Celoškolní soutěž o nejlepší Ekokodex

Abychom dosáhli toho, že se bude celá škola řídit jistými ekologickými pravidly a bude je mít stále na očích zpracované v patřičné formě, vyhlašujeme jednou za 4 roky soutěž o nejlepší školní Ekokodex.

Celoškolní soutěž o nejlepší Ekokodex

Jednou za čas (každých 4 - 5 let) obnovujeme ve škole Ekokodex. Důvodem je připomenutí důležitých ekologických pravidel, vysvětlení podstaty Ekokodexu nově příchozím žákům, renovace stávajícího stavu Ekokodexu, apod.

Abychom dosáhli co nejvyššího počtu návrhů, vyhlašujeme již tradiční soutěž o nejlepší Ekokodex. Dílo, které vyhraje je potom přemístěno do prostorů, kterými prochází co nejvíce žáků.  V úvodu si členové Ekotýmu, který na naší ZŠ tvoří zástupci (1 - 2) z většiny ročníků (od 3. třídy výš), připraví pod vedením koordinátora krátké povídání o tom, co je to Ekokodex a čím je pro naši ZŠ přínosný, podstatný. Každá třída má pak na zpracovaní dostatečně dlouhou dobu (cca 1 měsíc) a neomezené možnosti. Po uplynutí předem stanoveného času na tvorbu Ekokodexu jsou všechna díla vyvěšena v kmenových třídách. Nyní přichází opět řada na členy Ekotýmu, kteří veškerou tvorbu zdokumentují a vytvoří ucelený soubor.

V konečné fázi dochází k hlasování, které probíhá pokaždé jinak - záleží totiž, jak se Ekotým domluví s koordinátorem, apod. Tentokrát výběr záležel právě na samotných členech Ekotýmu, ale také na širším vedení.  Ze všech děl byla vybrána tři nejoriginálnější, nejlíbivější. Po pečlivé kontrole srozumitelnosti a obsahu pravidel a dostupnosti formátu pro ostatní byl vybrán Ekokodex třídy 3. C, který zásadní hesla shrnul pod známé přísloví "Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá." A jak se nám díla povedla můžete vidět na přiložených fotografiích.

Příště bychom se chtěli zaměřit na menší počet obecných proklamací a větší originalitu pozitivně laděných hesel.

autor: Adéla Kočičková

7. krok: EKOKODEX