Blíže k přírodě

ZŠ a MŠ Domamil výherce výzvy s IKEA

Blíže k přírodě

„Stále jenom neleň, pečuj o všechnu zeleň“ a  „Zvířátka vždy máme rádi, jsou to naši kamarádi“.

Jsme malou vesnickou ekoškolou, ve které všichni táhnou za jeden provaz, a proto se nám daří společně dělat velké věci. V minulých letech jsme vybudovali s žáky ukázkovou přírodní zahradu, kterou stále doplňujeme o nové prvky. V rámci projektu Blíže k přírodě chceme nejen našim žákům ale i ostatním zájemcům přiblížit dění na naší ukázkové přírodní zahradě.

Projekt blíže k přírodě navazuje na naši dosavadní práci v Ekoškole, konkrétně na vybudování ukázkové přírodní zahrady. Bude zakoupena jedna ptačí budka s webkamerou, další dvě podle ní vyrobí žáci. Následně budou všechny rozmístěny v zahradě a okolí školy. Kamera bude umístěna v budce, kterou si ptáci vyberou k hnízdění jako první. Po skončení hnízdění bude přesunuta do dalších obsazených budek. Se zahnízděním ptáků máme zkušenosti - každoročně nám v krmítku hnízdí a vyvedou mladé čermáčky. V budkách, které se jsme loni se žáky vyrobili, zase vyvedly mladé sýkorky. V zimě bude pomocí webkamery možno sledovat na dálku přikrmování ptactva na krmítku. Dále bude na zahradě umístěn nový prvek: Minirozhledna. Na domku na nářadí je totiž osázená zelená střecha, která je ze země špatně viditelná. Z minirozhledny budou žáci i veřejnost moci lépe pozorovat rostliny na střeše.

Umístění ptačích budek a krmítka zvýší biodiverzitu na ukázkové přírodní zahradě a v okolí školy. On-line přenos z hnízdění a přikrmování zvýší u žáků i ostatních pozorovatelů kladný vztah k přírodě. Na webových stránkách školy bude kromě odkazu na on-line přenos zveřejněn návod na správné přikrmování ptáků v zimě. Minirozhledna umožní všem pozorovatelům prohlédnout si zelenou střechu na domku na nářadí a inspirovat tak zájemce k vybudování zelených střech na svých nemovitostech, čímž dojde k rozšíření zelených ploch v obcích.

Každoročně pořádáme ke Dni Země projektový den. Jeho součástí určitě bude slavnostní otevření minirozhledny na zelenou střechu. Další aktivitou bude představení projektu webkamery v budce a pozorování dění v budce (sýkory by už mohly mít snesena první vajíčka).

 

PROSTŘEDÍ ŠKOLY
Škola: ZŠ a MŠ Domamil
Téma: Prostředí školy

Přidejte se do Ekoškoly

Zapojte sebe nebo svou školu do celosvětové sítě změn!

Chci se zapojit!

Odebírejte náš newsletter!


Vy ještě neodebíráte náš newsletter? To hlavní vám přijde každá měsíc přímo do vašich emailových schránek! Učitelé, rodiče, zapojené školy, nezapojené školy přihlaste se a dostávejte svoji pravidelnou dávku inspirace!

Přihlásit se