Jak jsme k nám nastěhovali žížalí rodinu

Aneb o tom, jak jsme se sešli, společně sestavili vermikompostér a nastěhovali do něj několik kilogramů násady s žížalami kalifornskými. Přečtěte si o našich peripetiích s umístěním vermikompostéru v cvičné kuchyňce školy a roji much kolem něj.

Jak jsme k nám nastěhovali žížalí rodinu

Vermikompostér byla úžasná příležitost, mít něco o co bychom mohli společně pečovat. I přes počáteční odpor některých "dívčích" členů našeho ekotýmu se nám podařilo sestavit box podle přiloženého návodu a pomalu do něj nastěhovat asi 5 kg násady plné mladých žížalích jedinců. Jako podsadu jsme použili papírové krabice od vajec, které jsme natrhali na drobné kousky o velikosti asi pěti centimetrů.
   Paní učitelka Dostálová, která u nás ve škole učí v pracovních činnostech vaření, pro nás už měla připravenou spoustu biologického odpadu, který během výuky v jejich hodinách vzniká. Odřezky kořenové zeleniny, zbytky salátu a ovoce, nebo cukrová řepa se během okamžiku přeměnily v žížalí oběd. Vše jsme pečlivě zdokumentovali a postavili vermikompostér v kuchyňce vedle koše.
   Po dvou dnech jsme museli vermikompostér přestěhovat z kuchyňky do sklepa školy. V násadě jsme si společně s žížalkama do kompostéru vypustili spousty larev octomilky. Mušky teď vesele poletovaly kolem vermikompostéru a po desítkách se sdružovaly na stěnách a stropu kuchyňky. Za normálních okolností by se octomilky z kompostéru ven nedostaly ale zvědavé děti box neustále otevíraly a zkoumaly co se v něm děje. Tím vypouštěly mušky ven.
   Po týdnu začaly některé kousky zeleniny z kompostéru mizet. Nejprve listy salátu a drobněji nakrájené kousku kořenové zeleniny. Much ovšem přibývalo. Vlastně byl povrch celého patra vermikompostéru pokryt drobnými larvami mušek.
   Na internetu jsme se dočetli, že až se žížalky zabydlí a budou se cítit dobře, začnou produkovat vermifluid, tedy žížalí čaj. V našem vermikompostéru se po měsíci od založení ještě žádný žížalí čaj nezachycuje, tak uvidíme. Zatím jim budeme držet pěsti. :-)

Autor: zástupci Ekotýmu

Žížaláci
Škola: ZŠ Šenov, Radniční náměstí, př. org.
Téma: Prostředí školy
Krok: Žížaláci