Velké změny začínají u nejmenších aneb inspirace z Ekoškolek

Možná je to i váš případ, že zapojujete do Ekoškoly žáky prvního stupně ZŠ a hledáte nástroje, kterými byste tak malé děti co nejlépe vtáhli do procesu.

Velké změny začínají u nejmenších aneb inspirace z Ekoškolek

Rozjet program Ekoškola na prvním stupni ZŠ na "zelené louce" nebývá snadné. Lehčí je to samozřejmě v případě, že děti již v Ekoškole zapojené byly v mateřince. Ne vždy je však situace příznivá a děti z Ekoškolky nastoupí do Ekoškoly. Mnohem častější je případ, kdy se děti v první třídě potkávají s úplně novými kamarády, s neznámým prostředím a teprve začínají tvořit tým. Pak je málo pravděpodobné, že se s Ekoškolou již dříve seznámily. Metodika pro základní školy je uzpůsobena dětem starším, zkušenějším a nemusí proto vyhovovat v této "přechodné fázi", proto doporučujeme materiály připravené pro předškolní děti, které mohou tento krok usnadnit dětem i pedagogům.

Přinášíme několik nápadů, jak si se situací poradit.

Doporučujeme využít Příručku Ekoškoly pro MŠ, plakáty, obrázkovou analýzu anebo třeba Deník jedné Ekoškolky. Všechny materiály najdete na stránkách Ekoškolky nebo v našich materiálech ke stažení a pár tipů přinášíme i v tomto článku.

Několik příkladů dobré praxe vám pomůže:

přiblížit dětem metodiku

Jak dětem přiblížit metodiku Sedmi kroků

Sedm kroků v Ekoškole

Sedm kroků v Ekoškolce

navrhnout vzájemnou návštěvu dětí z mateřské a základní školy

My už třídit umíme a my se to učíme

Děti dětem aneb z Ekoškolky do družiny

Návštěva Ekoškolky Rozárka

pustit se do Analýzy

Obrázková analýza v MŠ Kytička

S obrázkovou analýzou na procházku

Jak jsme si hráli s jídlem

Další nápady jsou ve článcích, které najdete na webových stránkách Ekoškolek. Namátkou třeba: Přírodní materiály ve školce, S analýzou je škola opravdu hrou, Schůzka Ekotýmu: voda pro život i pro radost nebo Hádanky nás baví.

připravit Plán

Jak se plánuje v Kytičce v Roudnici

Malý zlepšovák

pustit se do akce

Vitamínový den

Nakupujeme bez odpadu

Perníčky a fairtrade káva

Pro inspiraci můžete zabrouzdat i na další články: Jak jsme si vyrobili čistírnu vody, Dejte o sobě vědět před Vánoci, Jak jsme budovali stezku naboso, Malá sbírka receptů podle ročního období, Jak na čistou domácnost ekologicky.

Mnoho užitečných článků a tipů a příkladů dobré praxe najdete přímo na stránkách Ekoškolek. Doufáme, že pomohou v orientaci a nasměrují k úspěšnému rozběhu programu na vaší škole.

Vloženo Od

Přidejte se do Ekoškoly