Jak jsme k nám nastěhovali žížalí rodinu

Aneb o tom, jak jsme se sešli, společně sestavili vermikompostér a nastěhovali do něj několik kilogramů násady s žížalami kalifornskými. Přečtěte si o našich peripetiích s umístěním vermikompostéru v cvičné kuchyňce školy a roji much kolem něj.

Jak jsme k nám nastěhovali žížalí rodinu

  Vermikompostér byla úžasná příležitost, mít něco o co bychom mohli společně pečovat. I přes počáteční odpor některých "dívčích" členů našeho ekotýmu se nám podařilo sestavit box podle přiloženého návodu a pomalu do něj nastěhovat asi 5 kg násady plné mladých žížalích jedinců. Jako podsadu jsme použili papírové krabice od vajec, které jsme natrhali na drobné kousky o velikosti asi pěti centimetrů. 
   Paní učitelka Dostálová, která u nás ve škole učí v pracovních činnostech vaření, pro nás už měla připravenou spoustu biologického odpadu, který během výuky v jejich hodinách vzniká. Odřezky kořenové zeleniny, zbytky salátu a ovoce, nebo cukrová řepa se během okamžiku přeměnily v žížalí oběd. Vše jsme pečlivě zdokumentovali a postavili vermikompostér v kuchyňce vedle koše.
   Po dvou dnech jsme museli vermikompostér přestěhovat z kuchyňky do sklepa školy. V násadě jsme si společně s žížalkama do kompostéru vypustili spousty larev octomilky. Mušky teď vesele poletovaly kolem vermikompostéru a po desítkách se sdružovaly na stěnách a stropu kuchyňky. Za normálních okolností by se octomilky z kompostéru ven nedostaly ale zvědavé děti box neustále otevíraly a zkoumaly co se v něm děje. Tím vypouštěly mušky ven. 
   Po týdnu začaly některé kousky zeleniny z kompostéru mizet. Nejprve listy salátu a drobněji nakrájené kousku kořenové zeleniny. Much ovšem přibývalo. Vlastně byl povrch celého patra vermikompostéru pokryt drobnými larvami mušek. 
   Na internetu jsme se dočetli, že až se žížalky zabydlí a budou se cítit dobře, začnou produkovat vermifluid, tedy žížalí čaj. V našem vermikompostéru se po měsíci od založení ještě žádný žížalí čaj nezachycuje, tak uvidíme. Zatím jim budeme držet pěsti. :-)
 

Autor: zástupci Ekotýmu

PROSTŘEDÍ ŠKOLY
Škola: ZŠ Šenov, Radniční náměstí, př. org.
Téma: Prostředí školy, Odpady
Krok: EVVO ve výuce

Přidejte se do Ekoškoly

Zapojte sebe nebo svou školu do celosvětové sítě změn!

Chci se zapojit!

Odebírejte náš newsletter!


Vy ještě neodebíráte náš newsletter? To hlavní vám přijde každá měsíc přímo do vašich emailových schránek! Učitelé, rodiče, zapojené školy, nezapojené školy přihlaste se a dostávejte svoji pravidelnou dávku inspirace!

Přihlásit se