Ekotýmy z Janovic a Lískovce si padly do oka

První setkání Ekotýmů proběhlo na jaře v roce 2015 a od té doby se navštěvují už pravidelně.

Ekotýmy z Janovic a Lískovce si padly do oka

První setkání na jaře v roce 2015 bylo spíše seznamovací a tmelící. Společně žáci prošli detektivním příběhem, kde si vyzkoušeli svoji čtenářskou gramotnost a schopnost vyhledávat informace. Po náročné intelektuální aktivitě se rozběhli do tělocvičny, kde se trochu odreagovali, aby se pak v závěru mohli soustředit na výměnu zkušeností a informací o tom, co se kterému Ekotýmu daří a nedaří.

A protože se první setkání všem líbilo, rozhodli se v zimě, že se společně vydají na Ondřejník. Před Vánočními svátky se tedy opět setkali členové Ekotýmu ze ZŠ Lískovec s členy Janovického Ekotýmu. Při výšlapu plnili žáci společně úkoly, které souvisely se sedmi kroky Ekoškoly. Jenom velká zima ráno a brzké setkání na vlakovém nádraží byly nepatrné kazy na společném setkání. Oba Ekotýmy si výlet náramně užily, noví členové se seznámili s kamarády z Janovic, staří známí si řekli, co se událo nového od jejich posledního setkání v Janovicích.

Další, v pořadí již třetí setkání, proběhlo v prosinci 2016. Děti z Lískovce byly pozvány do Janovic, kde na ně čekal pestrý program. Celý den strávili v tělocvičně, kde v šesti týmech pracovali na sedmi tématech Voda, Energie, Zodpovědná spotřeba jídla, Doprava, Odpady, Biodiverzita a Ekotým.

A co celý den dělali?

Začali tématem Voda. Jednotlivé týmy se zabývaly spotřebou vody a přemýšlely, kde v domácnosti je největší a kde nejmenší odběr. Následovala Zodpovědná spotřeba jídla. Žáci měli za úkol vyrobit z letáků plakátek s chutným, zodpovědným a zdravým obědem. Následovala Energie, v níž si žáci zkusili zapojit s pomocí brambory, citronu či jablka jednoduchý elektrický obvod a potom diskutovali o spotřebě energie v domácnosti. Po přestávce přišlo na řadu téma Odpady. Děti zde vtipně posouvaly nákladní autíčko, jemuž v cestě stály odpadky, a na vozidlo se nakládal pouze komunální odpad. Následovala Biodiverzita, kdy skupiny musely poznat, která zvířata se vyskytují v oblasti CHKO Beskydy a rozdělit je na obratlovce a bezobratlé. Předposledním okruhem byla Doprava, při níž se skupiny prováděly terénem s překážkami. Na samotný závěr bylo připraveno téma s názvem Ekotým. Zde děti obkreslily nejmenšího kamaráda a pak na papír do hlavy vepsaly, na co člen Ekotýmu myslí. Do srdce napsaly, co má rád, do rukou, co nejraději dělá a do nohou, kam nejraději chodí.

V průběhu den žáci zjistili, že jsou velmi tvořiví, nápadití a dokážou srozumitelně prezentovat práci svou či celé skupiny.

Setkání nebylo jen setkáním žáků, ale také ředitelů. Oba Ekotýmy totiž při práci pozorovali a povzbuzovali ředitelé z obou škol.

Žákům se setkání moc líbí, hodnotí je vždy jako poučné i zábavné a tak se těší na další. Tentokrát bude Ekotým z Lískovce hostit žáky z Janovic.  

1. krok: EKOTÝM
Škola: ZŠ Lískovec a ZŠ Janovice
Krok: Ekotým

Přidejte se do Ekoškoly

Zapojte sebe nebo svou školu do celosvětové sítě změn!

Chci se zapojit!

Odebírejte náš newsletter!


Vy ještě neodebíráte náš newsletter? To hlavní vám přijde každá měsíc přímo do vašich emailových schránek! Učitelé, rodiče, zapojené školy, nezapojené školy přihlaste se a dostávejte svoji pravidelnou dávku inspirace!

Přihlásit se