředí školy

Přidejte se do Ekoškoly

Zapojte sebe nebo svou školu do celosvětové sítě změn!

Chci se zapojit!

Odebírejte náš newsletter!


Vy ještě neodebíráte náš newsletter? To hlavní vám přijde každá měsíc přímo do vašich emailových schránek! Učitelé, rodiče, zapojené školy, nezapojené školy přihlaste se a dostávejte svoji pravidelnou dávku inspirace!

Přihlásit se