Oslavte den Ekoškol se svou obcí

Výzva pro školy a kolektivy: udělejte 7. 11. na den Ekoškol akci pro veřejnost na téma Klima a moje obec. Nabízíme 4 formáty: panelová diskuze, výstava, filmové promítání s diskuzí a piknik/kavárna. Na všechny vám nabízíme i rychlé návody a postup.

Oslavte den Ekoškol se svou obcí

7. listopadu je den Ekoškol a pokud tápete, jak ho oslavit, máme pro vás odpověď. Uspořádejte s Ekotýmem akci pro veřejnost na téma Klima a moje obec.

Šíření informací a zapojování veřejnosti nám pomáhá dosáhnout našich cílů a zlepšit životní prostředí tak, jak bychom to my sami nikdy nedokázali. Začněte takovou změnu akcí pro veřejnost na den Ekoškol ve vaší obci!

Navrhujeme vám chytit se jednoho ze čtyř formátů:

- panelová diskuze

- výstava

- filmová projekce s diskuzí

- piknik/kavárna.

Nevíte jak na to? Nikdy jste veřejnou výstavu nedělali? Nevíte, jaký byste promítali film a kde ho vzít? Zdá se vám, že na panelovou diskuzi musí být člověk akademik? Nabízíme vám stručné a praktické návody, s pomocí nichž děti akci uspořádají raz dva - na rozkliknutí výše.

Pro další pomoc nabízíme okruhy, kterým se můžete věnovat. Určitě nechte žáky brainstormovat a vybrat si, čemu by se sami chtěli věnovat, nemusí to být z našeho seznamu - ale kdyby opravdu nevěděli, můžete je "naťuknout". Odhadujeme, že se můžete setkávat například s těmito projevy změny klimatu:

- eroze zemědělské půdy - splavování půdy během přívalových dešťů. Zažili jste bleskové povodně, zaplavené silnice nebo bláto na dvorku? Mění se v okolí skladba pěstovaných plodin, velikost polí, vznikají svejly nebo zasakovací pruhy a nádrže?

- teplota ve vnitřku měst nebo mezi poli - kdo a na jakých místech přesně zažíval během letních veder potíže? Funguje zeleň a sází ji někdo? Mění se způsob sekání trávy nebo volba druhů při výsadbě na veřejných místech?

- místní kvalita ovzduší a emise skleníkových plynů - funguje u vás veřejná doprava nebo spolujízda?

- změna biodiverzity v důsledku změny klimatu - mění se u vás nějak podmínky, které potřebují k životu některé druhy rostlin, hmyzu nebo i obratlovců? Je u vás "živo"? Mění se nějak skladba nebo početnost druhů? Možná jste proto biodiverzitu naopak začali nějak podporovat nebo to máte v plánu - jak?

Pokud akci uspořádáte, nechte účastníky zapsat se na prezenční listinu. Když nám pak tuhle prezenční listinu vyplněnou pošlete mailem do st 17. 11. 2021, dostanete od nás jako dárek poštou tištěnou příručku k tématu Klima a tištěné pracovní listy k Analýze v tématu Klima - obojí se vám bude hodit přímo ve výuce nebo při práci s Ekotýmem.

Výzva probíhá v rámci projektu EKOŠKOLA a OCHRANA KLIMATU – Od individualismu k občanské participaci. Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací.

(proto ta prezenční listina :) )

Vloženo Od

Přidejte se do Ekoškoly