Bylinky ve škole

ZŠ Litoměřice výherce výzvy s IKEA

Bylinky ve škole

V naší Ekoškole jsme se v loňském roce, v rámci kampaně Litter Less, zaměřili na bioodpad. Kromě dvou nových kompostérů na zahradě, máme ve škole i dva vermikompostéry. Žáci mají možnost vyhazovat zbytky ovoce a zeleniny ze svačin do košů na bioodpad, učitelé příkladně sbírají a likvidují kávovou sedlinu a čajové sáčky. Z členů Ekotýmu se stali chovatelé žížal californských. Ty pilně přeměňují bioodpad na kompost, ale my pro něj nemáme využití.

Proto připravujeme projekt na vybudování bylinkového záhonu a zázemí pro jejich zpracování .

Žáci by poznávali, pěstovali a sušili bylinky, které mohou nabízet např. na školním jarmarku.

Plánovaný projekt obohatí naše aktivity v oblasti Prostředí školy a Odpady, kterými se zabýváme od přihlášení do programu Ekoškola (6 let) a začínali jsme mít pocit, že už není na čem pracovat. Založíme bylinkový  záhon na školním pozemku – školník postaví velkoobjemové truhlíky, žáci je naplní zeminou a osadí sazenicemi. O ty se budou v rámci výuky starat. Přihnojovat budou kompostem z našich vermikompostérů a žížalím výluhem. Výpěstky zpracují a případně uskladní k dalšímu použití. Projekt má dětem dokázat smysluplnost třídění a zpracování bioodpadu, ukázat jeho konkrétní využití.

Návrh tohoto projektu vychází z nové Analýzy školy, kdy členové Ekotýmu, mezi slabé stránky školy zařadily zrušení bylinkového záhonu (kvůli rekonstrukci sousední budovy) a mezi silné stránky právě zavedení třídění bioodpadů. Půl roku po založení (6/2016) vermikompostéru vznikla otázka využití vzniklého kompostu a pěstování bylinek jsme zařadili do plánu na jaro 2017.

Naším akčním dnem by měl být Valíkův biojarmark, který uspořádáme pro rodiče a žáky na školní zahradě. Součástí zábavného odpoledne bude bylinkový stánek s ochutnávkou čajů a bylinkovou miniporadnou.

PROSTŘEDÍ ŠKOLY
Škola: Základní škola Litoměřice, Na Valech 53