Blíže k přírodě

ZŠ a MŠ Domamil výherce výzvy s IKEA

Blíže k přírodě

„Stále jenom neleň, pečuj o všechnu zeleň“ a  „Zvířátka vždy máme rádi, jsou to naši kamarádi“.

Jsme malou vesnickou ekoškolou, ve které všichni táhnou za jeden provaz, a proto se nám daří společně dělat velké věci. V minulých letech jsme vybudovali s žáky ukázkovou přírodní zahradu, kterou stále doplňujeme o nové prvky. V rámci projektu Blíže k přírodě chceme nejen našim žákům ale i ostatním zájemcům přiblížit dění na naší ukázkové přírodní zahradě.

Projekt blíže k přírodě navazuje na naši dosavadní práci v Ekoškole, konkrétně na vybudování ukázkové přírodní zahrady. Bude zakoupena jedna ptačí budka s webkamerou, další dvě podle ní vyrobí žáci. Následně budou všechny rozmístěny v zahradě a okolí školy. Kamera bude umístěna v budce, kterou si ptáci vyberou k hnízdění jako první. Po skončení hnízdění bude přesunuta do dalších obsazených budek. Se zahnízděním ptáků máme zkušenosti - každoročně nám v krmítku hnízdí a vyvedou mladé čermáčky. V budkách, které se jsme loni se žáky vyrobili, zase vyvedly mladé sýkorky. V zimě bude pomocí webkamery možno sledovat na dálku přikrmování ptactva na krmítku. Dále bude na zahradě umístěn nový prvek: Minirozhledna. Na domku na nářadí je totiž osázená zelená střecha, která je ze země špatně viditelná. Z minirozhledny budou žáci i veřejnost moci lépe pozorovat rostliny na střeše.

Umístění ptačích budek a krmítka zvýší biodiverzitu na ukázkové přírodní zahradě a v okolí školy. On-line přenos z hnízdění a přikrmování zvýší u žáků i ostatních pozorovatelů kladný vztah k přírodě. Na webových stránkách školy bude kromě odkazu na on-line přenos zveřejněn návod na správné přikrmování ptáků v zimě. Minirozhledna umožní všem pozorovatelům prohlédnout si zelenou střechu na domku na nářadí a inspirovat tak zájemce k vybudování zelených střech na svých nemovitostech, čímž dojde k rozšíření zelených ploch v obcích.

Každoročně pořádáme ke Dni Země projektový den. Jeho součástí určitě bude slavnostní otevření minirozhledny na zelenou střechu. Další aktivitou bude představení projektu webkamery v budce a pozorování dění v budce (sýkory by už mohly mít snesena první vajíčka).

PROSTŘEDÍ ŠKOLY
Škola: ZŠ a MŠ Domamil