Startuje devátý ročník soutěže E.ON Energy Globe

V roce 2016 vyhrál Ekotým ze Zbiroha!

Startuje devátý ročník soutěže E.ON Energy Globe

I v letošním roce oceňují ty nejzajímavější projekty a nápady v oblasti ekologie, inovací a energetických úspor z celé České republiky. Přihlaste svůj projekt do soutěže zdarma i vy! 

Registrace probíhá od 1. 3. do 15. 4. 2017

Přihláška a všechny podprobnosti naleznete na: http://www.energyglobe.cz/prihlaska.

EKOTÝM ŠKOLÁKŮ ZE ZBIROHA

Žáci základní školy J. V. Sládka ve Zbirohu dokazují, že velké věci může člověk udělat již v raném věku. Za vším stojí jejich Ekotým čítající 36 žáků. Ten je unikátní nejen svými aktivitami na ochranu přírody a úsporu energií, ale také tím, že si jeho členové sami získávají finance na svou činnost.

Malí šikulové z Ekotýmu sami vymýšlejí i realizují projekty na ochranu přírody a úspor energií. Spolupracují přitom s učiteli, vedoucí školní jídelny, ale i se starostou města Zbirohu. Ve své škole začali výzvou o šetření vodou, tříděním odpadu nebo třeba výsadbou stromů. Později zajistili úsporné žárovky i kohoutky k umyvadlům a v prostorách školy s pomocí pedagogů vybudovali též dvě čítárny.

Aktivity Ekotýmu se však netýkají pouze školy – žáci přispívají k lepšímu prostředí i v celé obci, kde žijí. Informují veřejnost o globálních problémech a loni se zaměřili také na zavedení opatření, která vedou ke snížení počtu aut zajíždějících ke škole. V kampani motivovali své spolužáky, aby do školy chodili pěšky nebo jezdili na kole či koloběžce.

Ekotým bere zodpovědně rovněž finanční stránku projektu. Peníze děti získávají vlastními aktivitami v rámci Ekotýmu, a to prodejem usušených bylinek, čajových směsí a marmelád ze školní zahrady, jež je inspirací pro mnohé učitele z jiných škol. Veškerý zisk žáci používají k financování ekoaktivit a k podpoře různých charitativních projektů, které pomáhají přírodě i lidem nejen v Česku, ale též v zahraničí. Díky získaným penězům mohli například též adoptovat ohrožené mořské želvy na Borneu.

V čem je projekt unikátní:

  • rozsah aktivit žáků z Ekotýmu na ochranu přírody – děti se snaží zapojit nejen své spolužáky a pracovníky školy, ale spolupracují také s místními obyvateli a vedením obce
  • finanční samostatnost a vlastní produkce potravin k získávání peněz na provoz Ekotýmu
  • malí členové Ekotýmu dokazují, že již v tomto věku mají vše pevně v rukou a dokážou realizovat první samostatné projekty zaměřené na ochranu přírody

Více na: http://www.energyglobe.cz/minule-rocniky/2016/ekotym-zakladoskolaku-ze-zbiroha-chrani-prirodu-a-setri-energie.

 

 

Zobrazit web
Vloženo Od

Přidejte se do Ekoškoly

Zapojte sebe nebo svou školu do celosvětové sítě změn!

Chci se zapojit!

Odebírejte náš newsletter!


Vy ještě neodebíráte náš newsletter? To hlavní vám přijde každá měsíc přímo do vašich emailových schránek! Učitelé, rodiče, zapojené školy, nezapojené školy přihlaste se a dostávejte svoji pravidelnou dávku inspirace!

Přihlásit se