Environmentální uvědomělost dětí

Děti z malotřídní školy dokážou nejen měnit své okolí, ale i šířit environmentální osvětu mezi dospělé. Především je zapotřebí posilovat v nich přesvědčení o vlivu. Pak Vás velice mile překvapí, dokonce si dokážou odříct pro dobro přírody.

Environmentální uvědomělost dětí

V rámci Ekotýmu, ale i v hodinách přírodopisu a vůbec průřezově se snažíme na naše žáky působit směrem environmenální uvědomělosti.

Kromě zmiňování globálních i lokálních přírodních problémů a vysvětlování souvislostí je vedeme k   přesvědčení, že mohou mnoho ovlivnit. Děti samy rozhodují o chodu školy, co se pořídí za nábytek, z jakého materiálu, kam poputují peníze z besídky. Děti například hlasovaly pro to, aby výtěžek jejich vystoupení šel na útulek s prohlášením:"Vše pro lidi, ale co pro přírodu?"

Velký užitek i radost mají žáci ze zahrady, kromě hraní a běhání si vypěstují množství chutných produktů, o prázdninách chodí dobrovolně rýt a zalévat. Když jsme s Ekotýmem měřili pH znečištěného potůčku, děti žasly, že je potok kyselý a nic v něm tedy nežije. Staré paní nám potvrdily, že v potůčku za jejich mládí bývali raci, mnozí žáci se pak zmínili doma a již je ve finančním návrhu obce návrh zbudování čističky odpadních vod.

Děti mohou mluvit i do jídelního lístku školní kuchyně, rostlinstva zahrady a iniciují péči o zvěř v naší škole. Nepovedlo se snad jen přesvědčit některé rodiče, že environmentální uvědomělost je klíčová věc vzdělávání. Doporučujeme ostatním učitelům nechat velkou část rozhodování o škole na dětech, překvapí Vás a v dospělosti budou (doufejme) měnit svět k lepšímu.

autor: Kamila Sýkorová

1. krok: EKOTÝM
Škola: ZŠ a MŠ Boleradice

Přidejte se do Ekoškoly

Zapojte sebe nebo svou školu do celosvětové sítě změn!

Chci se zapojit!

Odebírejte náš newsletter!


Vy ještě neodebíráte náš newsletter? To hlavní vám přijde každá měsíc přímo do vašich emailových schránek! Učitelé, rodiče, zapojené školy, nezapojené školy přihlaste se a dostávejte svoji pravidelnou dávku inspirace!

Přihlásit se