Mezinárodní setkání v Nizozemsku

I letos se zástupci české Ekoškoly zúčastnili mezinárodního setkání národních koordinátorů programu Ekoškol (NOM – National operators meeting).

Mezinárodní setkání v Nizozemsku

I letos se zástupci české Ekoškoly zúčastnili mezinárodního setkání národních koordinátorů programu Ekoškol (NOM – National operators meeting). Téměř 100 delegátů z 57 zemí světa se sešlo, aby sdílelo své zkušenosti, debatovalo a naslouchalo odborníkům.

Letos se setkání konalo v Nizozemsku a bylo to setkání velmi symbolické pro oslavu 25. výročí.  V Nizozemsku se konalo 1. NOM programu Ekoškola a nyní symbolicky po 25 ti letech. Sešli jsme se v nádherném a udržitelném prostředí resortu Landal de Reeuwijkse Plassen nedaleko městečka Gouda. Setkání se konalo v Green key resortu. FOTO 1

Stěžejním tématem letošního NOMu byla klimatická změna rezonující v celém světě. Kromě klimatické změny jsme diskutovali a hovořili o mnoha dalších tématech.

Intenzivně jsme se věnovali tomu, jak pracovat s kompetencemi učitelů a žáků a dětí. Judy Brauss s námi sdílela zkušenosti, jak je důležité efektivně pracovat v týmu, využít silných stránek jednotlivých členů týmu a umět hledat kompromisy a efektivní řešení. Čím dříve se tomu děti naučí, tím efektivněji budou umět v budoucnu hledat řešení na stále náročnější úkoly

Důležitou součástí bylo mezinárodní sdílení, jak tematické – tedy diskuze na témata Klimatická změna, Znečištění, Biodiverzita, tak v regionálních skupinách. Česká republika začala pracovat v regionální skupině Střední Evropa a Skandinávie, jejíž činnost jsme společně s dalšími státy nastartovali na konci minulého roku a těšíme se na další spolupráci. O výsledcích vás budeme informovat.

Velice zajímavé příspěvky byli od nizozemských kolegů, kteří mají s odpovědným a udržitelnými řešeními velké zkušenosti. Daří se jim efektivně propojovat v tomto směru školství, politiku i výzkum.

Mohli jsme se o tom přesvědčit při návštěvě moderní Wageningen University – FOTO 2.

 

V mezinárodní spolupráci několika zemí byla vyvinuta Ekoškolí appka . Tato aplikace je spuštěna a funguje v anglickém jazyce. Již nyní je možné ji vyzkoušet.

V našich příspěvcích jsme vás již informovali o Global Forest Found a nabídce FEE  webinářů  zdarma v angličtině s nabídkou zajímavých témat. Také už víte o kampani Eco-schools Children for children Jde o sbírku pro Bahamské školy, které byly smeteny bouří. ZŠ Zbiroh byla první a děti s Andreou Tláskalovou udělaly kratičké video.  Kampaň: https://ekoskola.cz/detail/cz/kampan-deti-pro-deti

Na závěr jedna zajímavost. Dozvěděli jsme se o projektu pro děti Sail on board. Projekt směřuje spíše na přímořské státy, ale proč bychom i my vnitrozemci nemohly vyhlédnou za hranice všedních dní a podívat se co se děje na moři.

Jak vidíte program byl plný užitečných a zajímavých informací a my odjížděli po třech intenzivních dnech plni nových informací, ale i zážitků z exkurzí a kulturního večera. Rádi s vámi sdílíme získané informace a odkazy a budeme rádi, pokud se do nabízených aktivit s námi zapojíte.

Vloženo Od

Přidejte se.

Zapojte sebe nebo svou školu do celosvětové sítě změn!

Chci se zapojit!

Odebírejte náš newsletter!


Vy ještě neodebíráte náš newsletter? To hlavní vám přijde každá měsíc přímo do vašich emailových schránek! Učitelé, rodiče, zapojené školy, nezapojené školy přihlaste se a dostávejte svoji pravidelnou dávku inspirace!

Přihlásit se