Hledáte nové spolužáky? Pořiďte si žížaláky!

Právě jste si přečetli motto nové výzvy, která odstartovala v květnu ve spolupráci se společností Plastia a bude na 15 školách pokračovat celý příští školní rok.

Hledáte nové spolužáky? Pořiďte si žížaláky!

A co je předmětem naší výzvy? Jak správně tušíte, jedná se o designový vermikompostér Urbalive. A právě takových 15 vermikompostérů se rozhodla Plastia věnovat školám.

Trocha teorie – aneb jak vermikompostér funguje

Jak jistě víte vermikompostér  je nádoba určená ke kompostování zbytků potravin v domácnostech, školních třídách a na pracovištích. Kompostér ve třídě obsadí v září noví spolužáci - pracovití žížaláci. Ti ve vermikompostéru  přemění rostlinné zbytky na vermikompost a žížalí čaj. Odměnou za péči o žížaláky je vysoce kvalitní organické hnojivo pro pěstování pokojových i venkovních rostlin.

Jak výzva probíhá a jak bude pokračovat

Prvním úkolem pro přihlášené školy, byla tvorba plakátu. Na plakát měli žáci zachytit co to vermikompostér je, jak ho používat, čím je prospěšný a také proč ho škola potřebuje. Obdrželi jsme 25 opravdu kvalitních plakátů (jak můžete posoudit na fotokoláži a ve fotogalerii). Všechny zaslané plakáty byly velmi originálně zpracované, a na většině se podílely týmy dětí, o něco méně plakátů obsahovalo vyčerpávající informace o kompostování a v některých byla zmíněna souvislost s tématy a kroky programu Ekoškola. A právě tato kritéria byla pro nás (zástupce Ekoškoly a Plastia), vodítkem při výběru 15 nejlepších plakátů resp. škol, které v září obdrží vermikompostér. 10 škol, které se do 15 nevešly, nepřijde zkrátka a odměnou za jejich zapojení bude věcný dar od společnosti Plastia.

Školy, které v září obdrží vermikompostér a pořídí si do něj nové žížalí spolužáky, budou celý rok sledovat a zapisovat svá pozorování (jak se žížalákům v novém domově daří, co mají nejraději a co jim naopak nechutná…apod.).

Aby se školám s žížaláky lépe pracovalo, spustíme v září Facebookovou poradnu, kde se budeme o všech věcech týkajících se vermikompostéru a vermikompostování radit a diskutovat o nich. Poradnu povedou odborníci z Ekoškoly a Plastia. Uvítáme zde i názory nezapojených škol, které mají s používáním kompostéru zkušenosti, nebo se o kompostéru chtějí něco nového dozvědět.

A zde jsou školy, ke kterým v září poputuje vermikompostér

6. ZŠ Cheb, ZŠ Měcholupy, G,ZŠ a MŠ Bohosudov, ZŠ a MŠ Raškovice, ZŠ Bezdervská České Budějovice, ZŠ Drmoul, ZŠ Hradec Králové, Habrmanova, ZŠ Opava Boženy Němcové, ZŠ Šenov Radniční náměstí, ZŠ Vrané nad Vltavou, ZŠ Heřmanův Městec, ZŠ Chyšky, ZŠ Jana Wericha, ZŠ Kosmonautů Děčín, ZŠ Mendíků

A zde školy, které obdrží věcný dar

GOA Chodov, ZŠ a MŠ Čáslavice, ZŠ a MŠ Lobodice, ZŠ Kovářov, ZŠ Krásná Lípa, ZŠ Václava Talicha 1855, ZŠ Via Libertatis, ZŠ Návsí, ZŠ Ostrava, Gajdošova 9, ZŠ Turnov, Zborovská 519

Sledujte naše stránky a náš Facebook, kde budeme uveřejnoat novinky ze škol, jak se jim pracuje s vermikompostérem a jaké mají úspěchy a zážitky.

ODPADY Zobrazit web
Téma: Odpady