I odpad může být krásný

Členové Ekotýmu ZŠ Šrámkova v Opavě umí vyrobit z odpadových materiálů zajímavé objekty. V kampani Litter Less bojovali za snížení používání plastových kelímků u automatů na vodu.

I odpad může být krásný

V naší  sídlištní škole se 450 žáky máme na každé chodbě automaty na pitnou vodu se zásobníkem s plastovými kelímky k pití. Bohužel v naší škole máme  staré a zanesené rozvody vody a voda teče z kohoutků i zakalená. Množství plastových kelímků, které je denně ve škole spotřebováváno nás velmi trápí.

Jako správný Ekotým jsme se rozhodli s tím něco udělat. Nejen, že jsme se zapojili do kampaně Litter Less, začali jsme i aktivně vzniklý odpad využívat. Správní zaměstnance jsme poprosili, aby nám pomohli se sběrem plastových kelímků... Sesbírané plastové kelímky využíváme v hodinách výtvarné výchovy jako kelímky na vodu k malování a nebo je používáme jako nový materiál pro výrobu plastových objektů.

Z plastových kelímků máme ve škole spoustu krásných dekorací. Nejvíce se nám povedly plastové ovečky. Je to stádo Ovečky Shaun a její rodiny. S tímto objektem jsme měli úspěch i na soutěži výtvarných objektů a dokonce jsme je museli ještě jednou vyrobit do muzea Ovečky Shaun v Liberci. V rámci kampaně Litter Less jsme bojovali o snížení používání plastových kelímků - vytvořili jsme informační plakáty a nabádali jsme žáky k menší spotřebě plastových kelímků. Díky kampani se nám podařilo snížit množství používaných plastových kelímků ve škole.

autor: Jana Hopjanová

 

4. krok: MONITOROVÁNÍ A VYHODNOCOVÁNÍ
Škola: ZŠ Šrámkova Opava

Přidejte se do Ekoškoly

Zapojte sebe nebo svou školu do celosvětové sítě změn!

Chci se zapojit!

Odebírejte náš newsletter!


Vy ještě neodebíráte náš newsletter? To hlavní vám přijde každá měsíc přímo do vašich emailových schránek! Učitelé, rodiče, zapojené školy, nezapojené školy přihlaste se a dostávejte svoji pravidelnou dávku inspirace!

Přihlásit se