Mezinárodní setkání v Nizozemsku

Mezinárodní setkání v Nizozemsku

I letos se zástupci české Ekoškoly zúčastnili mezinárodního setkání národních koordinátorů programu Ekoškol (NOM – National operators meeting). Téměř 100 delegátů z 57 zemí světa se sešlo, aby sdílelo své zkušenosti, debatovalo a naslouchalo odborníkům.

Letos se setkání konalo v Nizozemsku a bylo to setkání velmi symbolické pro oslavu 25. výročí.  V Nizozemsku se konalo 1. NOM programu Ekoškola a nyní symbolicky po 25 ti letech. Sešli jsme se v nádherném a udržitelném prostředí resortu Landal de Reeuwijkse Plassen nedaleko městečka Gouda. Setkání se konalo v Green key resortu. FOTO 1

Stěžejním tématem letošního NOMu byla klimatická změna rezonující v celém světě. Kromě klimatické změny jsme diskutovali a hovořili o mnoha dalších tématech.

Intenzivně jsme se věnovali tomu, jak pracovat s kompetencemi učitelů a žáků a dětí. Judy Brauss s námi sdílela zkušenosti, jak je důležité efektivně pracovat v týmu, využít silných stránek jednotlivých členů týmu a umět hledat kompromisy a efektivní řešení. Čím dříve se tomu děti naučí, tím efektivněji budou umět v budoucnu hledat řešení na stále náročnější úkoly

Důležitou součástí bylo mezinárodní sdílení, jak tematické – tedy diskuze na témata Klimatická změna, Znečištění, Biodiverzita, tak v regionálních skupinách. Česká republika začala pracovat v regionální skupině Střední Evropa a Skandinávie, jejíž činnost jsme společně s dalšími státy nastartovali na konci minulého roku a těšíme se na další spolupráci. O výsledcích vás budeme informovat.

Velice zajímavé příspěvky byli od nizozemských kolegů, kteří mají s odpovědným a udržitelnými řešeními velké zkušenosti. Daří se jim efektivně propojovat v tomto směru školství, politiku i výzkum.

Mohli jsme se o tom přesvědčit při návštěvě moderní Wageningen University – FOTO 2.

V mezinárodní spolupráci několika zemí byla vyvinuta Ekoškolí appka . Tato aplikace je spuštěna a funguje v anglickém jazyce. Již nyní je možné ji vyzkoušet.

V našich příspěvcích jsme vás již informovali o Global Forest Found a nabídce FEE  webinářů  zdarma v angličtině s nabídkou zajímavých témat. Také už víte o kampani Eco-schools Children for children Jde o sbírku pro Bahamské školy, které byly smeteny bouří. ZŠ Zbiroh byla první a děti s Andreou Tláskalovou udělaly kratičké video.  Kampaň: https://ekoskola.cz/detail/cz/kampan-deti-pro-deti

Na závěr jedna zajímavost. Dozvěděli jsme se o projektu pro děti Sail on board. Projekt směřuje spíše na přímořské státy, ale proč bychom i my vnitrozemci nemohly vyhlédnou za hranice všedních dní a podívat se co se děje na moři.

Jak vidíte program byl plný užitečných a zajímavých informací a my odjížděli po třech intenzivních dnech plni nových informací, ale i zážitků z exkurzí a kulturního večera. Rádi s vámi sdílíme získané informace a odkazy a budeme rádi, pokud se do nabízených aktivit s námi zapojíte.

Vloženo Od

Přidejte se do Ekoškoly