Co nakupujeme s jídlem a nevyužijeme?

K boji proti igelitovým pytlíkům a jiným jednorázovým obalům využili žáci v Základní škole Lobodice peníze z IKEA výzvy.

Co nakupujeme s jídlem a nevyužijeme?

Na základní škole v Lobodicích se už několik let zabývají šetrnou spotřebou potravin, a tak pro ně otázka v čem všem jsou vlastně potraviny zabalené, byla přirozeným pokračováním jejich objevné cesty.

Žáky napadlo téma při podzimním a jarním úklidu obce, kdy narazili na spoustu nevyužitelných obalů. Rozhodli se, že se v minulých letech hodně zabývali tématem, kde se jídlo nejen bere, ale že otázka jak a proč je balené je taky zajímá. Zároveň ještě chtěli přidat něco do jejich vlastní kuchařky, a tak se rozhodli, že kromě nových receptů a Kodexu odpovědné spotřeby potravin do kuchařky přidají i Kodex bezobalového nákupu spojeného se snižováním odpadu. Jejich Docela malou kuchařku pro radost si můžete prohlédnout zde

Objevování tajemství obalů

S projektem začali ve školní jídelně, kdy sledovali obaly, jejich množství a materiály, ze kterých jsou vyrobeny. Prozkoumali, co všechno má vliv na životní prostředí a zaměřili se i na snížení odpadu při nákupu potravin i na jeho třídění. Nejprve posuzovali různé typy obalů z pohledu udržitelné spotřeby. Žáci také zkoumali, kolik stojí jednorázové pytlíky, kolik jich za den spotřebuje jedna rodina. Zjistili, že opakovaným používáním pytlíků na pečivo, ovoce a zeleninu se ušetří minimálně 4 pytlíky na rodinu denně!

Ve škole zjišťovali, jaké jsou možnosti a kdo propaguje bezobalovou metodu a připravili společnou aktivitu, jejímž výstupem byla výzdoba plátěných tašek a pytlíků na pečivo a zeleninu. Při šití pytlíků využili odpadové materiály.

Informování v obci

Protože žáci dlouhodobě spolupracují s obcí, informovali o bezobalovém nakupování a aktivitách ZERO WASTE – nulovém odpadu i své spoluobčany. Vytvořili pro ně prezentace, psali do obecního Zpravodaje a na žádost zastupitelstva připravili i vzdělávací program pro veřejnost.

Osvětová akce

Škola pravidelně pořádá den pro veřejnost v rámci oslavy Dne matek. Žáci mimo přání maminkám, představili projekt, na kterém pracovali. V rámci akce měli pro návštěvníky připravené informační plakátky, ochutnávku pokrmů z regionálních potravin a představení jako byla Pohádka o obrovi, ve které obrovi odpady zavalily jeskyni nebo zdramatizovaná písnička „Zobali vrabci, zobali“. Na závěr se žáci s rodiči pustili do připravené výtvarné dílny. Pomocí barev na textil si nazdobili tašky a pytlíky na pečivo, ovoce a zeleninu.

Jak hodnotí akci žáci?

„Nejvíce se mi líbilo, jak jsme vyráběli tašky, pak jsme ochutnávali pomazánky a pečivo, tancovali jsme, zpívali jsme a vystupovali. A jak jsme nachystali vystoupení pro babičky, maminky, tatínky, tetičky, strýčky dědečky a řekli jsme jim, jak zachránit obrovu jeskyni, aby do ní nelétaly odpady. A ještě se mi líbilo, že jsme ušili pytlíky na pečivo a nebudou odpadky, když je budeme používat opakovaně.

Ema (4. třída)

Mně se líbilo, jak jsme dělali vrabce, jak zobou obaly a pak jsme je zachránili a jak jsme dělali obra a dělali tašky a pytlíky a jak jsme zpívali.

Vendula (1. třída)

Tento projekt je o tom, že bychom si měli vážit přírody. Protože, kdyby se pořád vyhazovaly obaly, děti by neběhaly na hřišti, ale po kolena v odpadcích. Proto by se obaly neměly vyrábět a mělo by se třídit.

David (3. třída)

Nacvičili jsme takovou písničku, abychom ukázali lidem, že nemusí vyhazovat odpadky, igelitové sáčky, flašky a petky na zem. Vyrobené pytlíky používáme v obchodě a tašky na větší a těžší nákup.“

Ondřej (5. třída)

Líbilo se mi, když bylo „Maminko, babičko, pojďte s námi“, když jsme dělali tašky a pytlíky na pečivo. Maminka tu tašku používá skoro každý den do obchodu i já ji někdy použiji, když jdu nakoupit. Odnesla jsem si z toho, že když nebudu házet igelity různě po zeměkouli a do vody, tak budu chránit zvířata, protože je mám ráda.

Gabriela (5. třída)

Výzva s IKEA