Buďme "fér"

Žáci prostřednictvím různých aktivit a osobního prožitku pochopili význam pojmu FAIRTRADE, jaké jsou jeho principy, o co usiluje, jak vypadá a kde hledat toto logo.

Buďme "fér"

Všude na světě žijí lidé, i na místech, o kterých jsme nikdy neslyšeli. Přesto je každý kout světa něčím přitažlivý a zajímavý. Žáci na 1. stupni se pustili do zkoumání sklizně a výroby čokolády a do pochopení systému FAIRTRADE. Na příběhu čokolády získali povědomí o tom, že pěstování kakaovníků představuje náročnou a intenzivní ruční práci, za kterou pěstitelé nedostávají spravedlivou mzdu. Žáci si vyzkoušeli, jak se dá z kakaové hmoty vylisovat kakaové máslo a kakaový prášek, očichali si kakaové boby a zjistili, jak mohou do tématu vstoupit jako spotřebitelé. Ve školní kuchyňce si v závěru tematického dne uvařili vlastní čokoládu. Teď už vědí, že cesta za vynikajícím pamlskem je velmi nákladná a náročná. Lidé, kteří se podílejí především na sklizni kakaových bobů, žijí naprosto odlišným životem jako my. Je třeba se alespoň někdy zastavit, zamyslet a být trochu „fér“. Starší žáci se do tématu férového obchodu doslova obuli. Vžili se do pocitu dělníků z Indie, kteří ve špatných podmínkách tvrdě a za nízkou mzdu pracují přes 12 hodin denně, aby nasytili evropský trh s obuví. Do imaginárních dílen tak pronikala ten den málo světla, byl cítit pach lepidel a u práce se muselo sedět na zemi. Až do tohoto okamžiku málokoho napadlo, kdo vyrobil naše boty, zda vůbec dostal zaplaceno a v jak náročných podmínkách musí dělníci vyrábět.

Kroky a témata Ekoškoly:

Uvedené tematické dny jsme naplánovali v rámci tématu Menu pro změnu, kde se pojem fairtrade objevuje a čokoláda byla pro děti velmi srozumitelným příkladem. Nákupem kakaových bobů jsme navíc podpořili regionální podnikatele v nedaleké Troubelické čokoládovně. O složité cestě oblíbeného pamlsku jsme informovali veřejnost (návštěvníky akce Tpulky Litovelským Pomoravím) na Akčním dnu pro veřejnost na školním dvoře,kde Ekotýmáci k výkladu nabízeli čokolády se značkou Fairtrade.

JÍDLO A SVĚT
Škola: Základní škola Litovel, Jungmannova 655