I odpad může být krásný

Členové Ekotýmu ZŠ Šrámkova v Opavě umí vyrobit z odpadových materiálů zajímavé objekty. V kampani Litter Less bojovali za snížení používání plastových kelímků u automatů na vodu.

I odpad může být krásný

V naší  sídlištní škole se 450 žáky máme na každé chodbě automaty na pitnou vodu se zásobníkem s plastovými kelímky k pití. Bohužel v naší škole máme  staré a zanesené rozvody vody a voda teče z kohoutků i zakalená. Množství plastových kelímků, které je denně ve škole spotřebováváno nás velmi trápí.

Jako správný Ekotým jsme se rozhodli s tím něco udělat. Nejen, že jsme se zapojili do kampaně Litter Less, začali jsme i aktivně vzniklý odpad využívat. Správní zaměstnance jsme poprosili, aby nám pomohli se sběrem plastových kelímků... Sesbírané plastové kelímky využíváme v hodinách výtvarné výchovy jako kelímky na vodu k malování a nebo je používáme jako nový materiál pro výrobu plastových objektů.

Z plastových kelímků máme ve škole spoustu krásných dekorací. Nejvíce se nám povedly plastové ovečky. Je to stádo Ovečky Shaun a její rodiny. S tímto objektem jsme měli úspěch i na soutěži výtvarných objektů a dokonce jsme je museli ještě jednou vyrobit do muzea Ovečky Shaun v Liberci. V rámci kampaně Litter Less jsme bojovali o snížení používání plastových kelímků - vytvořili jsme informační plakáty a nabádali jsme žáky k menší spotřebě plastových kelímků. Díky kampani se nám podařilo snížit množství používaných plastových kelímků ve škole.

autor: Jana Hopjanová

4. krok: MONITOROVÁNÍ A VYHODNOCOVÁNÍ