Ekoškoly společně s IKEA - Sněhurka a sedm kontejnerů

ZŠ a MŠ Bohosudov výherce výzvy s IKEA

Ekoškoly společně s IKEA - Sněhurka a sedm kontejnerů

Ekotým naší školy velmi rád pořádá pro své mladší spolužáky projektové dny, kdy je zábavnou formou učí být šetrným spotřebitelem.

Naše projektové dny jsou velmi oblíbené, a tak je pořádáme i pro jiné školy a školky. Například projektový den Žížalení aneb co je vermikompostér, Ekouš, Vodouch, Energouš, Enviropohádky. Tento školní rok jsme pořádali PD o méně známých plodinách a obilninách i s ochutnávkou, a také jsme vytvořili stolní hru o našem městě Krupka, se kterou jsme vyhráli 1. místo v krajské soutěži a líbila se i našemu starostovi.

Projekt Sněhurka a 7 kontejnerů navazuje na naši tradici pořádání PD i osvětovou činnost. V červnu 2016 jsme pořádali pro ZŠ PD Enviropohádky, které se setkali s obrovským pozitivním ohlasem a MŠ bylo líto, že jsme je nepořádali i pro ně. Jelikož ale témata Enviropohádek byla pro MŠ složitější, rozhodli se žáci Ekotýmu rozpracovat do pásma jen jednu oblast, a to třídění odpadu. Na Enviropohádkách se Ekotýmáci opravdu vyřádili, byly zde pohádky jako: Jak Krtek k recyklokalhotkám přišel, Tarzan proti palmě olejné, O Popelce ze sběrny, Maková panenka a drogoví dealeři, Dlouhý, obézní a krátkozraký, Kam zmizel SpongeBob?, O Slunečníkovi, Vodníkovi a Větrníkovi.

Akčním dnem vlastně bude každé pásmo, chceme pořádat pro více školek a případně i pro rodiče dětí. Školky pozveme i na prohlídku naší školy, uvažujeme i o zfilmování pásma jako PDP.

V červnu 2016 jsme pořádali pro ZŠ PD Enviropohádky, které se setkaly s obrovským pozitivním ohlasem a MŠ bylo líto, že jsme je nepořádali i pro ně. Jelikož ale témata Enviropohádek byla pro MŠ složitější, rozhodli se žáci Ekotýmu rozpracovat do pásma jen jednu oblast, a to třídění odpadu. Pohádkové pásmo se bude jmenovat Sněhurka a 7 kontejnerů a bude zábavnou a interaktivní formou pojednávat o třídění, ale i o předcházení vzniku odpadu. Děti budou na stanovištích u každého trpaslíka, jehož čepička znamená určitou barvu kontejneru plnit zadané úkoly.

Pokusíme se s pásmem navštívit více školek, v případě zájmu zahrajeme i pro rodiče, neboť je důležitější postoj celé rodiny, než jednotlivce. Školky pozveme i k nám do školy na návštěvu a na prohlídku, nebráníme se i dlouhodobé spolupráci.

Žáci i vedení školky si o takovýto projekt sami řekli, neboť je nadchly naše minulé činnosti. Ekotým každý pátek sbírá po celé škole PET lahve (i v MŠ) a i když se situace zlepšila, stále vidí jisté rezervy. Na chodbách 1. stupně ZŠ máme umístěné vermikompostéry – myslíme si, že po našem PD by je mohla začít využívat i MŠ.

Děti zasvětíme i do tajů vermikompostování a výroby předmětů z odpadu. Tento týden jsme například vyrobili vánoční stromeček z PET lahví, jehož foto přikládáme k projektu.

Výzva s IKEA
Škola: Biskupské gymnázium, ZŠ a MŠ Bohosudov