Tipy na udržitelné Vánoce z naší kavárny

S letošním rokem jsem se pomalu společně rozloučili u vánočně naladěné kavárničky. Mimo milého popovídání, jsem se nabili vánoční energií a inspirovali se navzájem do nadcházejících vánočních činností s dětmi. Návod na aktivity naleznete v textu.

Tipy na udržitelné Vánoce z naší kavárny

Cestovali jste k nám zdaleka a tak bylo samozřejmě připraveno svařené víno, které provonělo sychravé prosincové počasí. Nad vůní skořice pookřála nejedna duše a rozpovídalo se nejedno srdce.

Idylku doplňovalo cukroví, které bylo přichystáno v souladu s naším přesvědčením, a hlavně pod taktovkou projektu Menu pro změnu. Ochutnat jsme mohli RAW meruňkové a švestkové kuličky s kapkou rumu. Z pečeného cukroví pak bylo k ochutnání špaldovo-pšeničné Engadiener, provoněná rozinková srdce a dozlatova upečené jáhlové kokosky. Sbíhají se vám sliny? No není se co divit. Všechny tyto a další recepty naleznete v naší kuchařce. Recepty jsou nejen úžasné, jsou hlavně vybírány s ohledem na udržitelný styl života a na naše zdraví. Mnohé recepty si lze s dětmi také velmi snadno zhotovit i přímo ve škole a bez pečení.

Pro ty, co si chtějí s dětmi zodpovědně provonět Vánoce a štědrovečerní stůl, posíláme odkaz na naši vánoční kuchařku.

K Vánocům také neodmyslitelně patří vánoční stromeček. To, kde a jak ho pořídit, řeší každý rok nejedna rodina. Z programu Les ve škole, nám Honza Froněk připravil aktivitu  „Podoby Vánočního stromečku“. Společně jsem se na kávičce zamysleli, jaký je rozdíl mezi jedličkou dovezou z plantáží,naším smrčkem z prořezávek a ručně vyráběným recyklo stromkem. Příkladů, jak stromek pořídit, bylo víc, než by člověk čekal. Kdo by si chtěl, stejně jako my, stromky porovnat i s dětmi ve škole, posíláme vám odkaz na náš pracovní list. Děti si ve skupinkách rozdělí jednotlivé lístečky a na základě diskuze seřadí stromečky od nejméně ekologického po ten nejekologičtější. Pozor! Řešení je opravdu jen na Vás!

Ve volné diskuzi nad svařeným vínem jsme si pak posdíleli i jak na předvánoční eko-úklid s octem, sodou a citrónem a jak na Vánoce bez odpadu, aneb jak udělat Vánoce šetrnější k životnímu prostředí i sobě od Bea Johnson.

A jak slavíte Vánoce u vás na škole? Daří se vám děti inspirovat k udržitelným Vánocům?

Doufám, že se vám naše předvánoční nadílka nápadů a tipů líbila. Sdílejte s námi vaše vánoční nápady a zážitky. Můžete být inspirací pro další školy i své okolí.

Hezký advent provoněný udržitelným stylem života.

Vaše Ekoškola

Příloha ke stažení