Tipy na udržitelné Vánoce z naší kavárny

S letošním rokem jsem se pomalu společně rozloučili u vánočně naladěné kavárničky. Mimo milého popovídání, jsem se nabili vánoční energií a inspirovali se navzájem do nadcházejících vánočních činností s dětmi. Návod na aktivity naleznete v textu.

Tipy na udržitelné Vánoce z naší kavárny

Cestovali jste k nám zdaleka a tak bylo samozřejmě připraveno svařené víno, které provonělo sychravé prosincové počasí. Nad vůní skořice pookřála nejedna duše a rozpovídalo se nejedno srdce.

 

Idylku doplňovalo cukroví, které bylo přichystáno v souladu s naším přesvědčením, a hlavně pod taktovkou projektu Menu pro změnu. Ochutnat jsme mohli RAW meruňkové a švestkové kuličky s kapkou rumu. Z pečeného cukroví pak bylo k ochutnání špaldovo-pšeničné Engadiener, provoněná rozinková srdce a dozlatova upečené jáhlové kokosky. Sbíhají se vám sliny? No není se co divit. Všechny tyto a další recepty naleznete v naší kuchařce. Recepty jsou nejen úžasné, jsou hlavně vybírány s ohledem na udržitelný styl života a na naše zdraví. Mnohé recepty si lze s dětmi také velmi snadno zhotovit i přímo ve škole a bez pečení.

Pro ty, co si chtějí s dětmi zodpovědně provonět Vánoce a štědrovečerní stůl, posíláme odkaz na naši vánoční kuchařku.

 

K Vánocům také neodmyslitelně patří vánoční stromeček. To, kde a jak ho pořídit, řeší každý rok nejedna rodina. Z programu Les ve škole, nám Honza Froněk připravil aktivitu  „Podoby Vánočního stromečku“. Společně jsem se na kávičce zamysleli, jaký je rozdíl mezi jedličkou dovezou z plantáží,naším smrčkem z prořezávek a ručně vyráběným recyklo stromkem. Příkladů, jak stromek pořídit, bylo víc, než by člověk čekal. Kdo by si chtěl, stejně jako my, stromky porovnat i s dětmi ve škole, posíláme vám odkaz na náš pracovní list. Děti si ve skupinkách rozdělí jednotlivé lístečky a na základě diskuze seřadí stromečky od nejméně ekologického po ten nejekologičtější. Pozor! Řešení je opravdu jen na Vás!

 

Ve volné diskuzi nad svařeným vínem jsme si pak posdíleli i jak na předvánoční eko-úklid s octem, sodou a citrónem a jak na Vánoce bez odpadu, aneb jak udělat Vánoce šetrnější k životnímu prostředí i sobě od Bea Johnson.

 

A jak slavíte Vánoce u vás na škole? Daří se vám děti inspirovat k udržitelným Vánocům?

Doufám, že se vám naše předvánoční nadílka nápadů a tipů líbila. Sdílejte s námi vaše vánoční nápady a zážitky. Můžete být inspirací pro další školy i své okolí.

Hezký advent provoněný udržitelným stylem života.

Vaše Ekoškola

Příloha ke stažení
Vloženo Od

Přidejte se do Ekoškoly

Zapojte sebe nebo svou školu do celosvětové sítě změn!

Chci se zapojit!