Bylinky ve škole

ZŠ Litoměřice výherce výzvy s IKEA

Bylinky ve škole

Projekt má dětem dokázat smysluplnost třídění a zpracování bioodpadu, ukázat jeho konkrétní využití.

V naší Ekoškole jsme se v loňském roce, v rámci kampaně Litter Less, zaměřili na bioodpad. Kromě dvou nových kompostérů na zahradě, máme ve škole i dva vermikompostéry. Žáci mají možnost vyhazovat zbytky ovoce a zeleniny ze svačin do košů na bioodpad, učitelé příkladně sbírají a likvidují kávovou sedlinu a čajové sáčky. Z členů Ekotýmu se stali chovatelé žížal californských. Ty pilně přeměňují bioodpad na kompost, ale my pro něj nemáme využití.

Proto připravujeme projekt na vybudování bylinkového záhonu a zázemí pro jejich zpracování .

Žáci by poznávali, pěstovali a sušili bylinky, které mohou nabízet např. na školním jarmarku.

Plánovaný projekt obohatí naše aktivity v oblasti Prostředí školy a Odpady, kterými se zabýváme od přihlášení do programu Ekoškola (6 let) a začínali jsme mít pocit, že už není na čem pracovat. Založíme bylinkový  záhon na školním pozemku – školník postaví velkoobjemové truhlíky, žáci je naplní zeminou a osadí sazenicemi. O ty se budou v rámci výuky starat. Přihnojovat budou kompostem z našich vermikompostérů a žížalím výluhem. Výpěstky zpracují a případně uskladní k dalšímu použití. Projekt má dětem dokázat smysluplnost třídění a zpracování bioodpadu, ukázat jeho konkrétní využití.

Návrh tohoto projektu vychází z nové Analýzy školy, kdy členové Ekotýmu, mezi slabé stránky školy zařadily zrušení bylinkového záhonu (kvůli rekonstrukci sousední budovy) a mezi silné stránky právě zavedení třídění bioodpadů. Půl roku po založení (6/2016) vermikompostéru vznikla otázka využití vzniklého kompostu a pěstování bylinek jsme zařadili do plánu na jaro 2017.

Naším akčním dnem by měl být Valíkův biojarmark, který uspořádáme pro rodiče a žáky na školní zahradě. Součástí zábavného odpoledne bude bylinkový stánek s ochutnávkou čajů a bylinkovou miniporadnou.

PROSTŘEDÍ ŠKOLY
Škola: Základní škola Litoměřice, Na Valech 53
Téma: Prostředí školy

Přidejte se do Ekoškoly

Zapojte sebe nebo svou školu do celosvětové sítě změn!

Chci se zapojit!

Odebírejte náš newsletter!


Vy ještě neodebíráte náš newsletter? To hlavní vám přijde každá měsíc přímo do vašich emailových schránek! Učitelé, rodiče, zapojené školy, nezapojené školy přihlaste se a dostávejte svoji pravidelnou dávku inspirace!

Přihlásit se