Jak funguje Ekotým

Mladší žáci se nejprve seznamují s prací Ekotýmu, postupně se sami aktivně zapojují. A potom ve vyšších ročnících jsou to právě oni, kteří zase naopak pomáhají a řídí.

Jak funguje Ekotým

Členy Ekotýmu jsou žáci od 4. do 9. tříd. Každou třídu obvykle zastupují žáci dva, ale klidně jsou to i žáci čtyři, záleží jenom na chuti pracovat v Ekotýmu. V letošním školním roce má Ekotým celkem 39 členů, tolik jich ještě nikdy neměli!

Celý Ekotým si nejprve rozdělí zásadní role – předseda, zapisovatel, informátor, bodování. A pak se rozdělí do pracovních skupinek podle zaměření: Voda, Prostředí, Energie, Odpady a Doprava. Tam se role vedoucích, a tedy koordinátorů činnosti, ujmou ti nejstarší, tedy žáci z 8. a 9. tříd, a mladší žáky si mezi sebou spravedlivě rozdělí. Toto rozdělení se osvědčilo, mladší se nejprve seznamují s prací Ekotýmu, postupně se sami aktivně zapojují. A potom ve vyšších ročnících jsou to právě oni, kteří zase naopak pomáhají a řídí.

Samostatnost žáků je úžasně vidět především na oslavě Světového dne Ekoškol, kdy si celý Ekotým zcela samostatně připravuje ekologický program pro všechny ostatní žáky školy. Pro spolužáky například vymysleli a připravili pexeso s tématikou odpadů nebo kartičky s obrázkem nebo popisem odpadu a velký karton s vyrobenými otvory, které představovaly kontejnery na tříděný odpad. Další aktivitou byly puzzle a desková hra, kdy děti chodily po políčkách s otázkami a po správně zodpovězené otázce a správném odhození odpadu popošly o další pole.

Pražské školy
Škola: ZS Nad Vodovodem_Praha 10