Buďme "fér"

Žáci prostřednictvím různých aktivit a osobního prožitku pochopili význam pojmu FAIRTRADE, jaké jsou jeho principy, o co usiluje, jak vypadá a kde hledat toto logo.

Buďme "fér"

Všude na světě žijí lidé, i na místech, o kterých jsme nikdy neslyšeli. Přesto je každý kout světa něčím přitažlivý a zajímavý. Žáci na 1. stupni se pustili do zkoumání sklizně a výroby čokolády a do pochopení systému FAIRTRADE. Na příběhu čokolády získali povědomí o tom, že pěstování kakaovníků představuje náročnou a intenzivní ruční práci, za kterou pěstitelé nedostávají spravedlivou mzdu. Žáci si vyzkoušeli, jak se dá z kakaové hmoty vylisovat kakaové máslo a kakaový prášek, očichali si kakaové boby a zjistili, jak mohou do tématu vstoupit jako spotřebitelé. Ve školní kuchyňce si v závěru tematického dne uvařili vlastní čokoládu. Teď už vědí, že cesta za vynikajícím pamlskem je velmi nákladná a náročná. Lidé, kteří se podílejí především na sklizni kakaových bobů, žijí naprosto odlišným životem jako my. Je třeba se alespoň někdy zastavit, zamyslet a být trochu „fér“. Starší žáci se do tématu férového obchodu doslova obuli. Vžili se do pocitu dělníků z Indie, kteří ve špatných podmínkách tvrdě a za nízkou mzdu pracují přes 12 hodin denně, aby nasytili evropský trh s obuví. Do imaginárních dílen tak pronikala ten den málo světla, byl cítit pach lepidel a u práce se muselo sedět na zemi. Až do tohoto okamžiku málokoho napadlo, kdo vyrobil naše boty, zda vůbec dostal zaplaceno a v jak náročných podmínkách musí dělníci vyrábět.

Kroky a témata Ekoškoly:

Uvedené tematické dny jsme naplánovali v rámci tématu Menu pro změnu, kde se pojem fairtrade objevuje a čokoláda byla pro děti velmi srozumitelným příkladem. Nákupem kakaových bobů jsme navíc podpořili regionální podnikatele v nedaleké Troubelické čokoládovně. O složité cestě oblíbeného pamlsku jsme informovali veřejnost (návštěvníky akce Tpulky Litovelským Pomoravím) na Akčním dnu pro veřejnost na školním dvoře,kde Ekotýmáci k výkladu nabízeli čokolády se značkou Fairtrade.

JÍDLO A SVĚT
Škola: Základní škola Litovel, Jungmannova 655
Téma: Jídlo a svět
Krok: EV ve výuce

Přidejte se.

Zapojte sebe nebo svou školu do celosvětové sítě změn!

Chci se zapojit!

Odebírejte náš newsletter!


Vy ještě neodebíráte náš newsletter? To hlavní vám přijde každá měsíc přímo do vašich emailových schránek! Učitelé, rodiče, zapojené školy, nezapojené školy přihlaste se a dostávejte svoji pravidelnou dávku inspirace!

Přihlásit se