Ekotýmy z Janovic a Lískovce si padly do oka

První setkání Ekotýmů proběhlo na jaře v roce 2015 a od té doby se navštěvují už pravidelně.

Ekotýmy z Janovic a Lískovce si padly do oka

První setkání na jaře v roce 2015 bylo spíše seznamovací a tmelící. Společně žáci prošli detektivním příběhem, kde si vyzkoušeli svoji čtenářskou gramotnost a schopnost vyhledávat informace. Po náročné intelektuální aktivitě se rozběhli do tělocvičny, kde se trochu odreagovali, aby se pak v závěru mohli soustředit na výměnu zkušeností a informací o tom, co se kterému Ekotýmu daří a nedaří.

A protože se první setkání všem líbilo, rozhodli se v zimě, že se společně vydají na Ondřejník. Před Vánočními svátky se tedy opět setkali členové Ekotýmu ze ZŠ Lískovec s členy Janovického Ekotýmu. Při výšlapu plnili žáci společně úkoly, které souvisely se sedmi kroky Ekoškoly. Jenom velká zima ráno a brzké setkání na vlakovém nádraží byly nepatrné kazy na společném setkání. Oba Ekotýmy si výlet náramně užily, noví členové se seznámili s kamarády z Janovic, staří známí si řekli, co se událo nového od jejich posledního setkání v Janovicích.

Další, v pořadí již třetí setkání, proběhlo v prosinci 2016. Děti z Lískovce byly pozvány do Janovic, kde na ně čekal pestrý program. Celý den strávili v tělocvičně, kde v šesti týmech pracovali na sedmi tématech Voda, Energie, Zodpovědná spotřeba jídla, Doprava, Odpady, Biodiverzita a Ekotým.

A co celý den dělali?

Začali tématem Voda. Jednotlivé týmy se zabývaly spotřebou vody a přemýšlely, kde v domácnosti je největší a kde nejmenší odběr. Následovala Zodpovědná spotřeba jídla. Žáci měli za úkol vyrobit z letáků plakátek s chutným, zodpovědným a zdravým obědem. Následovala Energie, v níž si žáci zkusili zapojit s pomocí brambory, citronu či jablka jednoduchý elektrický obvod a potom diskutovali o spotřebě energie v domácnosti. Po přestávce přišlo na řadu téma Odpady. Děti zde vtipně posouvaly nákladní autíčko, jemuž v cestě stály odpadky, a na vozidlo se nakládal pouze komunální odpad. Následovala Biodiverzita, kdy skupiny musely poznat, která zvířata se vyskytují v oblasti CHKO Beskydy a rozdělit je na obratlovce a bezobratlé. Předposledním okruhem byla Doprava, při níž se skupiny prováděly terénem s překážkami. Na samotný závěr bylo připraveno téma s názvem Ekotým. Zde děti obkreslily nejmenšího kamaráda a pak na papír do hlavy vepsaly, na co člen Ekotýmu myslí. Do srdce napsaly, co má rád, do rukou, co nejraději dělá a do nohou, kam nejraději chodí.

V průběhu den žáci zjistili, že jsou velmi tvořiví, nápadití a dokážou srozumitelně prezentovat práci svou či celé skupiny.

Setkání nebylo jen setkáním žáků, ale také ředitelů. Oba Ekotýmy totiž při práci pozorovali a povzbuzovali ředitelé z obou škol.

Žákům se setkání moc líbí, hodnotí je vždy jako poučné i zábavné a tak se těší na další. Tentokrát bude Ekotým z Lískovce hostit žáky z Janovic.

Setkání Ekotýmu
Škola: ZŠ Lískovec a ZŠ Janovice