Jak se realizoval projekt IKEA výzvy Blíže k přírodě?

Podívejte se na projekt ze ZŠ a MŠ Domamil.

Jak se realizoval projekt IKEA výzvy Blíže k přírodě?

Naším projektem Blíže k přírodě jsme chtěli žákům i veřejnosti přiblížit dění v naší ukázkové přírodní zahradě pomocí dvou aktivit. První bylo postavení minirozhledny, z které by se dala snáze prohlédnout osázená zelená střecha na domku na nářadí. Druhá aktivita spočívala v pořízení ptačí budky s webkamerou. Díky ní je možno sledovat hnízdění ptáků online.

Před vlastní realizací bylo nutné objednat na pile potřebné řezivo na minirozhlednu a zakoupit budku s webkamerou a překližku na další budky.

Minirozhlednu sestavili žáci v pracovních činnostech a opatřili ji ochranným nátěrem. Aby se zvýšila pravděpodobnost zahnízdění sýkorek v budce s webkamerou, tak děti podle zakoupené budky vyrobily ještě dvě stejné budky. Budky byly zaměstnancem obce rozmístěny na stromy v okolí přírodní zahrady. Webkamera pak bude umístěna do budky, kde sýkorky opravdu zahnízdí. V zimě bude webkamera umístěna v krmítku.

Na internetových stránkách školy www.skoladomamil.cz byl vytvořen odkaz věnovaný projektu Blíže k přírodě. Zde bude odkaz na online přenos z hnízdění ptáků z naší webkamery. Dále zde budou zveřejňována natočená videa z hnízdění ptáků nebo zimního přikrmování. Návštěvníci zde najdou také užitečné informace, jak vyrobit ptačí budku, jak správně přikrmovat ptáky v zimě nebo jak osázet zelenou střechu.

Děti vyrábění ptačích budek i minirozhledny bavilo. Všichni jsme se na pozorování sýkorek těšili. Náš IT učitel vyřešil i problém, jak dostat záznam z webkamery na internetové stránky. Vše bylo připraveno podle plánu. Kdo se však plánu nedržel, byly sýkorky. Zahnízdily se ve staré budce a do nově vyrobených budek se jim nechtělo. Proto jsme na internetové stránky zatím dali jen krátké video z hnízdění kosa v soukromém fóliovníku, online přenos není možný, protože zde není internetové připojení. Na webu jsou i odkazy na online přenosy z jiných kamer. Dnes (28.4.2017) jsme se všichni radovali, dobré dílo se podařilo, v jedné z budek jsme při kontrole objevili hnízdící sýkoru koňadru. V nejbližších dnech do budky nainstalujeme webkameru.

Akční den jsme spojili s oslavou Dne Země v pátek 21. dubna 2017. Zahájení proběhlo na přírodní zahradě slavnostním otevřením minirozhledny. Při této příležitosti oznámily členky ekotýmu všem přítomným skvělou zprávu z Terezy: obhájili jsme 4. titul Ekoškoly. Koordinátor EVVO seznámil žáky s celým projektem Blíže k přírodě a upozornil na zveřejnění projektu na internetových stránkách školy. Z důvodu chladného počasí jsme se pak přesunuli do sokolovny. Tady si žáci z druhého stupně připravili pro své mladší spolužáky stanoviště s různými ekologickými aktivitami (poznávání přírodnin poslepu, určování větviček stromů nebo mysliveckých trofejí, třídění odpadů apod.). Na závěr jsme průběh celého dne společně zhodnotili. Akčního dne se zúčastnili všichni žáci a učitelé naší školy.

Nejhezčí okamžik celého akčního dne byl při závěrečném zhodnocení, když malá Helenka prohlásila: „Paní učitelko, to bylo tak skvělé, kdy bude další akční den?“

A ještě reakce starších žáků: „Největším zážitkem byla zpráva o obhájení titulu Ekoškola a slavnostní otevření minirozhledny, kterou jsme pomáhali stavět. Také mě bavila práce se dřevem, když jsme vyráběli ptačí budky.“

Jsme velice rádi, že poslední den před odesláním této závěrečné zprávy, jsme objevili hnízdící sýkorku a naše práce nebyla zbytečná. Máme z toho dobrý pocit a hlavně obrovskou radost.

Výzva s IKEA
Škola: ZŠ a MŠ Domamil