Den činu Ekoškoly - Olympijský týden

Letos proběhl v naší škole týden činu, zaměřený na novou oblast, kterou jsme v loňském roce přibrali k řešení – na dopravu. Cílem akce bylo podniknout daný týden co nejvíce cest do školy šetrným způsobem a podpořit zdravý pohyb.

Den činu Ekoškoly - Olympijský týden

Sportovně šetrný týden 12. 2. – 16. 2. 2018 měl návaznost na již proběhlou ekologickou akci zaměřenou na dopravu do školy „Oblékáme hada Edu“.

Na schůzce školního Ekotýmu jsme vyhodnotili, že s počtem dětí, které jezdí do školy autem, musíme něco udělat. Myšlenka se nám propojila s nastávající zimní olympiádou. Rozhodnutí bylo jasné – ukázat, přes sportovní aktivity probíhající ve škole, že pohyb není jen zdravý, ale i zábavný.

S týdenní akcí nám pomáhali učitelé tělesné výchovy a učitelé z širšího Ekotýmu školy. Sešli jsme se s nápady, s možnými disciplínami, s návrhy uskutečnění i s návrhy prezentace akce. Žáci 2. stupně měli možnost o svačinové přestávce využívat po celý týden tělocvičnu a trávit tak tento čas aktivně. Děti 1. stupně zažívaly v rámci hodin tělesné výchovy sportovní klání v olympijských disciplínách upravených na prostory tělocvičny – biatlonu, běhu na lyžích, skoku na lyžích, hokeji. Z každé třídy pak byla vyhlášena dle výsledků nejlepší dívka a chlapec. V hodinách výtvarné výchovy jsme aktuálně kreslili témata olympiády, která jsme umisťovali na nástěnku i s výsledky disciplín v jednotlivých třídách. Co bylo však tento týden nejdůležitější, to byla doprava do školy – pěšky nebo veřejnou dopravou, která byla monitorována Ekotýmem a počty zapisovány do tabulky. Zpětná vazba byla okamžitá. Každá třída měla hned jasnou představu, jak je na tom ve srovnání s ostatními třídami i se svými výsledky z již proběhnuvší ekoakce „Oblékáme hada Edu“.

Za olympijský týden se podařilo v každé třídě snížit počet dětí dopravujících se do školy autem. Tři třídy z pěti měly v pátek krásnou nulu a do zbylých dvou tříd přijelo autem po jednom dítěti. Naše zjištění, že ekologicky šetrná a zároveň zdraví prospívající cesta do školy, to o co nám šlo, se v rámci našich sil uskutečnit dá, a tak se šetrné dopravování do školy může stát samozřejmostí každého dne. Proběhlá akce měla podporovat myšlenku, že pohyb je nejen zdravý a zábavný, ale i důležitý při cestě do i ze školy. Měla zdůraznit naše šetrné chování k prostředí, ve kterém žijeme. A také poukázat na důležitost bezpečnosti u školy.

Máte podobný problém jako my? Chtěli byste s touto oblastí také něco udělat? Vzhledem k tomu, že cílem je dlouhodobé udržení nastavené pozitivní dopravní situace, je potřeba dopravní monitoring pravidelně opakovat, což my děláme právě přes ekoakci  „Oblékáme hada Edu“. Pro motivaci k dosažení vytyčených cílů je výborné využívat pro děti zajímavá témata, například jako my jsme využili zimní olympiádu.

autor: Zdeňka Kučerová a Ekotým

Škola: ZŠ a MŠ Křtiny