Dešťové kapičky dostaly nožičky

Voda a její ubývání v krajině je velký problém, proto jsme se rozhodli uspořádat osvětovou akci a také něco konkrétního zrealizovat přímo na naší školní zahradě.

Dešťové kapičky dostaly nožičky

V naší Ekoškole se od loňského roku věnujeme revitalizaci školní zahrady. K pěstování bylinek využíváme kompost z našich školních vermikompostérů a propagujeme přírodní hnojení. Dalším krokem a posunem v našem programu Ekoškola bylo rozhodnutí využívat k zalévání rostlin dešťovou vodu.

Nakoupili jsme dvě velké nádrže (510 l) s výpustným kohoutem a sběrače dešťové vody. Žáci II. stupně upravili místo u okapů, abychom je mohli usadit a oslovili jsme klempíře z řad rodičů. Sběrače dešťové vody zabudoval tatínek jedné žákyně do stávajících okapů zdarma. Naším cílem bylo naučit děti i dospělé vážit si vody, upozornit na možnost šetření vodou v domácnostech a seznámit je s vodou jako s prostředím, kde žijí drobní živočichové a rostliny.  K tomu jsme rádi využily nabídku ke spolupráci se Střediskem ekologické výchovy SEVER v Litoměřicích.  Společně jsme připravili program na téma VODA, který proběhl na jejich tradiční akci s názvem Procházka po Zemi. Zábavné, soutěžní a tvořivé dopoledne u rybníka pod Bílou strání se uskutečnilo v sobotu 19. 5. 2018.

Naším hlavním úkolem bylo předvést účastníkům malou ekopohádku „O dvou malých kapičkách“ na téma šetření vodou v rodinách. Rozhodli jsme se vytvořit obří leporelo z kartonu a na jeho pozadí vyprávět a zapojovat děti do příběhu. Ekotýmáci nadšeně vymýšleli, připravovali a malovali, ale na samotné vyprávění si netroufli. Pomohly nám lektorky ze SEVERU.

Součástí programu byla také stezka podél potoka, na kterou připravili členové Ekotýmu úkoly a otázky o vodě. Děti v doprovodu rodičů za jejich splnění získávaly vodu do „vysychající studánky“, kterou museli donést do cíle. Další aktivitou připravenou Ekotýmem byla propagace textilních nákupních tašek a jejich zdobení.

O průběhu a realizaci projektu „Dešťové kapičky dostaly nožičky“ jsme informovali celou školu i veřejnost prostřednictvím školního rozhlasu, tematické nástěnky, zprávy na regionálních webových stránkách, webových stránkách školy. Místní kabelová televize natočila krátkou reportáž z akčního dne.

Ekopohádku a vytvořené leporelo využijeme pro zpestření výuky prvouky nejmladších školáků. V rámci projektu vznikla i domalovánka této pohádky, kterou jsme dětem rozdávali a která jim připomene všechny možnosti šetření vodou u nich doma.

Z akce máme dobrý pocit. Akčního dne se účastnilo 38 dětí a 17 dospělých. Přiměli jsme několik desítek dětí zamyslet se nad významem vody. Chceme, aby ji nebraly jako samozřejmost, na které jim nemusí záležet a znaly její cenu.

A jaké jsou reakce účastníků?

„Asi ještě nikdy jsme se tak netěšili, až začne pršet -  abychom viděli, jak se nádrže plní. A zrovna je takové suché období.“

„Hurá, konečně nebudeme muset tahat vodu přes celý dvůr.“

autor: Mgr. Lenka Čermáková

Výzva s IKEA