Environmentální uvědomělost dětí

Děti z malotřídní školy dokážou nejen měnit své okolí, ale i šířit environmentální osvětu mezi dospělé. Především je zapotřebí posilovat v nich přesvědčení o vlivu. Pak Vás velice mile překvapí, dokonce si dokážou odříct pro dobro přírody.

Environmentální uvědomělost dětí

V rámci Ekotýmu, ale i v hodinách přírodopisu a vůbec průřezově se snažíme na naše žáky působit směrem environmenální uvědomělosti.

Kromě zmiňování globálních i lokálních přírodních problémů a vysvětlování souvislostí je vedeme k   přesvědčení, že mohou mnoho ovlivnit. Děti samy rozhodují o chodu školy, co se pořídí za nábytek, z jakého materiálu, kam poputují peníze z besídky. Děti například hlasovaly pro to, aby výtěžek jejich vystoupení šel na útulek s prohlášením:"Vše pro lidi, ale co pro přírodu?"

Velký užitek i radost mají žáci ze zahrady, kromě hraní a běhání si vypěstují množství chutných produktů, o prázdninách chodí dobrovolně rýt a zalévat. Když jsme s Ekotýmem měřili pH znečištěného potůčku, děti žasly, že je potok kyselý a nic v něm tedy nežije. Staré paní nám potvrdily, že v potůčku za jejich mládí bývali raci, mnozí žáci se pak zmínili doma a již je ve finančním návrhu obce návrh zbudování čističky odpadních vod.

Děti mohou mluvit i do jídelního lístku školní kuchyně, rostlinstva zahrady a iniciují péči o zvěř v naší škole. Nepovedlo se snad jen přesvědčit některé rodiče, že environmentální uvědomělost je klíčová věc vzdělávání. Doporučujeme ostatním učitelům nechat velkou část rozhodování o škole na dětech, překvapí Vás a v dospělosti budou (doufejme) měnit svět k lepšímu.

autor: Kamila Sýkorová

1. krok: EKOTÝM