EKOkonference

EKOkonferenci připravoval a zpracovával EKOtým složený s žáků prvního stupně málotřídní školy. Cílem bylo seznámit ostatní hravou formou s tématy EKOškoly a s funkcí EKOtýmu na naší škole.

EKOkonference

Náš školní Ekotým několik týdnů připravoval konferenci. Už na začátku školního roku se rozdělil do několika skupin a každá z nich si pro nás připravila krátký výstup a ukázku z různých okruhů environmentálního vzdělávání.

ENERGIŤÁCI  nás přesvědčili o tom, jak zbytečně plýtváme některými energiemi a z čeho všeho se vůbec energie mohou získat – snadno, levně a efektivně. Nakonec nám předvedli, že i obyčejný citron a brambora mohou být zdrojem energie. Společně s ODPAĎÁKY jsme se vydali na hřbitov. Divné? Ale ne, byl to hřbitov odpadků. Nevím jak vás, ale nás dost překvapilo, jak dlouho se některé odpadky v přírodě rozkládají… VODÁRCI nám povídali jak jinak než o vodě, dozvěděli jsme se, kolik jí na naší planetě Zemi je, jak se rozděluje a proč je důležitá. Diskutovali jsme s nimi o koloběhu vody v přírodě a nutnosti vodou šetřit. Nakonec nám názorně ukázali, jak je nebezpečné, když se do vody dostanou různé látky, které tam nepatří, jako například olej. Pokus se nám moc líbil a všechny nás oslnil, na druhou stranu jsme si ale uvědomili, jak taková trocha oleje může být nebezpečná pro život ve vodě. Značky a křižovatky jsme si připomněli s DOPRAVÁKY, kteří nám povídali o nebezpečných místech v naší obci a připravili model městečka, ve kterém jsme se mohli projíždět autíčky podle pravidel silničního provozu. Na posledním stanovišti nás čekali PROSTŘEĎÁCI, se kterými jsme se nesetkali poprvé. Na začátku školního roku pro nás měli připravenou anketu, ve které zjišťovali, co nám ve škole chybí a co si myslíme, že by bylo fajn zlepšit. Suverénně vyhrálo to, že máme ve třídách málo rostlin. Proto si připravili stanoviště, na kterém jsme získali nové rostlinky do našich tříd – zelence, molice a africké fialky. Nejprve zjistili důležité informace o jejich růstu a pěstování, nařízkovali je, nechali zakořenit a potom jsme je společně zasadili.

Myslíme si, že se nám EKOkonference vydařila a čas, který jsme jejím přípravám věnovali, nebyl zbytečný. Určitě bychom si to zase někdy rádi zopakovali.

autor: Ekotým

5. krok: ENVIRONMENTÁLNÍ VÝCHOVA VE VÝUCE