Nástroje pro Ekoškolu online

Přínášíme vám konkrétní tipy na online nástroje, které mohou při Ekoškole a výuce pomoct.

Nástroje pro Ekoškolu online

Víme, že jste zvyklí učit interaktivně a zajímavě, vtahovat žáky do dění... a v Ekotýmech už teprve. Jak si s tím poradit v online prostředí při distanční výuce, když je problém se vůbec sejít a prosedět tak další hodinu u počítače?

V Ekoškole online (zde v novinkách a na FB) vám připravujeme tipy na jednoduché aktivity. Chceme vám teď ale také nabídnout konkrétní tipy na online nástroje, které vám umožní s dětmi sdílet, vymýšlet, hrát si, kreslit, zkoumat a prostě fungovat interaktivně... Stejné jako naživo to nebude, bude to jiné - ale nemusí to být špatné!

Vyzkoušeli jsme v Ekoškole několik nástrojů, se kterými se nám dobře pracuje a jsou ověřené. Není to vyčerpávající seznam, a budeme rádi, když nám ho pomůžete rozšiřovat. Všechny níže uvedené nástroje jsou zdarma, na založení některých bude potřeba se zaregistrovat. Většina ale umoňuje registraci přes váš už existující google účet, FB účet nebo účet Microsoft - pokud máte gmail, mail v Outlooku nebo facebook, nemusíte se registrovat zvlášť. Žáci svůj účet často vůbec nepotřebují, většina nástrojů by měla fungovat každému, komu pošlete odkaz.

Můžete je používat a sdílet všeichni najednou při schůzce / hodině, ale můžete informace a podněty sbírat i postupně během několika dní: každý se připojí a zapíše ve chvíli, kdy se mu to hodí. V takovém případě se sejděte na začátku třeba jen na pět minut před obědem nebo na začátku hodiny, ukažte si nástroj a zadejte otázku. Pak už můžou děti pracovat samy, ve skupinkách, po kouskách, a přitom pracují na společné věci - ve sdíleném dokumentu. Pozor si dejte jenom na vzájemné přemazávání změn, i neúmyslné.

 

TRELLO

dlouhodobý úkolníček nebo nástěnka. Kdo, co, kdy... úkoly a myšlenky si můžete třídit do různých kategorií. Nejlepší je sice kategorie "hotovo"... Funguje i systém komentářů a poznámek.

 

GOOGLE VZORY:

umožňují práci ve sdíleném prostředí, takže všichni s odkazem vidí, co ostatní zapisují a můžou i sami upravovat - pokud jim to dovolíte v nastavení u volby Sdílet. Můžou vám tak suplovat tabuli. Můžete zde sdílet informace najednou při schůzce/hodině, ale i dlouhodobě, přičemž se každý připojí a zapíše, když má čas a chuť.

 - GOOGLE DOCUMENT

(srovnatelný s Microsoft Word): dobrý na brainstorming nápadů nebo jednoduché zápisy. Využijete ho, když chcete, aby každý mohl psát za sebe a nepotřebujete vědět, kdo přesně co navrhuje. Anonymita taky může fungovat jako lék na plachost.

typy otázek: Co vás napadne, když se řekne…, Jaká aktivita vás nejvíc bavila z…, Na co si vzpomenete v tématu…

 - GOOGLE SHEET

(srovnatelný s Microsoft Excel): zapisování výsledků, zjištění... jednoduché hlasování. Umí všechno, co běžný excel - sčítá, průměruje, počítá výskyt (pomocí vzorců).

typy otázek: Kolik litrů vody jste změřili, že spotřebujete na čištění zubů?, Kolik druhů živočichů jste kdo napočítali při procházce?, Napište své jméno k odpovědi, která nejvíc vystihuje tvou náladu.

- GOOGLE JAMBOARD

nástěnka pro práci ve více skupinkách, umožňuje zapisovat proces vymýšlení, kreslit atd. Je to volná bílá plocha, kterou můžete plnit pomocí "lepicích papírků", textového pole, tužek a fix na kreslení vč. barev nebo možnosti vložit obrázek na pozadí.

typy otázek: Posdílejte si během deseti minut, co říkali doma, když jste přišli s tím, že budete měřit spotřebu vody při čištění zubů., Dejte dohromady, co by měla mít zahrada, na které žije co nejvíce druhů - můžete kreslit, psát, vkládat obrázky.

- GOOGLE FORMS

dotazníky. Pro Ekotýmáky, pro zbytek školy, pro komunitu... pro kohokoliv, komu pošlete odkaz. Dotazování se dá nahradit částečně i papírovou nástěnkou se zavěšeným papírem a tužkou... ale pro ty, kteří bydlí daleko nebo do školy nechodí vůbec, využijete google forms.

typy otázek: Pamatují si naši spolužáci vůbec nějakou aktivitu, kterou jsme jako Ekoškola uspořádali?, Který stánek na Dni země byl nejoblíbenější?, Budou ochotní vyzkoušet s námi příští měsíc Meatless Monday, nebo ani náhodou - a když ne, je to kvůli nesouhlasu rodičů?

 

COLLBOARD

jednoduchá tabule na kreslení. Nevyžaduje žádné přihlášení (pak se obrázek neuloží). Ideální na hry a kreslení pro rozproudění kreativity a komunikace.

typy otázek: Nakresli poslední věc, kterou jsi před naším sektáním měl/měla v ruce., Nakresli dvě věci, které by neměly chybět na zahradě, kde žije co nejvíc druhů.

 

MENTIMETER

umožňuje interaktivní krátkodobý průzkum názoru, brainstorming, ověření porozumění látce… mnoho typů dotazování v omezené skupině lidí. Můžete je sypat třeba každých deset minut pro oživení a průběžnou zpětnou vazbu. Rovnou zobrazuje výsledky a to opravdu atraktivně: grafy, shluky slov, tok příspěvků...

typy otázek: S jakou náladou dnes přicházíš?, Povídali jsme si o pitné vodě v našem regionu; vyberte ze tří tvrzení, která vidíte před sebou, jednu správnou. Jaký předmět vám první vyskočí v hlavě, když se řekne "pitná voda"?

 

MIRO

komplexní nástěnka včetně "lepicích papírků", kreslení, textových polí… pro složitější nebo dlouhodobější práci než jamboard.

My v něm zvládáme i půlroční práci (a delší), udrží zápisy ze všech schůzek v podobě lístečků i delších textů. Přibližujeme a oddalujeme a máme vše pohromadě.

Vloženo Od

Přidejte se do Ekoškoly

Zapojte sebe nebo svou školu do celosvětové sítě změn!

Chci se zapojit!

Odebírejte náš newsletter!


Vy ještě neodebíráte náš newsletter? To hlavní vám přijde každá měsíc přímo do vašich emailových schránek! Učitelé, rodiče, zapojené školy, nezapojené školy přihlaste se a dostávejte svoji pravidelnou dávku inspirace!

Přihlásit se