Ekotašky

V rámci druhého kroku jsme se zabývali tématem "Odpady". Vypracovali jsme analýzy v jednotlivých třídách i srovnávací analýzu.

Ekotašky

Prvotní motivací nám byla exkurze na Sběrném dvoře Mohelno a následně ve firmě ESKO-T, kam je směsný odpad z naší školy svážen a dále zpracováván. Při prohlídce skládky v Petrůvkách jsme se rozhodli, že vytříděný odpad v naší škole využijeme k tvoření a uděláme všechno pro snížení množství směsného odpadu.

Uspořádali jsme celoškolský projekt "Země bez odpadů", kde jsme si například hrou "Na třídílky" procvičili správnost třídění odpadů, zjišťovali jsme čas rozpadu obalů v přírodě, napsali vzkaz planetě Zemi, naučili se orientovat v symbolech uvedených na obalech, uklidili okolí naší školy a vytvořili z odpadů výrobky, které jsme prezentovali na výstavě v aule školy. Poté žáci CŽP - Ekotýmu navrhli vytvoření pravidel pro třídění a ve spolupráci s ostatními žáky vytvořili "Desatero správného třídění odpadů", kterým se nyní musí všichni řídit.

Po nabytí vědomostí o odpadech vypracoval Ekotým ve spolupráci s ostatními žáky ve třídách analýzu Odpady. Každá třída obdržela jiné otázky a vytvořila EKOTAŠKU. Ekotým pak seznámil ostatní  žáky s výsledky analýzy na zasedání CŽP.

Na závěr žáci vypracovali "Srovnávací analýzu 2016 - 2018" v níž porovnávali každou odpověď zvlášť. Podařilo se nám, že žáci jsou důslednější v třídění odpadů a nepohazuji odpadky v okolí školy. Pochopili smysl a důležitost třídění všech odpadů, určili si kontroly třídění, vytvořili z vytříděného odpadového materiálu velmi zajímavé výrobky, které lze dále používat. Výsledkem naší snahy je i výrazné snížení množství směsného odpadu, což byl náš největší cíl.

Do budoucna bychom chtěli usilovat o zakoupení kontejneru na nápojové kartony, neboť v rámci projektu "Ovoce do škol" dostáváme mléka a džusy v krabičkách a tohoto odpadu máme největší množství.

autor: Romana Dvořáková

2. krok: ANALÝZA