Velké změny začínají u nejmenších aneb inspirace z Ekoškolek

Možná je to i váš případ, že zapojujete do Ekoškoly žáky prvního stupně ZŠ a hledáte nástroje, kterými byste tak malé děti co nejlépe vtáhli do procesu.

Velké změny začínají u nejmenších aneb inspirace z Ekoškolek

Rozjet program Ekoškola na prvním stupni ZŠ na "zelené louce" nebývá snadné. Lehčí je to samozřejmě v případě, že děti již v Ekoškole zapojené byly v mateřince. Ne vždy je však situace příznivá a děti z Ekoškolky nastoupí do Ekoškoly. Mnohem častější je případ, kdy se děti v první třídě potkávají s úplně novými kamarády, s neznámým prostředím a teprve začínají tvořit tým. Pak je málo pravděpodobné, že se s Ekoškolou již dříve seznámily. Metodika pro základní školy je uzpůsobena dětem starším, zkušenějším a nemusí proto vyhovovat v této "přechodné fázi", proto doporučujeme materiály připravené pro předškolní děti, které mohou tento krok usnadnit dětem i pedagogům.

Přinášíme několik nápadů, jak si se situací poradit. 

Doporučujeme využít Příručku Ekoškoly pro MŠ, plakáty, obrázkovou analýzu anebo třeba Deník jedné Ekoškolky. Všechny materiály najdete na stránkách Ekoškolky nebo v našich materiálech ke stažení a pár tipů přinášíme i v tomto článku.

Několik příkladů dobré praxe vám pomůže:

přiblížit dětem metodiku

Jak dětem přiblížit metodiku Sedmi kroků

Sedm kroků v Ekoškole


Sedm kroků v Ekoškolce


navrhnout vzájemnou návštěvu dětí z mateřské a základní školy

My už třídit umíme a my se to učíme

Děti dětem aneb z Ekoškolky do družiny

Návštěva Ekoškolky Rozárka

pustit se do Analýzy

Obrázková analýza v MŠ Kytička

S obrázkovou analýzou na procházku

Jak jsme si hráli s jídlem


Další nápady jsou ve článcích, které najdete na webových stránkách Ekoškolek. Namátkou třeba: Přírodní materiály ve školce, S analýzou je škola opravdu hrou, Schůzka Ekotýmu: voda pro život i pro radost nebo Hádanky nás baví.

připravit Plán

Jak se plánuje v Kytičce v Roudnici

Malý zlepšovák


 

pustit se do akce

Vitamínový den
 

Nakupujeme bez odpadu

Perníčky a fairtrade káva

Pro inspiraci můžete zabrouzdat i na další články: Jak jsme si vyrobili čistírnu vody, Dejte o sobě vědět před Vánoci, Jak jsme budovali stezku naboso, Malá sbírka receptů podle ročního období, Jak na čistou domácnost ekologicky.

Mnoho užitečných článků a tipů a příkladů dobré praxe najdete přímo na stránkách Ekoškolek. Doufáme, že pomohou v orientaci a nasměrují k úspěšnému rozběhu programu na vaší škole. 

 

 

Vloženo Od

Přidejte se.

Zapojte sebe nebo svou školu do celosvětové sítě změn!

Chci se zapojit!

Odebírejte náš newsletter!


Vy ještě neodebíráte náš newsletter? To hlavní vám přijde každá měsíc přímo do vašich emailových schránek! Učitelé, rodiče, zapojené školy, nezapojené školy přihlaste se a dostávejte svoji pravidelnou dávku inspirace!

Přihlásit se