Co nakupujeme s jídlem a nevyužijeme?

K boji proti igelitovým pytlíkům a jiným jednorázovým obalům využili žáci v Základní škole Lobodice peníze z IKEA výzvy.

Co nakupujeme s jídlem a nevyužijeme?

Na základní škole v Lobodicích se už několik let zabývají šetrnou spotřebou potravin, a tak pro ně otázka v čem všem jsou vlastně potraviny zabalené, byla přirozeným pokračováním jejich objevné cesty.

Žáky napadlo téma při podzimním a jarním úklidu obce, kdy narazili na spoustu nevyužitelných obalů. Rozhodli se, že se v minulých letech hodně zabývali tématem, kde se jídlo nejen bere, ale že otázka jak a proč je balené je taky zajímá. Zároveň ještě chtěli přidat něco do jejich vlastní kuchařky, a tak se rozhodli, že kromě nových receptů a Kodexu odpovědné spotřeby potravin do kuchařky přidají i Kodex bezobalového nákupu spojeného se snižováním odpadu. Jejich Docela malou kuchařku pro radost si můžete prohlédnout zde

Objevování tajemství obalů

S projektem začali ve školní jídelně, kdy sledovali obaly, jejich množství a materiály, ze kterých jsou vyrobeny. Prozkoumali, co všechno má vliv na životní prostředí a zaměřili se i na snížení odpadu při nákupu potravin i na jeho třídění. Nejprve posuzovali různé typy obalů z pohledu udržitelné spotřeby. Žáci také zkoumali, kolik stojí jednorázové pytlíky, kolik jich za den spotřebuje jedna rodina. Zjistili, že opakovaným používáním pytlíků na pečivo, ovoce a zeleninu se ušetří minimálně 4 pytlíky na rodinu denně!

Ve škole zjišťovali, jaké jsou možnosti a kdo propaguje bezobalovou metodu a připravili společnou aktivitu, jejímž výstupem byla výzdoba plátěných tašek a pytlíků na pečivo a zeleninu. Při šití pytlíků využili odpadové materiály.

Informování v obci

Protože žáci dlouhodobě spolupracují s obcí, informovali o bezobalovém nakupování a aktivitách ZERO WASTE – nulovém odpadu i své spoluobčany. Vytvořili pro ně prezentace, psali do obecního Zpravodaje a na žádost zastupitelstva připravili i vzdělávací program pro veřejnost.

Osvětová akce

Škola pravidelně pořádá den pro veřejnost v rámci oslavy Dne matek. Žáci mimo přání maminkám, představili projekt, na kterém pracovali. V rámci akce měli pro návštěvníky připravené informační plakátky, ochutnávku pokrmů z regionálních potravin a představení jako byla Pohádka o obrovi, ve které obrovi odpady zavalily jeskyni nebo zdramatizovaná písnička „Zobali vrabci, zobali“. Na závěr se žáci s rodiči pustili do připravené výtvarné dílny. Pomocí barev na textil si nazdobili tašky a pytlíky na pečivo, ovoce a zeleninu.

Jak hodnotí akci žáci?

 „Nejvíce se mi líbilo, jak jsme vyráběli tašky, pak jsme ochutnávali pomazánky a pečivo, tancovali jsme, zpívali jsme a vystupovali. A jak jsme nachystali vystoupení pro babičky, maminky, tatínky, tetičky, strýčky dědečky a řekli jsme jim, jak zachránit obrovu jeskyni, aby do ní nelétaly odpady. A ještě se mi líbilo, že jsme ušili pytlíky na pečivo a nebudou odpadky, když je budeme používat opakovaně.

Ema (4. třída)

Mně se líbilo, jak jsme dělali vrabce, jak zobou obaly a pak jsme je zachránili a jak jsme dělali obra a dělali tašky a pytlíky a jak jsme zpívali.

Vendula (1. třída)

Tento projekt je o tom, že bychom si měli vážit přírody. Protože, kdyby se pořád vyhazovaly obaly, děti by neběhaly na hřišti, ale po kolena v odpadcích. Proto by se obaly neměly vyrábět a mělo by se třídit.

David (3. třída)

Nacvičili jsme takovou písničku, abychom ukázali lidem, že nemusí vyhazovat odpadky, igelitové sáčky, flašky a petky na zem. Vyrobené pytlíky používáme v obchodě a tašky na větší a těžší nákup.“

Ondřej (5. třída)

Líbilo se mi, když bylo „Maminko, babičko, pojďte s námi“, když jsme dělali tašky a pytlíky na pečivo. Maminka tu tašku používá skoro každý den do obchodu i já ji někdy použiji, když jdu nakoupit. Odnesla jsem si z toho, že když nebudu házet igelity různě po zeměkouli a do vody, tak budu chránit zvířata, protože je mám ráda.

Gabriela (5. třída)

Výzva s IKEA
Škola: ZŠ a MŠ Lobodice
Téma: Odpady

Přidejte se do Ekoškoly

Zapojte sebe nebo svou školu do celosvětové sítě změn!

Chci se zapojit!

Odebírejte náš newsletter!


Vy ještě neodebíráte náš newsletter? To hlavní vám přijde každá měsíc přímo do vašich emailových schránek! Učitelé, rodiče, zapojené školy, nezapojené školy přihlaste se a dostávejte svoji pravidelnou dávku inspirace!

Přihlásit se